Reklama
reklama

Othello a mimino s velkou hlavou, Národní divadlo Brno chystá dvě premiéry

Za jeden z vrcholů letošní sezony považuje Mahenova činohra nové nastudování Shakespearovy tragédie Othello. Drama o lásce, žárlivosti a zradě uvede v premiéře 25. dubna. Hned následující dva dny budou patřit další premiéře, a to pohádce pro nejmenší Životní příběh mimina s velkou hlavou.

Mahenovo divadlo se pustilo do odvážného úkolu, hlavní roli Othella svěřilo legendě současných slovenských jevišť Robertu Rothovi. Ten bude Shakespearovy verše přednášet v rodné řeči. Inscenaci připravuje režisér Rastislav Ballek, který je známý především komorním dramatem Hořké slzy Petry von Kantové. Před třemi měsíci nastudoval v ostravském Národním divadle moravskoslezském další Shakespearovo dílo Macbeth.

O scénu se postaral Jozef Ciller a o kostýmy Katarína Holková, kteří kombinují tradiční shakespearovské prvky s moderním světem. A kdo by čekal přeplněné jeviště s dobovými kulisami, ten by byl zklamán. Téměř prázdná scéna využívá právě principů, které fungovaly v renesančním divadle. Autoři kladou totiž důraz na divákovu představivost, slovní popis místa musí stačit.

Kostýmy naopak vycházejí z úborů příslušníků dnešních armád. Modernímu vyznění přispívají také videoprojekce. Shakespearovský duch se ale ze současné scénografie nevytratil. Představení trvá více než hodinu a půl a je odlehčeno přestávkou. Na veřejnou generálku mohou diváci zamířit 24. dubna a na premiéru se mohou těšit o den později v sedm hodin večer. Na jevišti vystoupí Eva Novotná, Vladimír Krátký, Jaroslav Kuneš nebo Ondřej Mikulášek.

Na tak trochu pohádkový, ale opravdový příběh mohou vyrazit děti 26. dubna ve dvě hodiny odpoledne na Malou scénu Mahenova divadla. Ten bude vyprávět o dítěti, které se narodilo odlišné od ostatních, ale díky lásce milujících rodičů a spoustě vlastních nápadů prožívá pestrý život plný radosti a dobrodružství. Inscenace je z části metaforou o tom, že zdravotní handicap nemusí znamenat jen starosti, smutek a pláč, ale naopak spoustu radosti a dobrodružství.

Představení je adaptací úspěšné knihy mladé brněnské výtvarnice a spisovatelky Terezy Šedivé. Inscenace je vhodná pro děti od tří do sedmi let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře