Reklama
reklama

Národní divadlo Brno povede od listopadu Martin Glaser

Brněnské Národní divadlo se po roce bezvládí konečně dočkalo. Jeho novým ředitelem byl dnes jmenován Martin Glaser, dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Ten plánuje v Brně sjednotit činoherní soubor.

Glaserovo jmenování dnes schválila Rada města Brna, ten se ujme funkce od 1. listopadu na částečný úvazek a na plný pak z momentálních pracovních povinností až od března příštího roku. Glasera navrhla radě už minulý týden odborná komise, ve které zasedl primátor Roman Onderka, rektor JAMU Ivo Medek nebo ředitel České filharmonie David Mareček.

Bez ředitele bylo divadlo od rezignace Daniela Dvořáka v září 2012, ve třetím kole porazil nový šéf Tomáše Froyda z plzeňského divadla Alfa. Glaser plánuje zavést změny, jednou z nich bude zrušení Reduty jako samostatné jednotky. Ta v uplynulých letech tvořila vedle baletu, Mahenovy činohry a Janáčkovy opery čtvrtou složku Národního divadla Brno.

Dva činoherní soubory pod jednou střechou ale Glaser nepovažuje z dlouhodobého hlediska za výhodné. Nový ředitel už rozdělil i funkce v divadle. „Balet bude řídit slovenský choreograf Mário Radačovský, činohru povede Martin Františák a v čele opery bude od 1. ledna 2015 Jiří Heřman,“ uvedl Glaser.

Nový šéf Národního divadla Brno se narodil v roce 1974 a letos se již ucházel o místo ředitele pražského Divadla Na Zábradlí, v konkurzu ale uspěl Petr Štědroň z brněnské Reduty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře