Reklama
reklama

Brněnská filharmonie má nový klavír. Je to Rolls-Royce mezi klavíry!

Filharmonie Brno získala nový koncertní klavír. Nástroj slavné značky Steinway za 3,9 milionu korun vybírali hudebníci v březnu přímo u výrobce v Hamburku.

Ve čtvrtek se v Brně uskutečnil dlouho očekávaný recitál charismatického tureckého klavíristy Fazıla Saye. Tento koncert byl beznadějně vyprodán a kromě dechberoucí hry Fazıla Saye si z něj posluchači odnesli ještě jeden zážitek. Po dvou desítkách let totiž Besední dům a Filharmonie Brno představily na svém pódiu nový koncertní nástroj světové extratřídy – Steinway model D, čili ten největší koncertní.

Steinway & Sons, nebo zkráceně Steinway, je americko-německý výrobce klavírů. Firmu založil v roce 1853 na Manhattanu německý imigrant Heinrich Engelhard Steinweg. V současné době firma sídlí na dvou místech – v New Yorku a v Hamburku.

Nástroj byla u výrobce v Německu v březnu vybírat přímo ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doprovázel ji ředitel České filharmonie a klavírista David Mareček. Výběru z osmi nástrojů se zúčastnili také další klavíristé – Ivo Kahánek a Anna Vinnickaja, která nedávno v Brně fantasticky zahrála ve vyprodaném Janáčkově divadle. Dále pak vybíral také klavírní mistr Jan Machart a jako zástupce statutárního města Brna při výběru dohlížel Stanislav Michalík, předseda Komise Rady města Brna pro kulturu.

„Celá výprava se na vybraném nástroji jednomyslně shodla a do Brna pak druhý jarní den dorazil podle všech ten opravdu nejlepší. Než se klavír plně aklimatizoval a byl připraven k slavnostnímu uvedení do koncertního provozu rozehrávalo jej několik klavíristů. Mezi nimi například Igor Ardašev, který již dlouho reprezentuje české pianistické umění na mezinárodním fóru, nebo naopak náš nadějný mladý brněnský klavírista Jakub Sládek,“ uvedla mluvčí filharmonie Lenka Němcová.

Steinway je mezi klavíry to, co mezi automobily Mercedes, a jeho pořízení není levnou záležitostí. „Brněnské publikum i Filharmonie Brno si takový nástroj bezesporu zaslouží a my věříme, že v Brně tak oblíbené klavírní recitály dostanou díky němu ještě větší punc a že k nám na koncerty bude jezdit i mimobrněnské a zahraniční publikum. Výběr nástroje byl pro mě osobně velkým zážitkem. Při příjezdu na místo vlála před továrnou česká vlajka, klavíristé hráli a hráli. Měli jsme možnost nahlédnout také do výrobního procesu továrny a na vlastní oči vidět celý nesmírně složitý proces zrodu klavíru, na kterém se podílí z osmdesáti procenty ruční specializované práce,“ dodala ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře