Reklama
reklama

Národní divadlo Brno povede od listopadu Martin Glaser

Brněnské Národní divadlo se po roce bezvládí konečně dočkalo. Jeho novým ředitelem byl dnes jmenován Martin Glaser, dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Ten plánuje v Brně sjednotit činoherní soubor.

Glaserovo jmenování dnes schválila Rada města Brna, ten se ujme funkce od 1. listopadu na částečný úvazek a na plný pak z momentálních pracovních povinností až od března příštího roku. Glasera navrhla radě už minulý týden odborná komise, ve které zasedl primátor Roman Onderka, rektor JAMU Ivo Medek nebo ředitel České filharmonie David Mareček.

Bez ředitele bylo divadlo od rezignace Daniela Dvořáka v září 2012, ve třetím kole porazil nový šéf Tomáše Froyda z plzeňského divadla Alfa. Glaser plánuje zavést změny, jednou z nich bude zrušení Reduty jako samostatné jednotky. Ta v uplynulých letech tvořila vedle baletu, Mahenovy činohry a Janáčkovy opery čtvrtou složku Národního divadla Brno.

Dva činoherní soubory pod jednou střechou ale Glaser nepovažuje z dlouhodobého hlediska za výhodné. Nový ředitel už rozdělil i funkce v divadle. „Balet bude řídit slovenský choreograf Mário Radačovský, činohru povede Martin Františák a v čele opery bude od 1. ledna 2015 Jiří Heřman,“ uvedl Glaser.

Nový šéf Národního divadla Brno se narodil v roce 1974 a letos se již ucházel o místo ředitele pražského Divadla Na Zábradlí, v konkurzu ale uspěl Petr Štědroň z brněnské Reduty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře