Reklama
reklama

Herec Miroslav Donutil se vrací do Brna v premiéře Amadeus, zahraje si se synem Martinem

Po čtyřiadvaceti letech se vrací Miroslav Donutil do brněnského Divadla Husa na provázku a bere s sebou i svého syna Martina. Ti si spolu zahrají v nové inscenaci režiséra Vladimíra Morávka Amadeus (tj. Milovaný Bohem). Ta má premiéru už tento pátek 14. března.

Otec se synem se setkávají už ve Sluhovi dvou pánů v Praze, je to ale poprvé co se oba spolu objeví v hlavní roli. „Říkal jsem si, že budu pozorovat, jak se syn herecky rodí, ale nebylo co, on už se zrodil,“ uvedl Miroslav Donutil. S režisérem Morávkem dříve spolupracoval na Nudě v Brně nebo Richardovi III. „My se s Vladimírem potkáváme jen na skvostných projektech,“ dodal.

Jedenadvacetiletého Martina Donutila zajímalo, jestli jim to bude s otcem na jevišti fungovat. „Je to těžké, ale je to pro mě hrozně veliká výzva,“ řekl ke své roli excentrického génia mladší Donutil. Ten se před pár lety do Brna přestěhoval, od té doby je v Huse na provázku jako doma.

Představení doplní další mladá herecká síla, a to Simona Zmrzlá, která se před diváky objeví jako Konstance. „Většinou hraji samu sebe ve svých životních situacích,“ upřesnila Zmrzlá. „Moje hrdinka toho muže tolik miluje, že jediné, co může udělat, je ho opustit,“ zakončila. Tisková konference k připravované premiéře byla tematicky založená, na stolech ležely na talířích čokoládové Mozartovy koule, na kterých si přítomní herci i režisér nadšeně pochutnávali.

Brněnské divadlo nechce vyprávět mozartovský příběh znovu, dílo pojalo jako podobenství existence v tomto světě. „Ptáme se, kde je absolutno v našich životech. Provázek se nezbláznil, jen to nechce hrát jako na Broadwayi,“ upřesnil režisér Vladimír Morávek. Vše se odehrává v hlavě člověka, který za dvě hodiny odejde z tohoto světa.

Je listopad 1823, Salieri je starý, opuštěný a ne zcela při smyslech. Měří své síly se samotným Bohem a i Antonio chce být Bohem milovaný jako Amadeus. Světlo a tma zápasí o nešťastníkovu duši, přiznání stíhá přiznání a do toho všeho zní Mozartovo Requiem.

Inscenace Amadeus vznikla jako první díl projektu Géniové a podvodníci, jejímž druhým dílem bude Moc art aneb Amadeus v Brně. Na libreto Milana Uhdeho jej napsal Miloš Štědroň. Představení bude opera a premiéra je naplánovaná na 17. dubna.

Morávek původně připravoval Amadea už předloni pro pražské Divadlo na Vinohradech. Po odvolání uměleckého šéfa Martina Stropnického tehdejší nové vedení v čele s nastupujícím ředitelem Tomášem Töpferem ale inscenaci před začátkem zkoušek zakázalo.

Premiéra v Divadle Husa na provázku proběhne ve velkém sále v sedm hodin večer 14., 15. a 17. března. Na scéně Svatopluka Sládečka, v kostýmech Sylvy Zimuly – Hanákové a v dramaturgii Lucie Němečkové ztvární Antionia Salieriho Miroslav Donutil. Jeho ženu Terezu Salierovou bude hrát Monika Matoušková, Wolfganga Amadea Mozarta Martin Donutil a jeho manželku Konstance Weberovou představí divákům Simona Zmrzlá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
S nástupem dětí do škol a školek se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a jde především o respirační onemocnění a infekční nemoci...
22.09.2017 - 13:46
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Komentáře