Reklama
reklama

Kdo zná slovo “XU”, má šanci stát se mistrem hry Scrabble

Co spojuje holywoodské hvězdy Mela Gibsona, Keanu Reevese, zpěváka Stinga, spisovatelku Joan Collins a anglickou královnu Alžbětu II.? Scrabble. Všichni jsou fanoušky této písmenkové hry, která je známá prakticky po celém světě. V zajetí této hry se o třetím listopadovém víkendu (15. - 16. listopadu 2014) ocitnou také nejlepší z nejlepších scrabblistů v České republice - Acutil Mistrovství ČR 2014 se blíží.

Letos se jedná již o 21. mistrovství. “Z kvalifikace postupuje 32 hráčů, z toho je na postupových příčkách 10 žen. Poslední kvalifikační turnaj proběhl 1. listopadu v Praze,” upřesňuje Pavel Vojáček z České asociace Scrabblu. Letos se bude Acutil Mistrovství ČR 2014 konat o víkendu 15. - 16. listopadu 2014 v Národním domě v Hostinném. “Začínáme v sobotu ve 13 hodin a pokračovat budeme zhruba do 19.30 hodin. Pokračujeme v neděli, ve 13.30 se utkají ti nejlepší hráči ve finále. Výherci se mohou těšit na dárkové koše, knihy, nějaké hry a drobné dárky,” dodává Pavel Vojáček.

Ikonou české hry Scrabble je známý písničkář Jaromír Nohavica, který se v roce 1997 stal mistrem České republiky ve hře Scrabble. Letos se mistrovství zúčastní Vítek Sázavský, zpěvák a muzikant ze skupiny Neřež (dříve Nerez) stejně jako v loňském roce.

Scrabble: zábava i trénování mozku

Podle Pavla Vojáčka zvyšuje hraní Scrabblu “jazykovou” inteligenci a rozvíjí slovní zásobu, proto by ho doporučil také jako příjemné zpestření ve výuce jazyků. “Paměť se dá podpořit tréninkem, tedy hraním při něm si hráč oživuje i méně používaná slova, která mu třeba položí soupeř. No, a samozřejmě učením. Většina hráčů má seznam málo používaných slov, která se snaží naučit,” říká Pavel Vojáček. “Pomáhá znalost gramatiky a určitá sada „grifů“ – pokud z písmen složím předponu nebo příponu, složím si ji a zbytek slova už skládám z menšího počtu písmen,” dodává.

Nejčastějším slovem loňského ročníku bylo slovo “XU”. Je to vietnamská měna (měny jsou povoleny) a vzhledem k tomu, že slov s písmenem X je poměrně málo, jedná se o jednoduchou a používanou variantu. V loňském roce se stal mistrem ČR Pavel Podbrdský s průměrným skóre 382 bodů. A co loňského mistra na hře nejvíce baví? “Samozřejmě vyhrávat, baví mě potkávat na turnajích kamarády, přátelská a uvolněná atmosféra mezi scrabblisty,” říká Podbrdský.

Česká asociace Scrabble

Acutil Mistrovství ČR 2013 pořádala Česká asociace Scrabble (ČAS), která vznikla v roce 1997 jako platforma pro propagaci hry Scrabble. ČAS podporuje kluby a jejich aktivity organizováním celorepublikových turnajů. Každoročně pořádá Acutil Mistrovství ČR.

ACUTIL - hlavní sponzor Acutil Mistrovství ČR 2014

Acutil je doplněk stravy pro podporu paměti a koncentrace, což ocení především stresově či intelektuálně přetížené osoby, kterým pomůže bojovat proti psychické únavě. Acutil je unikátní kombinací omega-3 nenasycených mastných kyselin, výtažku z ginkgo biloby, fosfatidylserinu a vitamínů E a B12. Acutil zvyšuje nejen krátkodobý výkon, ale působí rovněž dlouhodobě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře