Reklama
reklama

Umučený farář Toufar a číhošťský zázrak na divadelních prknech

Inscenace o číhošťském zázraku a umučení kněze Josefa Toufara s názvem Zpráva o zázraku - Josef Toufar vstupuje na divadelní prkna. Premiéra se uskuteční dnes v 19.30 hodin na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku. Dalších repríz se diváci dočkají zítra a také začátkem příštího měsíce.

Režie hry na námět Miloše Doležala, který se případem zabývá již dvacet let, se ujala mladá režisérka Barbara Herz. Spolu s dramaturgyní Alžbětou Michalovou je také autorkou scénáře. Titulní roli kněze Toufara ztvárnil Michal Bumbálek.

Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, kdo byli v kostele. Sám farář Josef Toufar zázrak neviděl, protože stál k oltáři zády. Při slovech "Uprostřed vás stojí, koho neznáte," se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie?

StB v lednu 1950 Josefa Toufara zatkla a brutálně mučila, aby získala jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel na následky mučení dřív, než mohlo k soudu dojít.

Tím však celá kauza neskončila. Komunistický režim si dal záležet, aby z případu vytěžil co nejvíce. Vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pobouření, ve kterém byla očerněna katolická církev. Film, stejně jako mnoho dalších snah, se posléze snažilo případ pohybu křížku v Číhošti vysvětlit. Tahal Toufar za provázek? Nebo to celé nakonec byla tajná provokace StB?

Inscenace Zpráva o zázraku (Josef Toufar) pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře