Reklama
reklama

Umučený farář Toufar a číhošťský zázrak na divadelních prknech

Inscenace o číhošťském zázraku a umučení kněze Josefa Toufara s názvem Zpráva o zázraku - Josef Toufar vstupuje na divadelní prkna. Premiéra se uskuteční dnes v 19.30 hodin na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku. Dalších repríz se diváci dočkají zítra a také začátkem příštího měsíce.

Režie hry na námět Miloše Doležala, který se případem zabývá již dvacet let, se ujala mladá režisérka Barbara Herz. Spolu s dramaturgyní Alžbětou Michalovou je také autorkou scénáře. Titulní roli kněze Toufara ztvárnil Michal Bumbálek.

Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, kdo byli v kostele. Sám farář Josef Toufar zázrak neviděl, protože stál k oltáři zády. Při slovech "Uprostřed vás stojí, koho neznáte," se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie?

StB v lednu 1950 Josefa Toufara zatkla a brutálně mučila, aby získala jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel na následky mučení dřív, než mohlo k soudu dojít.

Tím však celá kauza neskončila. Komunistický režim si dal záležet, aby z případu vytěžil co nejvíce. Vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pobouření, ve kterém byla očerněna katolická církev. Film, stejně jako mnoho dalších snah, se posléze snažilo případ pohybu křížku v Číhošti vysvětlit. Tahal Toufar za provázek? Nebo to celé nakonec byla tajná provokace StB?

Inscenace Zpráva o zázraku (Josef Toufar) pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře