Reklama
reklama

Koncert Vypsané fiXy na Flédě slibuje euforický kytarový bigbít

Poppunková stálice české klubové scény Vypsaná fiXa vystoupí 10. listopadu na Flédě. Své fanoušky potěší básnickými texty a poctivým bigbítem. Na koncertě zazní kromě starších písní i nový materiál z připravované desky, která vyjde v únoru příštího roku. Cestu jí razí singl Trpaslík, který měl premiéru v říjnu.

Poppunková stálice české klubové scény Vypsaná fiXa vystoupí 10. listopadu na Flédě. Své fanoušky potěší básnickými texty a poctivým bigbítem. Na koncertě zazní kromě starších písní i nový materiál z připravované desky, která vyjde v únoru příštího roku. Cestu jí razí singl Trpaslík, který měl premiéru v říjnu.

Poslední studiové album Vypsané fiXy Krásný smutný den vyšlo před třemi lety. Nejpozději na jaro chystá kapela nové album tajemně avizované zkratkou VNH. Letos v červnu se muzikanti vrátili do studia Jámor, kde vznikla jejich předchozí deska, a natočili dvě nové skladby. „Je pravda, že jsme materiál na nové album měli připravené poměrně v předstihu a tak nám nic nebránilo svěřit se opět do rukou Ondřeje Ježka a natočit u něj ve studiu první dvě věci“, říká frontman kapely Márdi a dodává „Následně jsme se rozhodli vypustit do světa Trpaslíka a dokonce se nám povedlo i natočit klip, což je na naši partu neuvěřitelný výkon.“ Singl Trpaslík vyšel v říjnu a klip k němu natočil Martin Přívratský. Pod vedením zkušeného producenta tentokrát kapela zvolila jiný způsob práce. Album natáčí na více místech – v Ústí nad Labem, Broumově, ve Zlíně a také v Seči, v důvěrně známém prostředí studia Benas.

Členové Vypsané fiXy vyrůstali na Pixies, Pearl Jam a The Cure a stejně jako jejich vzory oslovují publikum především přímočarou melodičností svých písní. Díky básnickým, často surreálným Márdiho textům jsou fiXí klasické kytarovky kouzelně ozvláštněné příběhem. A to lidi baví. Znají texty nazpaměť a to se pozitivně odráží na pohodové, až euforické, atmosféře koncertu, dodává Ondřej Bača, dramaturg klubu Fléda.

Příběhovost Márdiho textů vychází jednou ze skutečné události, jindy z útržku rozhovoru náhodně vyslechnutého v kavárně, a velmi často je inspirována literární fikcí. Odkazy na knížky světových autorů jako William Saroyan, Gabriela García Márquez, Stanisław Lem, John Kennedy Tool, Antoine de Saint-Exupéry a další, jsou všudypřítomné. Nadčasovost textů potvrzuje třeba drtivá aktuálnost staršího textu Zapadá hipík: Lídrové se zase radujou/ a jejich brady děsivě tančí/ na o něco víc děsivou/ píseň a zuby drtí kýtu kančí/ … /pořád je tu líp, než v Číně a v mlýně/ Severní Koreji./ A mě napadá, že tu zapadá hippie.

Smysl pro dobrou hudbu, kvalitní texty a obrazotvornost podporuje kapela u svých fanoušků už od malých dětí. Loni vydala CD Planety malého prince, na němž se autorsky podílely děti z pardubické základní školy Montessori. Samy napsaly texty inspirované Exupéryho knihou, Márdi je zhudebnil a s kapelou je pak nahráli. Márdi a Pítrs se věnují ještě projektu Mixle v Piksle. V něm se prostřednictvím rockovějších aranží klasických dětských písní typu Pec nám spadla „snaží do školkovejch dětí dostat rokenrolovej zvuk. Po koncertě mlátěj děti do bubnů, vazběj na kytaru a zjišťujou, že disko z rádia je trapný a vyměklý“, prozradil Márdi v rozhovoru pro olomoucký Majáles.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V pondělí 24. července vystoupí v rámci festivalu UPROSTŘED indie rocková kapela Brunettes Shoot Blondes.
22.07.2017 - 13:57
Se začátkem letních prázdnin začali dělníci pracovat také na velkém městském okruhu v Brně. Právě jeho dostavba by měla ulevit řidičům, kteří se dostávají do dopravních kolon a časového zdržení kvůli...
22.07.2017 - 09:29
Jana Plodková se narodila v Jičíně, v Brně vystudovala JAMU. Po studiu začala její herecká kariéra v divadle Polárka, později se objevila v Divadle Na Fidlovačce, v HaDivadle a v současné době má...
21.07.2017 - 19:05
K čelnímu střetu dvou vozidel a autobusu vyjeli všechny složky integrovaného záchranného systému.
21.07.2017 - 16:59
Mladá vědkyně z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně získala ocenění pro mladé začínající vědce od Mezinárodní společnosti na podporu výzkumu Alzheimerovy...
21.07.2017 - 11:49
Festival věnovaný jedné z nejvýznamnějších postav brněnské historie bude probíhat od 21. do 23. července a připomene 195. výročí narození objevitele základních zákonů dědičnosti Gregora Johanna...
21.07.2017 - 07:47
Komentáře