Reklama
reklama

Festivalem to nekončí!

5. ročník festivalu Janáček Brno se chýlí ke konci, ale tím nabídka mimořádných inscenací v brněnském divadle zdaleka nekončí. Ti, kteří v záplavě festivalových akcí nestihli dvě premiéry souboru Janáčkovy opery NdB mají ještě do konce roku šanci.

Robert Carsen patří mezi světovou elitu operních režisérů a jeho inscenace Janáčkovy Káti Kabanové se v Brně setkala s obrovským úspěchem. Není divu – produkce, která již byla uvedena v řadě divadel, v Brně našla ideální prostor pro působivou scénografii, jejímž hlavním prvkem je jeviště zaplavené vodou. Carsenova osobitá poetika jedinečně souzní s Janáčkovou hudbou a brněnská opera se může chlubit špičkovým pěveckým obsazením – Pavla Vykopalová (Káťa), Magnus Vigilius (Boris) a Eva Urbanová (Kabanicha). Do konce sezony budou už jen tři reprízy – 28. 10. a 21. a 22. 11.2016, nepromeškejte tedy tuto jedinečnou příležitost!

Strhující inscenace Bartókova Modrovousova hradu a Schönbergova Očekávání v režii Davida Radoka patřila rozhodně k vrcholům festivalu. Tento ojedinělý dvouvečer je pokračováním spolupráce s Operou Göteborg a pro brněnské uvedení spojil své síly orchestr Janáčkovy opery NdB se třemi vynikajícími švédskými sólisty Katarinou Karnéus, Katarinou Giotas a Andersem Lorentzsonem. Do hlubin lidské mysli můžete spolu s Bartókem a Schönbergem nahlédnout ještě dvakrát 23. a 30. 10. 2016.

Před Vánoci se také v pouhých dvou představeních 19. a 20. 12. vrátí vynikající inscenace Janáčkovy Věci Makropulos rovněž v režii Davida Radoka. V hlavní roli se tentokrát představí hvězda operních jevišť, švédská sopranistka Annalena Persson, která dnes patří k mezinárodně ceněným interpretkám např. wagnerovských rolí. V dalších rolích se představí např. Aleš Briscein (Gregor) a Svatopluk Sem (Prus). Nepromeškejte jedinou příležitost v této sezoně, protože inscenaci pak čeká dlouhá cesta do Hongkongu, kde ji soubor brněnské opery uvede v únoru 2017 na 45. ročníku Hong Kong Arts Festival.

Dánský tenorista Magnus Vigilius slavil v rámci janáčkovského festivalu velký úspěch v roli Borise v inscenaci Káti Kabanové. To však není jeho jediná spolupráce s brněnskou operou. Již na necelý měsíc jej čeká vstup do inscenace Pucciniho Toscy v roli Cavaradossiho, která má blok představení v listopadu – 6., 8., a 13. 11. 2016. partnerkou mu bode vynikající německá sopranistka Maida Hundeling.

Nejen dílo Leoše Janáčka má domovské právo na brněnském jevišti. V jediném podzimním bloku diváky čeká mimořádná inscenace, která právě získala cenu Divadelních novin. Dvě díla v jednom večeru - Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, oratorium, které v brněnské inscenaci poprvé dostalo scénickou podobu.  Dido a Aeneas – tragický milostný příběh v hudebním zpracování největšího z anglických barokních skladatelů Henryho Purcella. Jejich hudba promlouvá stejně výmluvným jazykem – zdánlivě prostým a průzračným, ale ukrývajícím v sobě emoce staré jako lidstvo samo. Proč lidem není dána nesmrtelnost, a proč nás opouští ti, které milujeme? To jsou otázky společné oběma příběhům a z nich vychází i naše inscenace, kterou můžete v této sezoně vidět v jediném bloku 15., 16. a 18. listopadu 2016. V režii Jiřího Heřmana se vracíme do vzpomínek Gilgameše ztrácejícího svého nejbližšího přítele a Belindy, jejíž milovaná sestra Dido umírá. V hlavních rolích Jiří Hájek, Markéta Cukrová, Andrea Široká, Igor Loškár. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře