Reklama
reklama

Brněnská filharmonie má nový klavír. Je to Rolls-Royce mezi klavíry!

Filharmonie Brno získala nový koncertní klavír. Nástroj slavné značky Steinway za 3,9 milionu korun vybírali hudebníci v březnu přímo u výrobce v Hamburku.

Ve čtvrtek se v Brně uskutečnil dlouho očekávaný recitál charismatického tureckého klavíristy Fazıla Saye. Tento koncert byl beznadějně vyprodán a kromě dechberoucí hry Fazıla Saye si z něj posluchači odnesli ještě jeden zážitek. Po dvou desítkách let totiž Besední dům a Filharmonie Brno představily na svém pódiu nový koncertní nástroj světové extratřídy – Steinway model D, čili ten největší koncertní.

Steinway & Sons, nebo zkráceně Steinway, je americko-německý výrobce klavírů. Firmu založil v roce 1853 na Manhattanu německý imigrant Heinrich Engelhard Steinweg. V současné době firma sídlí na dvou místech – v New Yorku a v Hamburku.

Nástroj byla u výrobce v Německu v březnu vybírat přímo ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doprovázel ji ředitel České filharmonie a klavírista David Mareček. Výběru z osmi nástrojů se zúčastnili také další klavíristé – Ivo Kahánek a Anna Vinnickaja, která nedávno v Brně fantasticky zahrála ve vyprodaném Janáčkově divadle. Dále pak vybíral také klavírní mistr Jan Machart a jako zástupce statutárního města Brna při výběru dohlížel Stanislav Michalík, předseda Komise Rady města Brna pro kulturu.

„Celá výprava se na vybraném nástroji jednomyslně shodla a do Brna pak druhý jarní den dorazil podle všech ten opravdu nejlepší. Než se klavír plně aklimatizoval a byl připraven k slavnostnímu uvedení do koncertního provozu rozehrávalo jej několik klavíristů. Mezi nimi například Igor Ardašev, který již dlouho reprezentuje české pianistické umění na mezinárodním fóru, nebo naopak náš nadějný mladý brněnský klavírista Jakub Sládek,“ uvedla mluvčí filharmonie Lenka Němcová.

Steinway je mezi klavíry to, co mezi automobily Mercedes, a jeho pořízení není levnou záležitostí. „Brněnské publikum i Filharmonie Brno si takový nástroj bezesporu zaslouží a my věříme, že v Brně tak oblíbené klavírní recitály dostanou díky němu ještě větší punc a že k nám na koncerty bude jezdit i mimobrněnské a zahraniční publikum. Výběr nástroje byl pro mě osobně velkým zážitkem. Při příjezdu na místo vlála před továrnou česká vlajka, klavíristé hráli a hráli. Měli jsme možnost nahlédnout také do výrobního procesu továrny a na vlastní oči vidět celý nesmírně složitý proces zrodu klavíru, na kterém se podílí z osmdesáti procenty ruční specializované práce,“ dodala ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře