Reklama
reklama

Gogolovy Mrtvé duše uvede Městské divadlo v premiéře

V hlavní roli s Michalem Isteníkem a Petrem Štěpánem se v sobotu 20. září ponoří diváci na činoherní scéně do groteskní komedie, která je založena na anekdotě a mystifikaci.

První díl realistického románu Nikolaje Vasiljeviče Gogola vyšel v Rusku roku 1842. Českému čtenáři jej o sedm let později přinesl Karel Havlíček Borovský, který ho pohotově přeložil a od té doby se dočkal řady zpracování.

„Román líčí dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, jenž si usmyslí zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků od statkářů, kteří by z nich museli až do příštího sčítání lidu státu odvádět daně,“ popisuje dramaturg Štěpán Otčenášek. Na tyto neexistující „mrtvé duše“ chce získat dotaci či půjčku od banky.

Čičikovovo obratné vystupování, jímž tento hochštapler okouzlí gubernátora a celou honoraci města, i jeho cesta po statkářích odhaluje s jemnou ironií i groteskní nadsázkou nejen ruskou společnost své doby, ale zároveň nadčasovou galerii lidských typů se všemi jejich zápornými stránkami.

Gogol byl břitkým kritikem panujícího systému, ve svém díle nesmiřitelně odsuzuje nevolnictví a lidskou ubohost; napadá tupost, ziskuchtivost, korupci a sobeckou bezohlednost. Jeho dramata a prózy mají věčný přesah zejména pro svůj jedinečný a dodnes živý groteskně-satirický humor.

Městské divadlo Brno příběh uvádí v nové dramatizaci Hany Burešové a Štěpána Otčenáška, která vychází z překladu Naděždy Slabihoudové. Autorem scény je Tomáš Rusín, kostýmy navrhla Zuzana Štefunková-Rusínová. V roli Čičikova vystoupí Michal Isteník. Dále hrají Petr Štěpán, Zdeněk Junák, Alan Novotný nebo Jaroslav Matějka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře