Reklama
reklama

Zemřel zakladatel Husy na provázku Bořivoj Srba

Černá vlajka visící na divadlech i divadelní fakultě. V sobotu ve věku dvaaosmdesáti let náhle odešel rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, děkan divadelní fakulty a jeden ze zakladatelů Divadla Husa na provázku Bořivoj Srba. Rozloučení se koná 12. května v krematoriu na Jihlavské.

Srba se narodil v Bílovicích nad Svitavou, absolvoval na JAMU, doktorátu filozofie dosáhl v Praze, kde získal také titul kandidáta věd a v Brně pak doktora věd na Masarykově univerzitě. Svoji uměleckou dráhu zahájil ve svých třiadvaceti letech funkcí dramaturga Krajského divadla Brno (později Divadlo bratří Mrštíků).

Od roku 1959 byl hlavním dramaturgem Mahenovy činohry dnes Národního divadla Brno a o osm let později založil se svými žáky nezávislé tvůrčí sdružení Mahenovo nedivadlo Husa na provázku, následně pojmenované Divadlo na provázku. To následně jako dramaturg a umělecký šéf řídil. Mimo jiné také vyučoval na divadelní katedře JAMU a divadelně-vědném oddělení brněnské filozofické fakulty. Když byl donucen školy opustit, scházel se na čas dokonce se svými studenty u sebe v bytě.

V roce 1991 byl jmenován profesorem, vybudoval Ústav divadelní a filmové vědy a napsal nespočet knih, za svou činnost také obdržel řadu ocenění. Pohřeb bude v pondělí 12. května odpoledne v obřadní síni brněnského krematoria.

Ten, který to všechno založil

„Bořivoj Srba. Ten, který to všechno založil. Ten, který prásknul dveřmi Státního divadla a šel dělat avantgardu. Ten, kterému se soudruzi v Praze vysmáli a řekli, že v Brně žádná avantgarda nikdy nebyla. Ten, který se s Evou Tálskou v září 1967 na lavičce v parku domluvil, že to spustí. Ten, který formuloval pro ně program nepravidelné dramaturgie. Ten, který se nebál žádného divadelního ani nedivadelního textu. Ten, který se nebál. Ten, který byl s námi v Extázi. Ten, který v Domě umění loni v září prohlásil, že avantgarda neslaví. Ten, který tonul v rozpacích. Ten, který byl ironický. Ten, který byl nepravidelný. Ten, který dostal od Zmrzlé růži a políbení. Ten políbený. Ten, který pohrdá vzpomínkami, protože je to vždycky jenom část pravdy. Ten, který všechno, co chtěl říct, řekl v knize, která má sedm set stran a jmenuje se Vykročila husa a vzala člověka na procházku, pojď! Ten, který šel a hořel a zapaloval. Ten, který řekl: Definovat se proti nicotě. Dělat divadlo na hranici! Zemřel?“

(Text, kterým se Divadlo Husa na provázku vyjadřuje k úmrtí svého zakladatele Bořivoje Srby)

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře