Reklama
reklama

Balet Zimní pohádka uvede v přímém přenosu z Londýna kino Scala

Christopher Wheeldon po úspěšné adaptaci Alenky v říši divů přichází s dalším baletním číslem. Tentokrát se snažil převést Shakespearovu Zimní pohádku, která již ve světových denících sklidila úspěch. Brněnští diváci mohou sami posoudit 28. dubna v Univerzitním kině Scala.

„Hledal jsem takové Shakespearovo dílo, které dosud nebylo vyprávěno tancem a přitom obsahuje nepřeberné množství dramatických prvků a zároveň v sobě mísí různé žánry,“ vysvětlil svůj záměr choreograf Wheeldon. „Zimní pohádka v sobě ukrývá tragikomické polohy, psychologickou drobnokresbu postav, humor, poezii, drama i fantazijní svět, takže volba padla na ni. A byla to opravdová výzva,“ doplnil.

Přípravy Zimní pohádky v Královské opeře ale neprobíhaly podle plánu. Stresující tempo a následné komplikace rozhodly, že se veřejná generálka nebude konat na začátku dubna a umělecký soubor trénoval představení až do samotné premiéry. Podle diváckých ohlasů stál výsledek za to. Wheeldon se obklopil hvězdným týmem, a to skladatelem Jobym Talbotem a scénografem Bobem Crowleym.

„Zimní pohádka čítá celkem šest hlavních postav, což je strašlivý nápor pro choreografa. Každé musíte vtisknout jednoznačný a neopakovatelný taneční rukopis, každá je nositelem nějakého zásadního povahového rysu, každá se ocitá ve vypjatém dramatickém momentu, každá ovlivňuje předivo příběhu i jednotlivé dějové zvraty. A to už vůbec nemluvím o jejich psychologickém vývoji v průběhu vyprávění,“ popsal.

Podobně jako předchozí Alenka v říši divů je i Zimní pohádka divácky sdílná a poutavá pro všechny věkové generace, děti nevyjímaje. To je také patrně jedna z jejích největších předností. V hlavních rolích se představí Lauren Cuthbertson jako Hermiona, Edward Watson jako Leontes nebo Sarah Lamb jako Perdita. Ve Scale jej diváci spatří 28. dubna ve čtvrt na devět. Vstupné činí 250 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře