Reklama
reklama

Kdo zná slovo “XU”, má šanci stát se mistrem hry Scrabble

Co spojuje holywoodské hvězdy Mela Gibsona, Keanu Reevese, zpěváka Stinga, spisovatelku Joan Collins a anglickou královnu Alžbětu II.? Scrabble. Všichni jsou fanoušky této písmenkové hry, která je známá prakticky po celém světě. V zajetí této hry se o třetím listopadovém víkendu (15. - 16. listopadu 2014) ocitnou také nejlepší z nejlepších scrabblistů v České republice - Acutil Mistrovství ČR 2014 se blíží.

Letos se jedná již o 21. mistrovství. “Z kvalifikace postupuje 32 hráčů, z toho je na postupových příčkách 10 žen. Poslední kvalifikační turnaj proběhl 1. listopadu v Praze,” upřesňuje Pavel Vojáček z České asociace Scrabblu. Letos se bude Acutil Mistrovství ČR 2014 konat o víkendu 15. - 16. listopadu 2014 v Národním domě v Hostinném. “Začínáme v sobotu ve 13 hodin a pokračovat budeme zhruba do 19.30 hodin. Pokračujeme v neděli, ve 13.30 se utkají ti nejlepší hráči ve finále. Výherci se mohou těšit na dárkové koše, knihy, nějaké hry a drobné dárky,” dodává Pavel Vojáček.

Ikonou české hry Scrabble je známý písničkář Jaromír Nohavica, který se v roce 1997 stal mistrem České republiky ve hře Scrabble. Letos se mistrovství zúčastní Vítek Sázavský, zpěvák a muzikant ze skupiny Neřež (dříve Nerez) stejně jako v loňském roce.

Scrabble: zábava i trénování mozku

Podle Pavla Vojáčka zvyšuje hraní Scrabblu “jazykovou” inteligenci a rozvíjí slovní zásobu, proto by ho doporučil také jako příjemné zpestření ve výuce jazyků. “Paměť se dá podpořit tréninkem, tedy hraním při něm si hráč oživuje i méně používaná slova, která mu třeba položí soupeř. No, a samozřejmě učením. Většina hráčů má seznam málo používaných slov, která se snaží naučit,” říká Pavel Vojáček. “Pomáhá znalost gramatiky a určitá sada „grifů“ – pokud z písmen složím předponu nebo příponu, složím si ji a zbytek slova už skládám z menšího počtu písmen,” dodává.

Nejčastějším slovem loňského ročníku bylo slovo “XU”. Je to vietnamská měna (měny jsou povoleny) a vzhledem k tomu, že slov s písmenem X je poměrně málo, jedná se o jednoduchou a používanou variantu. V loňském roce se stal mistrem ČR Pavel Podbrdský s průměrným skóre 382 bodů. A co loňského mistra na hře nejvíce baví? “Samozřejmě vyhrávat, baví mě potkávat na turnajích kamarády, přátelská a uvolněná atmosféra mezi scrabblisty,” říká Podbrdský.

Česká asociace Scrabble

Acutil Mistrovství ČR 2013 pořádala Česká asociace Scrabble (ČAS), která vznikla v roce 1997 jako platforma pro propagaci hry Scrabble. ČAS podporuje kluby a jejich aktivity organizováním celorepublikových turnajů. Každoročně pořádá Acutil Mistrovství ČR.

ACUTIL - hlavní sponzor Acutil Mistrovství ČR 2014

Acutil je doplněk stravy pro podporu paměti a koncentrace, což ocení především stresově či intelektuálně přetížené osoby, kterým pomůže bojovat proti psychické únavě. Acutil je unikátní kombinací omega-3 nenasycených mastných kyselin, výtažku z ginkgo biloby, fosfatidylserinu a vitamínů E a B12. Acutil zvyšuje nejen krátkodobý výkon, ale působí rovněž dlouhodobě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře