Reklama
reklama

Othello a mimino s velkou hlavou, Národní divadlo Brno chystá dvě premiéry

Za jeden z vrcholů letošní sezony považuje Mahenova činohra nové nastudování Shakespearovy tragédie Othello. Drama o lásce, žárlivosti a zradě uvede v premiéře 25. dubna. Hned následující dva dny budou patřit další premiéře, a to pohádce pro nejmenší Životní příběh mimina s velkou hlavou.

Mahenovo divadlo se pustilo do odvážného úkolu, hlavní roli Othella svěřilo legendě současných slovenských jevišť Robertu Rothovi. Ten bude Shakespearovy verše přednášet v rodné řeči. Inscenaci připravuje režisér Rastislav Ballek, který je známý především komorním dramatem Hořké slzy Petry von Kantové. Před třemi měsíci nastudoval v ostravském Národním divadle moravskoslezském další Shakespearovo dílo Macbeth.

O scénu se postaral Jozef Ciller a o kostýmy Katarína Holková, kteří kombinují tradiční shakespearovské prvky s moderním světem. A kdo by čekal přeplněné jeviště s dobovými kulisami, ten by byl zklamán. Téměř prázdná scéna využívá právě principů, které fungovaly v renesančním divadle. Autoři kladou totiž důraz na divákovu představivost, slovní popis místa musí stačit.

Kostýmy naopak vycházejí z úborů příslušníků dnešních armád. Modernímu vyznění přispívají také videoprojekce. Shakespearovský duch se ale ze současné scénografie nevytratil. Představení trvá více než hodinu a půl a je odlehčeno přestávkou. Na veřejnou generálku mohou diváci zamířit 24. dubna a na premiéru se mohou těšit o den později v sedm hodin večer. Na jevišti vystoupí Eva Novotná, Vladimír Krátký, Jaroslav Kuneš nebo Ondřej Mikulášek.

Na tak trochu pohádkový, ale opravdový příběh mohou vyrazit děti 26. dubna ve dvě hodiny odpoledne na Malou scénu Mahenova divadla. Ten bude vyprávět o dítěti, které se narodilo odlišné od ostatních, ale díky lásce milujících rodičů a spoustě vlastních nápadů prožívá pestrý život plný radosti a dobrodružství. Inscenace je z části metaforou o tom, že zdravotní handicap nemusí znamenat jen starosti, smutek a pláč, ale naopak spoustu radosti a dobrodružství.

Představení je adaptací úspěšné knihy mladé brněnské výtvarnice a spisovatelky Terezy Šedivé. Inscenace je vhodná pro děti od tří do sedmi let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře