Reklama
reklama

Herec Miroslav Donutil se vrací do Brna v premiéře Amadeus, zahraje si se synem Martinem

Po čtyřiadvaceti letech se vrací Miroslav Donutil do brněnského Divadla Husa na provázku a bere s sebou i svého syna Martina. Ti si spolu zahrají v nové inscenaci režiséra Vladimíra Morávka Amadeus (tj. Milovaný Bohem). Ta má premiéru už tento pátek 14. března.

Otec se synem se setkávají už ve Sluhovi dvou pánů v Praze, je to ale poprvé co se oba spolu objeví v hlavní roli. „Říkal jsem si, že budu pozorovat, jak se syn herecky rodí, ale nebylo co, on už se zrodil,“ uvedl Miroslav Donutil. S režisérem Morávkem dříve spolupracoval na Nudě v Brně nebo Richardovi III. „My se s Vladimírem potkáváme jen na skvostných projektech,“ dodal.

Jedenadvacetiletého Martina Donutila zajímalo, jestli jim to bude s otcem na jevišti fungovat. „Je to těžké, ale je to pro mě hrozně veliká výzva,“ řekl ke své roli excentrického génia mladší Donutil. Ten se před pár lety do Brna přestěhoval, od té doby je v Huse na provázku jako doma.

Představení doplní další mladá herecká síla, a to Simona Zmrzlá, která se před diváky objeví jako Konstance. „Většinou hraji samu sebe ve svých životních situacích,“ upřesnila Zmrzlá. „Moje hrdinka toho muže tolik miluje, že jediné, co může udělat, je ho opustit,“ zakončila. Tisková konference k připravované premiéře byla tematicky založená, na stolech ležely na talířích čokoládové Mozartovy koule, na kterých si přítomní herci i režisér nadšeně pochutnávali.

Brněnské divadlo nechce vyprávět mozartovský příběh znovu, dílo pojalo jako podobenství existence v tomto světě. „Ptáme se, kde je absolutno v našich životech. Provázek se nezbláznil, jen to nechce hrát jako na Broadwayi,“ upřesnil režisér Vladimír Morávek. Vše se odehrává v hlavě člověka, který za dvě hodiny odejde z tohoto světa.

Je listopad 1823, Salieri je starý, opuštěný a ne zcela při smyslech. Měří své síly se samotným Bohem a i Antonio chce být Bohem milovaný jako Amadeus. Světlo a tma zápasí o nešťastníkovu duši, přiznání stíhá přiznání a do toho všeho zní Mozartovo Requiem.

Inscenace Amadeus vznikla jako první díl projektu Géniové a podvodníci, jejímž druhým dílem bude Moc art aneb Amadeus v Brně. Na libreto Milana Uhdeho jej napsal Miloš Štědroň. Představení bude opera a premiéra je naplánovaná na 17. dubna.

Morávek původně připravoval Amadea už předloni pro pražské Divadlo na Vinohradech. Po odvolání uměleckého šéfa Martina Stropnického tehdejší nové vedení v čele s nastupujícím ředitelem Tomášem Töpferem ale inscenaci před začátkem zkoušek zakázalo.

Premiéra v Divadle Husa na provázku proběhne ve velkém sále v sedm hodin večer 14., 15. a 17. března. Na scéně Svatopluka Sládečka, v kostýmech Sylvy Zimuly – Hanákové a v dramaturgii Lucie Němečkové ztvární Antionia Salieriho Miroslav Donutil. Jeho ženu Terezu Salierovou bude hrát Monika Matoušková, Wolfganga Amadea Mozarta Martin Donutil a jeho manželku Konstance Weberovou představí divákům Simona Zmrzlá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře