Reklama
reklama

Premiéru Ostře sledovaných vlaků uvede Národní divadlo Brno dnes večer

Narodil se v brněnských Židenicích a letos v březnu by oslavil sto let. Spisovatel Bohumil Hrabal je autorem knihy Ostře sledované vlaky, kterou přenesl speciálně k výročí do divadelní podoby na prkna Mahenovy činohry režisér Ivo Krbot.

Příběh o mladém Hrmovi, který prožívá náročné roky svého dospívání během nacistické okupace Československa, je známý především díky filmovému zpracování režiséra Jiřího Menzela. Hrdina pracuje na malém železničním nádraží, kde je jeho věrným druhem a životním rádcem zkušený výpravčí Hubička.

Citlivý mladík hledá cestu k dospělosti prostřednictvím postupného odkrývání tajů sexuality a odhodlání připojit se vlastními silami k boji proti okupující moci. Nakonec se stane hrdinou proti své vůli, protože se při úspěšném pokusu vyhození muničního vlaku do vzduchu smrtelně zraní.

Autorem nového brněnského zpracování je bývalý dlouholetý člen Činoherního klubu a odborník na dramatizaci hrabalovských předloh Ivo Krobot. Ostře sledované vlaky v jeho dramatizaci a režii uvedlo již pět divadel. Jeho úspěchu napomohlo možná i to, že se s významným spisovatelem znal.

V brněnském podání Ostře sledovaných vlaků ztvární hlavní roli Michal Dalecký, kterého doplní Martin Sláma, Zdeněk Dvořák nebo Jana Štvrtecká. V inscenaci vystoupí také soubor Tanečního divadla Maximus a živě zahraje na piano Roman Jež. V představení tak zazní mnoho oblíbených písní a melodií českých hudebních velikánů dvacátého století.

Na scéně Václava Špale, v kostýmech Alice Novotné a s animacemi Jaromíra Plachého vystoupí herci na premiéře v pátek 24. ledna v Mahenově divadle.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře