Reklama
reklama

Brněnská filharmonie má nový klavír. Je to Rolls-Royce mezi klavíry!

Filharmonie Brno získala nový koncertní klavír. Nástroj slavné značky Steinway za 3,9 milionu korun vybírali hudebníci v březnu přímo u výrobce v Hamburku.

Ve čtvrtek se v Brně uskutečnil dlouho očekávaný recitál charismatického tureckého klavíristy Fazıla Saye. Tento koncert byl beznadějně vyprodán a kromě dechberoucí hry Fazıla Saye si z něj posluchači odnesli ještě jeden zážitek. Po dvou desítkách let totiž Besední dům a Filharmonie Brno představily na svém pódiu nový koncertní nástroj světové extratřídy – Steinway model D, čili ten největší koncertní.

Steinway & Sons, nebo zkráceně Steinway, je americko-německý výrobce klavírů. Firmu založil v roce 1853 na Manhattanu německý imigrant Heinrich Engelhard Steinweg. V současné době firma sídlí na dvou místech – v New Yorku a v Hamburku.

Nástroj byla u výrobce v Německu v březnu vybírat přímo ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Doprovázel ji ředitel České filharmonie a klavírista David Mareček. Výběru z osmi nástrojů se zúčastnili také další klavíristé – Ivo Kahánek a Anna Vinnickaja, která nedávno v Brně fantasticky zahrála ve vyprodaném Janáčkově divadle. Dále pak vybíral také klavírní mistr Jan Machart a jako zástupce statutárního města Brna při výběru dohlížel Stanislav Michalík, předseda Komise Rady města Brna pro kulturu.

„Celá výprava se na vybraném nástroji jednomyslně shodla a do Brna pak druhý jarní den dorazil podle všech ten opravdu nejlepší. Než se klavír plně aklimatizoval a byl připraven k slavnostnímu uvedení do koncertního provozu rozehrávalo jej několik klavíristů. Mezi nimi například Igor Ardašev, který již dlouho reprezentuje české pianistické umění na mezinárodním fóru, nebo naopak náš nadějný mladý brněnský klavírista Jakub Sládek,“ uvedla mluvčí filharmonie Lenka Němcová.

Steinway je mezi klavíry to, co mezi automobily Mercedes, a jeho pořízení není levnou záležitostí. „Brněnské publikum i Filharmonie Brno si takový nástroj bezesporu zaslouží a my věříme, že v Brně tak oblíbené klavírní recitály dostanou díky němu ještě větší punc a že k nám na koncerty bude jezdit i mimobrněnské a zahraniční publikum. Výběr nástroje byl pro mě osobně velkým zážitkem. Při příjezdu na místo vlála před továrnou česká vlajka, klavíristé hráli a hráli. Měli jsme možnost nahlédnout také do výrobního procesu továrny a na vlastní oči vidět celý nesmírně složitý proces zrodu klavíru, na kterém se podílí z osmdesáti procenty ruční specializované práce,“ dodala ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře