Reklama
reklama

Podivný případ rozlouskne autistický chlapec na jevišti Městského divadla Brno

Více než před rokem měl premiéru v Londýně a nyní přichází i na prkna Městského divadla Brno. Patnáctiletý autista Christopher Boone je hlavním hrdinou plánované premiéry Podivný případ se psem, která se uskuteční 30. listopadu na činoherní scéně.

Christopher žije se svým otcem, nesměje se, když se zlobí nebo je zmatený, tak rozbíjí věci. Má rád matematiku a dokáže vypočítat z hlavy složité příklady. Postupuje vždy logicky, a to využívá i při záhadě v sousedství. Snaží se zjistit, kdo zabil pudla jeho sousedce paní Shearsové. To odhalí, ale nakonec se rozhodne vyřešit něco mnohem tajemnějšího – minulost vlastní rodiny.

„Duševní porucha vypravěče zakládá na osobitý způsob náhledu na realitu, a to celému pátrání dodává neustálý tragikomický rozměr,“ přiblížil dramaturg Jan Šotkovský. Podivný případ se psem je mimořádně silný, působivý lidský příběh, který již od svého knižního vydání nalákal nejrůznější dramaturgy a upravovatele. Britský prozaik Mark Haddon však všechny nabídky odmítl, až po téměř devíti letech přistoupil na návrh nejprestižnější britské scény, Královského národního divadla.

Haddon za Podivný případ se psem získal v roce 2003 prestižní Whitbreadovu cenu jako za nejlepší britskou knihu roku a za divadelní zpracování následovala další řada ocenění. Začátkem stávající sezony inscenaci v české premiéře uvedlo Městské divadlo Kladno, které tak „předběhlo“ Brno pouze o pár týdnů. „Naším záměrem však není soutěžit v premiérovém uvedení, ale rozpracovat další přítomné roviny inscenace. Ostatně to, že je to dobrá hra, už víme, stejně i to, že už své kvality prokázala," dodal Šotkovský.

Hlavní roli si v Městském divadle Brno zahraje Vojtěch Blahuta. Edu a Judy představí Igor Ondříček s Alenou Antalovou, Christopherovu učitelku ztvární Hana Holišová a dále uvidí diváci Miroslavu Kolářovou, Janu Musilovou nebo Aleše Slaninu. A to pod vedením režiséra Mikoláše Tyce, na scéně Karla Čapka, v kostýmech Barbary Wojtowiak a na hudbu Lukáše Janoty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře