Reklama
reklama

Premiéru Ostře sledovaných vlaků uvede Národní divadlo Brno dnes večer

Narodil se v brněnských Židenicích a letos v březnu by oslavil sto let. Spisovatel Bohumil Hrabal je autorem knihy Ostře sledované vlaky, kterou přenesl speciálně k výročí do divadelní podoby na prkna Mahenovy činohry režisér Ivo Krbot.

Příběh o mladém Hrmovi, který prožívá náročné roky svého dospívání během nacistické okupace Československa, je známý především díky filmovému zpracování režiséra Jiřího Menzela. Hrdina pracuje na malém železničním nádraží, kde je jeho věrným druhem a životním rádcem zkušený výpravčí Hubička.

Citlivý mladík hledá cestu k dospělosti prostřednictvím postupného odkrývání tajů sexuality a odhodlání připojit se vlastními silami k boji proti okupující moci. Nakonec se stane hrdinou proti své vůli, protože se při úspěšném pokusu vyhození muničního vlaku do vzduchu smrtelně zraní.

Autorem nového brněnského zpracování je bývalý dlouholetý člen Činoherního klubu a odborník na dramatizaci hrabalovských předloh Ivo Krobot. Ostře sledované vlaky v jeho dramatizaci a režii uvedlo již pět divadel. Jeho úspěchu napomohlo možná i to, že se s významným spisovatelem znal.

V brněnském podání Ostře sledovaných vlaků ztvární hlavní roli Michal Dalecký, kterého doplní Martin Sláma, Zdeněk Dvořák nebo Jana Štvrtecká. V inscenaci vystoupí také soubor Tanečního divadla Maximus a živě zahraje na piano Roman Jež. V představení tak zazní mnoho oblíbených písní a melodií českých hudebních velikánů dvacátého století.

Na scéně Václava Špale, v kostýmech Alice Novotné a s animacemi Jaromíra Plachého vystoupí herci na premiéře v pátek 24. ledna v Mahenově divadle.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře