Reklama
reklama

Národní divadlo Brno chystá dvě premiéry, na diváky čeká Bůh masakru i Polská krev

Příběh od současné francouzské dramatičky Yasminy Rezy Bůh masakru zpracoval činoherní soubor Mahenova divadla. Na jeho premiéru se mohou diváci těšit už tento pátek 21. března. O týden později - 28. března - chystá Janáčkova opera premiéru Oskara Nedbala Polská krev.

Bůh masakru vypráví o jedenáctiletém Ferdinandovi a jeho kamarádu Brunovi, kteří se poprali na dětském hřišti.  Jejich rodiče se setkávají, aby společně sepsali hlášení pro pojišťovnu a nepříjemnou situaci v klidu a přátelské atmosféře vyřešili. Domluva ale není podle očekávání a drobná neshoda rozpoutá bouři, v níž jdu všechny zásady stranou.

Hořká komedie o tom, že v každém je ukryto sobectví, agrese a touha tomu druhému vrazit pěstí je napsána rukou Yasminy Rezy. Ta je u nás známá jako autorka podobně laděné komedie Obraz (Kumšt). V hlavních rolích se představí Tereza Groszmannová, Petr Bláha, Klára Apolenářová a Petr Halberstadt. Scénu a kostýmy připravila Kateřina Baranowska v režii Milana Schejbala. Představení není doporučováno dětem mladším patnácti let.

O rozmařilém polském hraběti Boleslawovi Baranském, kterému napraví hlavu i bankrotující hospodářství rázná Helena Zarembová v přestrojení za prostou vesničanku, vypráví opereta Polská krev. Záměna osob a dvě ženy ucházející se o jednoho muže slibují večer plný zábavy. Diváci se mohou těšit na hudební čísla jako Blondýnky něžné, Slyšte jen, jak ten valčík zní nebo Jste kavalír to vím.

Nová inscenace je dílem mladého týmu, režisér Tomáš Pilař je brněnskému publiku znám z představení Papageno hraje na kouzelnou flétnu. Aleš Valášek patří k výrazným talentům mladé generace výtvarníků. V roli statkáře Jana Zaremby vystoupí Ladislav Mlejnek a Jan Šťáva, jeho dceru Helenu ztvární Daniela Straková-Šedrlová a Pavla Vykopalová a dále se představí Marian Vojtko, Petr Levíček nebo Jitka Zerhauová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře