Reklama
reklama

Nadějní malí klavíristé z Evropy i Asie zahrají v Brně Mozarta

Přes pět desítek dětí z několika evropských a jedné asijské země ve věku do jedenácti let se koncem týdne sejde v Besedním domě v Brně. Ve čtvrtek a v pátek se malí klavíristé vystřídají u koncertního křídla Steinway a zahrají odborné porotě i veřejnosti skladby, mezi nimiž nesmí chybět jedna od W. A. Mozarta. Začíná 21. ročník Mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do 11 let – Amadeus 2014.

Stejně jako v uplynulých letech je volně přístupný veřejnosti. „Letošním specifikem je opět výrazný podíl mladých soutěžících z Ruska, Ukrajiny a Běloruska, tedy ze zemí pověstných vysokou úrovní klavírní pedagogiky,“ řekl Emil Drápela za pořadatele soutěže.

Česká republika je tentokrát zastoupena 16 soutěžícími a z nich čtyři děti jsou přímo z Brna. Další účastníci přijedou ze Slovenska, z Polska, Litvy, Kazachstánu a dalších zemí.

Brněnský Amadeus dává nadaným dětem příležitost získat zkušenosti s vystupováním na veřejnosti, v konkurenci dalších talentů, a prožít si atmosféru mezinárodní soutěže. Pořadatelé – ZUŠ Františka Jílka a ZUŠ Veveří 133 v Brně – si zakládají na tom, že Amadeus má vždy přátelskou a neformální atmosféru bez trémy a stresujících faktorů.

Sedmičlenné mezinárodní porotě předsedá klavírista a pedagog Ivan Klánský, členy jsou renomovaní klavírní mistři a pedagogové – například pianistka Olga Kern, Jan Jiraský, David Mareček, Ivan Gajan a další.

Závěrečný koncert 21. ročníku soutěže Amadeus se odehraje v sobotu 15. února v 15 hodin v Besedním domě a vystoupí na něm vítězové všech šesti kategorií. Vstupenky se budou prodávat na místě. Absolutní vítěz ročníku dostane – a to je považováno za nejcennější výhru – příležitost v příští sezóně vystoupit s brněnskou filharmonií.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře