Reklama
reklama

Jak poznat skoro zadarmo různé kouty světa? Pomocí postcrossingu

Španělskou architekturu, tradiční australský tanec nebo pravou tramvaj z Nizozemí poznala dvaadvacetiletá Tereza Randýsková z Křenovic na Vyškovsku za jeden rok. A přitom ani neopustila Českou republiku nebo domov. Oblíbila si projekt Postcrossing - posílání pohlednic s různými lidmi po celém světě.

Vše funguje pomocí internetové stránky postcrossing.com, na níž je v současné době zaregistrováno přes 400 tisíc lidí z 214 zemí. Tam si zájemce náhodně vygeneruje adresu někoho třeba na druhém konci světa, přečte si, jaké pohledy rád dostává a pak už jen vybere ten pravý a pošle. Do posledního okamžiku druhá strana netuší, odkud dnes bude mít překvapení ve schránce a pak se nestačí jen divit a radovat.

Dvaadvacetiletá studentka historie Tereza už narazila za dveřmi na více než sto padesát pohlednic. „Zatím největší vzdálenost z mé sbírky urazil pohled od Jenny z Austrálie (15 672 km), která bydlí kousek od Melbourne,“ popisuje Tereza, která ráda poznává svět naživo, ale ve skutečnosti to není až tak snadné. „Nejen, že objevím i ta nejmenší zajímavá místa, kam bych třeba nezavítala, i kdybych v té zemi byla, ale setkávám se pomocí toho pohledu s úžasnými lidmi,“ ti většinou připíšou něco o sobě, zajímavosti z okolí bydliště nebo třeba doporučí oblíbenou knihu.  

„Například ze sousedního Německa mi jedna paní poslala večerníčkovou postavu Pittiplatsch, která je tam velmi populární asi jako u nás Krteček nebo Hurvínek, ale já jsem o ní do té doby neslyšela,“ říká nadšeně mladá milovnice pohledů, která si díky postcrossingu rozšiřuje vědomosti a zdokonaluje se i v jazycích. Tam je totiž „úředním“ psacím jazykem angličtina, ale zájemci si mohou psát i ve španělštině, němčině nebo ruštině.

Kromě pohlednic si lidé mohou posílat i věci typické pro tu zemi, nebo co lidé sbírají. Doma se pak mohou pyšnit francouzskou čokoládou nebo ponožkami z Číny. „Já na profilu žádnou prosbu o drobné mince, ústřižky z novin nebo jízdenky nemám, a proto mě velmi překvapí, když mi dojde třeba plánek metra nebo něco podobného,“ ukazuje překvapení ze schránky.   „Ale asi největší radost mi udělaly sluneční brýle od pána z Itálie. Ten působí právě v oblasti výroby brýlí a rád je posílá svým přátelům,“ ten poslal Tereze balíček hned dvakrát. První zásilka se totiž ztratila, ale Ital to nevzdal a poslal jí brýle znovu. „Velikost trefil úplně přesně,“ raduje se historička. „Většina lidí nedoručené pohledy vůbec neřeší, o to víc mě toto překvapilo a potěšilo.“      

Sluneční brýle od postcrossera z Itálie. Foto: Centrum News/Barbora Sittová   Pomocí postcrossingu se dá navazovat i přátelství nebo partnerství. „Za rok, co se posílání pohlednic věnuji, mám asi pět stálých přátel, s nimiž si dopisuji – z Malajsie, Ukrajiny, USA, Německa a Austrálie,“ popisuje Tereza nové kontakty.  

Posílání pohledů do Evropy a dál se může zdát jako nelevná záležitost, Tereza k tomu ale ví své. „Peníze, které jsem do toho za rok vložila, by mi ani zdaleka nestačily na cestu kolem světa, kdybych se měla opravdu podívat všude tam, odkud mi chodí,“ a dodává: „Navíc takhle můžu poznávat svět, nové lidi a pronikat do tajů jiných kultur po celý rok. I ve chvíli kdy chodím do školy nebo ležím s chřipkou v posteli a třeba si můžu na základě těchto pohledů naplánovat zajímavou dovolenou,“ říká s úsměvem mladá blondýnka.    

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře