Reklama
reklama

Jak poznat skoro zadarmo různé kouty světa? Pomocí postcrossingu

Španělskou architekturu, tradiční australský tanec nebo pravou tramvaj z Nizozemí poznala dvaadvacetiletá Tereza Randýsková z Křenovic na Vyškovsku za jeden rok. A přitom ani neopustila Českou republiku nebo domov. Oblíbila si projekt Postcrossing - posílání pohlednic s různými lidmi po celém světě.

Vše funguje pomocí internetové stránky postcrossing.com, na níž je v současné době zaregistrováno přes 400 tisíc lidí z 214 zemí. Tam si zájemce náhodně vygeneruje adresu někoho třeba na druhém konci světa, přečte si, jaké pohledy rád dostává a pak už jen vybere ten pravý a pošle. Do posledního okamžiku druhá strana netuší, odkud dnes bude mít překvapení ve schránce a pak se nestačí jen divit a radovat.

Dvaadvacetiletá studentka historie Tereza už narazila za dveřmi na více než sto padesát pohlednic. „Zatím největší vzdálenost z mé sbírky urazil pohled od Jenny z Austrálie (15 672 km), která bydlí kousek od Melbourne,“ popisuje Tereza, která ráda poznává svět naživo, ale ve skutečnosti to není až tak snadné. „Nejen, že objevím i ta nejmenší zajímavá místa, kam bych třeba nezavítala, i kdybych v té zemi byla, ale setkávám se pomocí toho pohledu s úžasnými lidmi,“ ti většinou připíšou něco o sobě, zajímavosti z okolí bydliště nebo třeba doporučí oblíbenou knihu.  

„Například ze sousedního Německa mi jedna paní poslala večerníčkovou postavu Pittiplatsch, která je tam velmi populární asi jako u nás Krteček nebo Hurvínek, ale já jsem o ní do té doby neslyšela,“ říká nadšeně mladá milovnice pohledů, která si díky postcrossingu rozšiřuje vědomosti a zdokonaluje se i v jazycích. Tam je totiž „úředním“ psacím jazykem angličtina, ale zájemci si mohou psát i ve španělštině, němčině nebo ruštině.

Kromě pohlednic si lidé mohou posílat i věci typické pro tu zemi, nebo co lidé sbírají. Doma se pak mohou pyšnit francouzskou čokoládou nebo ponožkami z Číny. „Já na profilu žádnou prosbu o drobné mince, ústřižky z novin nebo jízdenky nemám, a proto mě velmi překvapí, když mi dojde třeba plánek metra nebo něco podobného,“ ukazuje překvapení ze schránky.   „Ale asi největší radost mi udělaly sluneční brýle od pána z Itálie. Ten působí právě v oblasti výroby brýlí a rád je posílá svým přátelům,“ ten poslal Tereze balíček hned dvakrát. První zásilka se totiž ztratila, ale Ital to nevzdal a poslal jí brýle znovu. „Velikost trefil úplně přesně,“ raduje se historička. „Většina lidí nedoručené pohledy vůbec neřeší, o to víc mě toto překvapilo a potěšilo.“      

Sluneční brýle od postcrossera z Itálie. Foto: Centrum News/Barbora Sittová   Pomocí postcrossingu se dá navazovat i přátelství nebo partnerství. „Za rok, co se posílání pohlednic věnuji, mám asi pět stálých přátel, s nimiž si dopisuji – z Malajsie, Ukrajiny, USA, Německa a Austrálie,“ popisuje Tereza nové kontakty.  

Posílání pohledů do Evropy a dál se může zdát jako nelevná záležitost, Tereza k tomu ale ví své. „Peníze, které jsem do toho za rok vložila, by mi ani zdaleka nestačily na cestu kolem světa, kdybych se měla opravdu podívat všude tam, odkud mi chodí,“ a dodává: „Navíc takhle můžu poznávat svět, nové lidi a pronikat do tajů jiných kultur po celý rok. I ve chvíli kdy chodím do školy nebo ležím s chřipkou v posteli a třeba si můžu na základě těchto pohledů naplánovat zajímavou dovolenou,“ říká s úsměvem mladá blondýnka.    

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře