Reklama
reklama

Hudební lahůdka: Filharmonie Brno zahraje kompozici od Pink Floyd

Nejen pro fanoušky legendární skupiny Pink Floyd připravila Filharmonie Brno na konec ledna opravdovou lahůdku. Spolu se skvělým violoncellistou Jiřím Bártou, Českým filharmonickým sborem Brno a seskupením Atom Heart Mother Band, tvořeným předními českými rockovými muzikanty, předvede v brněnské Richard Adam Gallery hit Atom Heart Mother v originální verzi.

Nejdelší, takřka půlhodinovou skladbu Pink Floyd v programu doplní minimalisticky laděné skladby dvou současných skladatelských es, Sira Johna Tavenera a Johna Adamse. Poslední lednové večery v inspirujícím industriálním prostředí pod filharmonickou taktovkou zkrátka slibují opravdu silný zážitek.

Atom Heart Mother je páté album anglické skupiny Pink Floyd. Bylo vydáno v říjnu 1970 a stalo se prvním albem kapely, které se v britském žebříčku dostalo na první místo. Deska se stala mezníkem ve vývoji skupiny na její cestě k progresivnímu a symfonickému rocku. Důležitou roli na ní hraje žesťová sekce orchestru a sbor. Vskutku legendárním se stal i obal desky, na němž je vyobrazena pasoucí se kráva; když jej prý poprvé viděli šéfové vydavatelské firmy EMI, reagovali výkřikem: „Zbláznili jste se? Chcete tuhle společnost zničit?“

Úvodní a zároveň titulní skladba Atom Heart Mother zabírá celou první stranu původní gramofonové desky a svou délkou cca 24 minut je nejdelší skladbou Pink Floyd, kterou skupina oficiálně vydala. Jde o jakousi suitu, pod níž jsou jako autoři podepsáni všichni členové skupiny a také Ron Geesin, jenž dodal skladbě výslednou podobu a vytvořil orchestrální a sborové aranžmá. Název se zrodil zcela náhodně; když členy kapely žádný vhodný nenapadal, podívali se do novin (Evening Standard z 16. července 1970), kde objevili článek o 56leté ženě, matce, která měla kardiostimulátor s atomovým pohonem.

„Co nás vedlo zařadit na program koncertu tři zdánlivě nesourodé skladby? Proč nabízíme díla z oblasti současné vážné hudby spolu s rockovou klasikou? Koncepce programu symbolicky odráží vzájemné ovlivňování rockové a vážné hudby, k němuž docházelo od konce 60. let. Hudba Pink Floyd se od jisté doby začala ubírat směrem k náročnějším prokomponovaným kompozicím, v nichž je vliv vážné hudby patrný,“ uvedl Vítězslav Mikeš, dramaturg Filharmonie Brno.

Skladba Atom Heart Mother, šestidílná suita se začleněným sborem, žesťovou sekcí orchestru a partiemi sólového violoncella, je toho názorným příkladem. A naopak – hudební minimalismus, k němuž je řazen americký skladatel John Adams, nezřídka čerpal inspiraci v rocku. Konečně připomeňme, že i Sir John Tavener, duchovně orientovaný autor inspirovaný pravoslavím, osciloval na počátku své dráhy mezi vážnou a populární hudbou a jeho skladby prosadil v roce 1968 John Lennon k vydání na „beatlesovské“ značce Apple Records.

„Mám však za to, že nejen samotní tvůrci z obou hudebních sfér, ale i mnozí jejich posluchači jsou otevřeni podnětům neomezeným hranicemi žánrů,“ dodal Mikeš.

Zajímavostí je, že v době, kdy byl program koncertů sestavován, nemohli filharmonici tušit, jak aktuální bude zařazení právě Tavenerovy skladby Svjatyj, jejíž staroslověnský text se přednáší při pravoslavných pohřbech během vynášení rakve z chrámů. Původně měla tato skladba pro sbor a violoncello na připravovaných koncertech sloužit jako křehká modlitba před „orchestrálním výbuchem“ atomové bomby v Adamsově symfonii Doctor Atomic. Vzhledem k nedávnému úmrtí Sira Johna Tavenera (12. listopadu 2013) se však provedení skladby Svjatyj stává i neplánovaným uctěním památky tohoto významného skladatele.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře