Reklama
reklama

Hudební lahůdka: Filharmonie Brno zahraje kompozici od Pink Floyd

Nejen pro fanoušky legendární skupiny Pink Floyd připravila Filharmonie Brno na konec ledna opravdovou lahůdku. Spolu se skvělým violoncellistou Jiřím Bártou, Českým filharmonickým sborem Brno a seskupením Atom Heart Mother Band, tvořeným předními českými rockovými muzikanty, předvede v brněnské Richard Adam Gallery hit Atom Heart Mother v originální verzi.

Nejdelší, takřka půlhodinovou skladbu Pink Floyd v programu doplní minimalisticky laděné skladby dvou současných skladatelských es, Sira Johna Tavenera a Johna Adamse. Poslední lednové večery v inspirujícím industriálním prostředí pod filharmonickou taktovkou zkrátka slibují opravdu silný zážitek.

Atom Heart Mother je páté album anglické skupiny Pink Floyd. Bylo vydáno v říjnu 1970 a stalo se prvním albem kapely, které se v britském žebříčku dostalo na první místo. Deska se stala mezníkem ve vývoji skupiny na její cestě k progresivnímu a symfonickému rocku. Důležitou roli na ní hraje žesťová sekce orchestru a sbor. Vskutku legendárním se stal i obal desky, na němž je vyobrazena pasoucí se kráva; když jej prý poprvé viděli šéfové vydavatelské firmy EMI, reagovali výkřikem: „Zbláznili jste se? Chcete tuhle společnost zničit?“

Úvodní a zároveň titulní skladba Atom Heart Mother zabírá celou první stranu původní gramofonové desky a svou délkou cca 24 minut je nejdelší skladbou Pink Floyd, kterou skupina oficiálně vydala. Jde o jakousi suitu, pod níž jsou jako autoři podepsáni všichni členové skupiny a také Ron Geesin, jenž dodal skladbě výslednou podobu a vytvořil orchestrální a sborové aranžmá. Název se zrodil zcela náhodně; když členy kapely žádný vhodný nenapadal, podívali se do novin (Evening Standard z 16. července 1970), kde objevili článek o 56leté ženě, matce, která měla kardiostimulátor s atomovým pohonem.

„Co nás vedlo zařadit na program koncertu tři zdánlivě nesourodé skladby? Proč nabízíme díla z oblasti současné vážné hudby spolu s rockovou klasikou? Koncepce programu symbolicky odráží vzájemné ovlivňování rockové a vážné hudby, k němuž docházelo od konce 60. let. Hudba Pink Floyd se od jisté doby začala ubírat směrem k náročnějším prokomponovaným kompozicím, v nichž je vliv vážné hudby patrný,“ uvedl Vítězslav Mikeš, dramaturg Filharmonie Brno.

Skladba Atom Heart Mother, šestidílná suita se začleněným sborem, žesťovou sekcí orchestru a partiemi sólového violoncella, je toho názorným příkladem. A naopak – hudební minimalismus, k němuž je řazen americký skladatel John Adams, nezřídka čerpal inspiraci v rocku. Konečně připomeňme, že i Sir John Tavener, duchovně orientovaný autor inspirovaný pravoslavím, osciloval na počátku své dráhy mezi vážnou a populární hudbou a jeho skladby prosadil v roce 1968 John Lennon k vydání na „beatlesovské“ značce Apple Records.

„Mám však za to, že nejen samotní tvůrci z obou hudebních sfér, ale i mnozí jejich posluchači jsou otevřeni podnětům neomezeným hranicemi žánrů,“ dodal Mikeš.

Zajímavostí je, že v době, kdy byl program koncertů sestavován, nemohli filharmonici tušit, jak aktuální bude zařazení právě Tavenerovy skladby Svjatyj, jejíž staroslověnský text se přednáší při pravoslavných pohřbech během vynášení rakve z chrámů. Původně měla tato skladba pro sbor a violoncello na připravovaných koncertech sloužit jako křehká modlitba před „orchestrálním výbuchem“ atomové bomby v Adamsově symfonii Doctor Atomic. Vzhledem k nedávnému úmrtí Sira Johna Tavenera (12. listopadu 2013) se však provedení skladby Svjatyj stává i neplánovaným uctěním památky tohoto významného skladatele.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře