Reklama
reklama

Herec Miroslav Donutil se vrací do Brna v premiéře Amadeus, zahraje si se synem Martinem

Po čtyřiadvaceti letech se vrací Miroslav Donutil do brněnského Divadla Husa na provázku a bere s sebou i svého syna Martina. Ti si spolu zahrají v nové inscenaci režiséra Vladimíra Morávka Amadeus (tj. Milovaný Bohem). Ta má premiéru už tento pátek 14. března.

Otec se synem se setkávají už ve Sluhovi dvou pánů v Praze, je to ale poprvé co se oba spolu objeví v hlavní roli. „Říkal jsem si, že budu pozorovat, jak se syn herecky rodí, ale nebylo co, on už se zrodil,“ uvedl Miroslav Donutil. S režisérem Morávkem dříve spolupracoval na Nudě v Brně nebo Richardovi III. „My se s Vladimírem potkáváme jen na skvostných projektech,“ dodal.

Jedenadvacetiletého Martina Donutila zajímalo, jestli jim to bude s otcem na jevišti fungovat. „Je to těžké, ale je to pro mě hrozně veliká výzva,“ řekl ke své roli excentrického génia mladší Donutil. Ten se před pár lety do Brna přestěhoval, od té doby je v Huse na provázku jako doma.

Představení doplní další mladá herecká síla, a to Simona Zmrzlá, která se před diváky objeví jako Konstance. „Většinou hraji samu sebe ve svých životních situacích,“ upřesnila Zmrzlá. „Moje hrdinka toho muže tolik miluje, že jediné, co může udělat, je ho opustit,“ zakončila. Tisková konference k připravované premiéře byla tematicky založená, na stolech ležely na talířích čokoládové Mozartovy koule, na kterých si přítomní herci i režisér nadšeně pochutnávali.

Brněnské divadlo nechce vyprávět mozartovský příběh znovu, dílo pojalo jako podobenství existence v tomto světě. „Ptáme se, kde je absolutno v našich životech. Provázek se nezbláznil, jen to nechce hrát jako na Broadwayi,“ upřesnil režisér Vladimír Morávek. Vše se odehrává v hlavě člověka, který za dvě hodiny odejde z tohoto světa.

Je listopad 1823, Salieri je starý, opuštěný a ne zcela při smyslech. Měří své síly se samotným Bohem a i Antonio chce být Bohem milovaný jako Amadeus. Světlo a tma zápasí o nešťastníkovu duši, přiznání stíhá přiznání a do toho všeho zní Mozartovo Requiem.

Inscenace Amadeus vznikla jako první díl projektu Géniové a podvodníci, jejímž druhým dílem bude Moc art aneb Amadeus v Brně. Na libreto Milana Uhdeho jej napsal Miloš Štědroň. Představení bude opera a premiéra je naplánovaná na 17. dubna.

Morávek původně připravoval Amadea už předloni pro pražské Divadlo na Vinohradech. Po odvolání uměleckého šéfa Martina Stropnického tehdejší nové vedení v čele s nastupujícím ředitelem Tomášem Töpferem ale inscenaci před začátkem zkoušek zakázalo.

Premiéra v Divadle Husa na provázku proběhne ve velkém sále v sedm hodin večer 14., 15. a 17. března. Na scéně Svatopluka Sládečka, v kostýmech Sylvy Zimuly – Hanákové a v dramaturgii Lucie Němečkové ztvární Antionia Salieriho Miroslav Donutil. Jeho ženu Terezu Salierovou bude hrát Monika Matoušková, Wolfganga Amadea Mozarta Martin Donutil a jeho manželku Konstance Weberovou představí divákům Simona Zmrzlá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře