Reklama
reklama

Nadějní malí klavíristé z Evropy i Asie zahrají v Brně Mozarta

Přes pět desítek dětí z několika evropských a jedné asijské země ve věku do jedenácti let se koncem týdne sejde v Besedním domě v Brně. Ve čtvrtek a v pátek se malí klavíristé vystřídají u koncertního křídla Steinway a zahrají odborné porotě i veřejnosti skladby, mezi nimiž nesmí chybět jedna od W. A. Mozarta. Začíná 21. ročník Mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do 11 let – Amadeus 2014.

Stejně jako v uplynulých letech je volně přístupný veřejnosti. „Letošním specifikem je opět výrazný podíl mladých soutěžících z Ruska, Ukrajiny a Běloruska, tedy ze zemí pověstných vysokou úrovní klavírní pedagogiky,“ řekl Emil Drápela za pořadatele soutěže.

Česká republika je tentokrát zastoupena 16 soutěžícími a z nich čtyři děti jsou přímo z Brna. Další účastníci přijedou ze Slovenska, z Polska, Litvy, Kazachstánu a dalších zemí.

Brněnský Amadeus dává nadaným dětem příležitost získat zkušenosti s vystupováním na veřejnosti, v konkurenci dalších talentů, a prožít si atmosféru mezinárodní soutěže. Pořadatelé – ZUŠ Františka Jílka a ZUŠ Veveří 133 v Brně – si zakládají na tom, že Amadeus má vždy přátelskou a neformální atmosféru bez trémy a stresujících faktorů.

Sedmičlenné mezinárodní porotě předsedá klavírista a pedagog Ivan Klánský, členy jsou renomovaní klavírní mistři a pedagogové – například pianistka Olga Kern, Jan Jiraský, David Mareček, Ivan Gajan a další.

Závěrečný koncert 21. ročníku soutěže Amadeus se odehraje v sobotu 15. února v 15 hodin v Besedním domě a vystoupí na něm vítězové všech šesti kategorií. Vstupenky se budou prodávat na místě. Absolutní vítěz ročníku dostane – a to je považováno za nejcennější výhru – příležitost v příští sezóně vystoupit s brněnskou filharmonií.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře