Reklama
reklama

Podivný případ rozlouskne autistický chlapec na jevišti Městského divadla Brno

Více než před rokem měl premiéru v Londýně a nyní přichází i na prkna Městského divadla Brno. Patnáctiletý autista Christopher Boone je hlavním hrdinou plánované premiéry Podivný případ se psem, která se uskuteční 30. listopadu na činoherní scéně.

Christopher žije se svým otcem, nesměje se, když se zlobí nebo je zmatený, tak rozbíjí věci. Má rád matematiku a dokáže vypočítat z hlavy složité příklady. Postupuje vždy logicky, a to využívá i při záhadě v sousedství. Snaží se zjistit, kdo zabil pudla jeho sousedce paní Shearsové. To odhalí, ale nakonec se rozhodne vyřešit něco mnohem tajemnějšího – minulost vlastní rodiny.

„Duševní porucha vypravěče zakládá na osobitý způsob náhledu na realitu, a to celému pátrání dodává neustálý tragikomický rozměr,“ přiblížil dramaturg Jan Šotkovský. Podivný případ se psem je mimořádně silný, působivý lidský příběh, který již od svého knižního vydání nalákal nejrůznější dramaturgy a upravovatele. Britský prozaik Mark Haddon však všechny nabídky odmítl, až po téměř devíti letech přistoupil na návrh nejprestižnější britské scény, Královského národního divadla.

Haddon za Podivný případ se psem získal v roce 2003 prestižní Whitbreadovu cenu jako za nejlepší britskou knihu roku a za divadelní zpracování následovala další řada ocenění. Začátkem stávající sezony inscenaci v české premiéře uvedlo Městské divadlo Kladno, které tak „předběhlo“ Brno pouze o pár týdnů. „Naším záměrem však není soutěžit v premiérovém uvedení, ale rozpracovat další přítomné roviny inscenace. Ostatně to, že je to dobrá hra, už víme, stejně i to, že už své kvality prokázala," dodal Šotkovský.

Hlavní roli si v Městském divadle Brno zahraje Vojtěch Blahuta. Edu a Judy představí Igor Ondříček s Alenou Antalovou, Christopherovu učitelku ztvární Hana Holišová a dále uvidí diváci Miroslavu Kolářovou, Janu Musilovou nebo Aleše Slaninu. A to pod vedením režiséra Mikoláše Tyce, na scéně Karla Čapka, v kostýmech Barbary Wojtowiak a na hudbu Lukáše Janoty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře