Reklama
reklama

Fantastický Moravský podzim pod taktovkou Filharmonie Brno

Letošní podzim v Brně nebude jen Moravský, ale i britský, český, italský, norský, polský, ruský… a především fantastický! V rámci mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim totiž Filharmonie Brno pozvala světovou dirigentskou špičku Valerije Gergijeva, který s Londýnským symfonickým orchestrem provede slavnou Berliozovu Fantastickou symfonii.

Do Brna dorazí ale i další hvězdy světového formátu. Famózní ruský klavírní virtuos Boris Berezovskij zahájí s Filharmonií Brno a jejím šéfdirigentem celý festival, Trondheimští sólisté představí norský repertoár, s Národním symfonickým orchestrem Polského rozhlasu zazpívá slavná sopranistka Ewa Vesin, Kremerata Baltica předvede „nečekaně“ program italský… Těšit se můžeme i na špičkové domácí interprety jako Vilém Veverka, Martin Kasík nebo 28. října v rámci Českého dne na Graffovo kvarteto a Dechové kvinteto Phoenix.

Festival nabídne celkem patnáct jedinečných koncertů, desítky světových jmen a nepočítaně zážitků. K těm hudebním se v rámci Českého, Polského, Britského a Ruského dne přidají dokonce i gastronomické. Hrát se bude v Besedním domě, Janáčkově divadle, v kostele u minoritů, ale i ve skleněném pokoji vily Tugendhat. Vstupenky jsou v předprodeji od 16. září. 

"Filharmonie Brno vstupuje Moravským podzimem 2013 do historie tohoto proslulého festivalu poprvé jako pořadatel a koncipuje tento hudební svátek jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství. Jako hostitel také festival symbolicky otevírá se svým šéfdirigentem Aleksandarem Markovičem hned dvěma brněnskými sinfoniettami – tou slavnou Janáčkovou i tou druhou „Vojenskou“ z pera brněnské předčasně zesnulé skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Interpretační hvězdou večera bude ve dvou klavírních koncertech proslulý ruský pianista Boris Berezovskij. Slavná jména budou provázet celý festival a určitě se stanou magnetem publika – Kremerata Baltica, Apollon Musagete Quartett, trumpetista Gábor Boldoczki a samozřejmě superhvězdný závěr festivalu s London Symphony Orchestra a Valerijem Gergijevem v jediném koncertě v České republice. Moravský podzim bude tentokrát opravdu fantastický a my se těšíme na nadšené publikum," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Moravský podzim prošel od svého minulého ročníku několika podstatnými změnami. Jednou z nich je dvouletá periodicita konání festivalu, která umožňuje zvýšení umělecké kvality po interpretační i programové stránce. Není to festival jen „interpretační“, který se snaží přivážet do Brna světovou špičku a konfrontovat ji s tuzemskými prvotřídními hudebníky, ale i „programový“; není jen „o hvězdách“, ale i „o obsahu“.

"Snažíme se připravit pro své posluchače festival“ v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů. Obsah slova „festival“ vnímáme především jako sadu zvláštních společenských událostí a právě ty letošní Moravský podzim nabídne. Vyjma koncertů umělců, kteří patří ke světové špičce současné klasické hudby, uslyšíme také něco o zemích, ze kterých přicházejí, o jejich hudbě, kultuře či gastronomii. V doprovodném programu, nad kterým převzali záštity velvyslanci, jejichž kanceláře se příprav také aktivně účastní, ochutnáme ruské, norské či polské speciality, pobesedujeme s dramaturgy Filharmonie Brno a celý večer, den, či víkend zakončíme fantastickým hudebním zážitkem," dodala manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře