Reklama
reklama

Umučený farář Toufar a číhošťský zázrak na divadelních prknech

Inscenace o číhošťském zázraku a umučení kněze Josefa Toufara s názvem Zpráva o zázraku - Josef Toufar vstupuje na divadelní prkna. Premiéra se uskuteční dnes v 19.30 hodin na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku. Dalších repríz se diváci dočkají zítra a také začátkem příštího měsíce.

Režie hry na námět Miloše Doležala, který se případem zabývá již dvacet let, se ujala mladá režisérka Barbara Herz. Spolu s dramaturgyní Alžbětou Michalovou je také autorkou scénáře. Titulní roli kněze Toufara ztvárnil Michal Bumbálek.

Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, kdo byli v kostele. Sám farář Josef Toufar zázrak neviděl, protože stál k oltáři zády. Při slovech "Uprostřed vás stojí, koho neznáte," se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie?

StB v lednu 1950 Josefa Toufara zatkla a brutálně mučila, aby získala jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel na následky mučení dřív, než mohlo k soudu dojít.

Tím však celá kauza neskončila. Komunistický režim si dal záležet, aby z případu vytěžil co nejvíce. Vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pobouření, ve kterém byla očerněna katolická církev. Film, stejně jako mnoho dalších snah, se posléze snažilo případ pohybu křížku v Číhošti vysvětlit. Tahal Toufar za provázek? Nebo to celé nakonec byla tajná provokace StB?

Inscenace Zpráva o zázraku (Josef Toufar) pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?

Autor: 
redakce
Aktuálně
Rada městské části Brno-střed rozhodla o odpuštění poplatku za služby všem prodejcům na Zelném trhu, a to s platností od 1. července až do 7. listopadu, kdy končí sezona prodeje na tržišti.
14.07.2020 - 15:36
Západní část areálu Špitálka se promění v moderní chytrou nízkoenergetickou čtvrť. Na konci května letošního roku postoupil čtyři roky chystaný projekt do své další fáze.
14.07.2020 - 09:23
Dočasné zrušení přechodu před Vaňkovkou na ulici Úzké se podepsalo na zmatcích, které často předváděli nebezpečně přecházející chodci.
13.07.2020 - 16:52
Zájemci o komentované prohlídky si můžou vybrat z několika vypsaných termínů.
13.07.2020 - 08:39
Pod lavičkami, mezi garážemi, v křoví i u kolejí, všude tam se v průběhu čtvrtka pohybovali brněnští strážníci při cíleném sběru pohozených injekčních stříkaček.
12.07.2020 - 10:46
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje dnes 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020.
12.07.2020 - 07:29
Komentáře