Reklama
reklama

Othello a mimino s velkou hlavou, Národní divadlo Brno chystá dvě premiéry

Za jeden z vrcholů letošní sezony považuje Mahenova činohra nové nastudování Shakespearovy tragédie Othello. Drama o lásce, žárlivosti a zradě uvede v premiéře 25. dubna. Hned následující dva dny budou patřit další premiéře, a to pohádce pro nejmenší Životní příběh mimina s velkou hlavou.

Mahenovo divadlo se pustilo do odvážného úkolu, hlavní roli Othella svěřilo legendě současných slovenských jevišť Robertu Rothovi. Ten bude Shakespearovy verše přednášet v rodné řeči. Inscenaci připravuje režisér Rastislav Ballek, který je známý především komorním dramatem Hořké slzy Petry von Kantové. Před třemi měsíci nastudoval v ostravském Národním divadle moravskoslezském další Shakespearovo dílo Macbeth.

O scénu se postaral Jozef Ciller a o kostýmy Katarína Holková, kteří kombinují tradiční shakespearovské prvky s moderním světem. A kdo by čekal přeplněné jeviště s dobovými kulisami, ten by byl zklamán. Téměř prázdná scéna využívá právě principů, které fungovaly v renesančním divadle. Autoři kladou totiž důraz na divákovu představivost, slovní popis místa musí stačit.

Kostýmy naopak vycházejí z úborů příslušníků dnešních armád. Modernímu vyznění přispívají také videoprojekce. Shakespearovský duch se ale ze současné scénografie nevytratil. Představení trvá více než hodinu a půl a je odlehčeno přestávkou. Na veřejnou generálku mohou diváci zamířit 24. dubna a na premiéru se mohou těšit o den později v sedm hodin večer. Na jevišti vystoupí Eva Novotná, Vladimír Krátký, Jaroslav Kuneš nebo Ondřej Mikulášek.

Na tak trochu pohádkový, ale opravdový příběh mohou vyrazit děti 26. dubna ve dvě hodiny odpoledne na Malou scénu Mahenova divadla. Ten bude vyprávět o dítěti, které se narodilo odlišné od ostatních, ale díky lásce milujících rodičů a spoustě vlastních nápadů prožívá pestrý život plný radosti a dobrodružství. Inscenace je z části metaforou o tom, že zdravotní handicap nemusí znamenat jen starosti, smutek a pláč, ale naopak spoustu radosti a dobrodružství.

Představení je adaptací úspěšné knihy mladé brněnské výtvarnice a spisovatelky Terezy Šedivé. Inscenace je vhodná pro děti od tří do sedmi let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře