Reklama
reklama

Rok 2014 bude ve znamení Leoše Janáčka, hudební velikán by oslavil 160 let

Nejvýznamnější hudební osobností spojenou s moravskou metropolí je bezpochyby skladatel Leoš Janáček. A tak se Národní divadlo Brno rozhodlo vyhlásit od 1. ledna Rok Leoše Janáčka v Brně v souvislosti na výročí jeho narození (1854-2014). Ten bude zahrnovat řadu akcí brněnských kulturních organizací a prestižní Festival Janáček Brno 2014.

Leoš Janáček se sice narodil v Hukvaldech, ale velkou část svého života prožil právě v Brně. V jedenácti letech tam odešel do fundace kláštera Sv. Tomáše, poté navštěvoval německou reálku a později se v Brně věnoval organizaci koncertního života, komponoval, dirigoval a vedl sbor Filharmonického spolku Beseda brněnská.

Leoš Janáček je pochován v Brně a je podle něj pojmenovaná řada významných brněnských institucí. Rok Leoše Janáčka bude zahájen 1. ledna ohňostrojem a koncertem v Janáčkově divadle To nejlepší z české opery – Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, čímž bude otevřen Rok české hudby 2014.

Od 16. do 19. ledna bude Rok Janáčka prezentován na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Regiontour, ve stejných dnech také proběhnou další koncerty jeho hudby v Janáčkově divadle, které budou pokračovat v březnu a dubnu. V květnu a červnu se mohou brněnští těšit na operu Příhody lišky Bystroušky a od 21. do 29. listopadu se uskuteční Mezinárodní festival Janáček Brno.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře