Reklama
reklama

Gogolovy Mrtvé duše uvede Městské divadlo v premiéře

V hlavní roli s Michalem Isteníkem a Petrem Štěpánem se v sobotu 20. září ponoří diváci na činoherní scéně do groteskní komedie, která je založena na anekdotě a mystifikaci.

První díl realistického románu Nikolaje Vasiljeviče Gogola vyšel v Rusku roku 1842. Českému čtenáři jej o sedm let později přinesl Karel Havlíček Borovský, který ho pohotově přeložil a od té doby se dočkal řady zpracování.

„Román líčí dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, jenž si usmyslí zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků od statkářů, kteří by z nich museli až do příštího sčítání lidu státu odvádět daně,“ popisuje dramaturg Štěpán Otčenášek. Na tyto neexistující „mrtvé duše“ chce získat dotaci či půjčku od banky.

Čičikovovo obratné vystupování, jímž tento hochštapler okouzlí gubernátora a celou honoraci města, i jeho cesta po statkářích odhaluje s jemnou ironií i groteskní nadsázkou nejen ruskou společnost své doby, ale zároveň nadčasovou galerii lidských typů se všemi jejich zápornými stránkami.

Gogol byl břitkým kritikem panujícího systému, ve svém díle nesmiřitelně odsuzuje nevolnictví a lidskou ubohost; napadá tupost, ziskuchtivost, korupci a sobeckou bezohlednost. Jeho dramata a prózy mají věčný přesah zejména pro svůj jedinečný a dodnes živý groteskně-satirický humor.

Městské divadlo Brno příběh uvádí v nové dramatizaci Hany Burešové a Štěpána Otčenáška, která vychází z překladu Naděždy Slabihoudové. Autorem scény je Tomáš Rusín, kostýmy navrhla Zuzana Štefunková-Rusínová. V roli Čičikova vystoupí Michal Isteník. Dále hrají Petr Štěpán, Zdeněk Junák, Alan Novotný nebo Jaroslav Matějka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře