Reklama
reklama

Gogolovy Mrtvé duše uvede Městské divadlo v premiéře

V hlavní roli s Michalem Isteníkem a Petrem Štěpánem se v sobotu 20. září ponoří diváci na činoherní scéně do groteskní komedie, která je založena na anekdotě a mystifikaci.

První díl realistického románu Nikolaje Vasiljeviče Gogola vyšel v Rusku roku 1842. Českému čtenáři jej o sedm let později přinesl Karel Havlíček Borovský, který ho pohotově přeložil a od té doby se dočkal řady zpracování.

„Román líčí dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, jenž si usmyslí zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků od statkářů, kteří by z nich museli až do příštího sčítání lidu státu odvádět daně,“ popisuje dramaturg Štěpán Otčenášek. Na tyto neexistující „mrtvé duše“ chce získat dotaci či půjčku od banky.

Čičikovovo obratné vystupování, jímž tento hochštapler okouzlí gubernátora a celou honoraci města, i jeho cesta po statkářích odhaluje s jemnou ironií i groteskní nadsázkou nejen ruskou společnost své doby, ale zároveň nadčasovou galerii lidských typů se všemi jejich zápornými stránkami.

Gogol byl břitkým kritikem panujícího systému, ve svém díle nesmiřitelně odsuzuje nevolnictví a lidskou ubohost; napadá tupost, ziskuchtivost, korupci a sobeckou bezohlednost. Jeho dramata a prózy mají věčný přesah zejména pro svůj jedinečný a dodnes živý groteskně-satirický humor.

Městské divadlo Brno příběh uvádí v nové dramatizaci Hany Burešové a Štěpána Otčenáška, která vychází z překladu Naděždy Slabihoudové. Autorem scény je Tomáš Rusín, kostýmy navrhla Zuzana Štefunková-Rusínová. V roli Čičikova vystoupí Michal Isteník. Dále hrají Petr Štěpán, Zdeněk Junák, Alan Novotný nebo Jaroslav Matějka.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře