Reklama
reklama

Fantastický Moravský podzim pod taktovkou Filharmonie Brno

Letošní podzim v Brně nebude jen Moravský, ale i britský, český, italský, norský, polský, ruský… a především fantastický! V rámci mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim totiž Filharmonie Brno pozvala světovou dirigentskou špičku Valerije Gergijeva, který s Londýnským symfonickým orchestrem provede slavnou Berliozovu Fantastickou symfonii.

Do Brna dorazí ale i další hvězdy světového formátu. Famózní ruský klavírní virtuos Boris Berezovskij zahájí s Filharmonií Brno a jejím šéfdirigentem celý festival, Trondheimští sólisté představí norský repertoár, s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu zazpívá slavná sopranistka Ewa Vesin, Kremerata Baltica předvede „nečekaně“ program italský… Těšit se můžeme i na špičkové domácí interprety jako Vilém Veverka, Martin Kasík nebo 28. října v rámci Českého dne na Graffovo kvarteto a Dechové kvinteto Phoenix.

Festival nabídne celkem patnáct jedinečných koncertů, desítky světových jmen a nepočítaně zážitků. K těm hudebním se v rámci Českého, Polského, Britského a Ruského dne přidají dokonce i gastronomické. Hrát se bude v Besedním domě, Janáčkově divadle, v kostele u minoritů, ale i ve skleněném pokoji vily Tugendhat. Vstupenky jsou v předprodeji od 16. září. 

"Filharmonie Brno vstupuje Moravským podzimem 2013 do historie tohoto proslulého festivalu poprvé jako pořadatel a koncipuje tento hudební svátek jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství. Jako hostitel také festival symbolicky otevírá se svým šéfdirigentem Aleksandarem Markovičem hned dvěma brněnskými sinfoniettami – tou slavnou Janáčkovou i tou druhou „Vojenskou“ z pera brněnské předčasně zesnulé skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Interpretační hvězdou večera bude ve dvou klavírních koncertech proslulý ruský pianista Boris Berezovskij. Slavná jména budou provázet celý festival a určitě se stanou magnetem publika – Kremerata Baltica, Apollon Musagete Quartett, trumpetista Gábor Boldoczki a samozřejmě superhvězdný závěr festivalu s London Symphony Orchestra a Valerijem Gergijevem v jediném koncertě v České republice. Moravský podzim bude tentokrát opravdu fantastický a my se těšíme na nadšené publikum," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Moravský podzim prošel od svého minulého ročníku několika podstatnými změnami. Jednou z nich je dvouletá periodicita konání festivalu, která umožňuje zvýšení umělecké kvality po interpretační i programové stránce. Není to festival jen „interpretační“, který se snaží přivážet do Brna světovou špičku a konfrontovat ji s tuzemskými prvotřídními hudebníky, ale i „programový“; není jen „o hvězdách“, ale i „o obsahu“.

"Snažíme se připravit pro své posluchače festival“ v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů. Obsah slova „festival“ vnímáme především jako sadu zvláštních společenských událostí a právě ty letošní Moravský podzim nabídne. Vyjma koncertů umělců, kteří patří ke světové špičce současné klasické hudby, uslyšíme také něco o zemích, ze kterých přicházejí, o jejich hudbě, kultuře či gastronomii. V doprovodném programu, nad kterým převzali záštity velvyslanci, jejichž kanceláře se příprav také aktivně účastní, ochutnáme ruské, norské či polské speciality, pobesedujeme s dramaturgy Filharmonie Brno a celý večer, den, či víkend zakončíme fantastickým hudebním zážitkem," dodala manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře