Reklama
reklama

Umučený farář Toufar a číhošťský zázrak na divadelních prknech

Inscenace o číhošťském zázraku a umučení kněze Josefa Toufara s názvem Zpráva o zázraku - Josef Toufar vstupuje na divadelní prkna. Premiéra se uskuteční dnes v 19.30 hodin na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku. Dalších repríz se diváci dočkají zítra a také začátkem příštího měsíce.

Režie hry na námět Miloše Doležala, který se případem zabývá již dvacet let, se ujala mladá režisérka Barbara Herz. Spolu s dramaturgyní Alžbětou Michalovou je také autorkou scénáře. Titulní roli kněze Toufara ztvárnil Michal Bumbálek.

Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, kdo byli v kostele. Sám farář Josef Toufar zázrak neviděl, protože stál k oltáři zády. Při slovech "Uprostřed vás stojí, koho neznáte," se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie?

StB v lednu 1950 Josefa Toufara zatkla a brutálně mučila, aby získala jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel na následky mučení dřív, než mohlo k soudu dojít.

Tím však celá kauza neskončila. Komunistický režim si dal záležet, aby z případu vytěžil co nejvíce. Vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pobouření, ve kterém byla očerněna katolická církev. Film, stejně jako mnoho dalších snah, se posléze snažilo případ pohybu křížku v Číhošti vysvětlit. Tahal Toufar za provázek? Nebo to celé nakonec byla tajná provokace StB?

Inscenace Zpráva o zázraku (Josef Toufar) pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře