Reklama
reklama

Festivalem to nekončí!

5. ročník festivalu Janáček Brno se chýlí ke konci, ale tím nabídka mimořádných inscenací v brněnském divadle zdaleka nekončí. Ti, kteří v záplavě festivalových akcí nestihli dvě premiéry souboru Janáčkovy opery NdB mají ještě do konce roku šanci.

Robert Carsen patří mezi světovou elitu operních režisérů a jeho inscenace Janáčkovy Káti Kabanové se v Brně setkala s obrovským úspěchem. Není divu – produkce, která již byla uvedena v řadě divadel, v Brně našla ideální prostor pro působivou scénografii, jejímž hlavním prvkem je jeviště zaplavené vodou. Carsenova osobitá poetika jedinečně souzní s Janáčkovou hudbou a brněnská opera se může chlubit špičkovým pěveckým obsazením – Pavla Vykopalová (Káťa), Magnus Vigilius (Boris) a Eva Urbanová (Kabanicha). Do konce sezony budou už jen tři reprízy – 28. 10. a 21. a 22. 11.2016, nepromeškejte tedy tuto jedinečnou příležitost!

Strhující inscenace Bartókova Modrovousova hradu a Schönbergova Očekávání v režii Davida Radoka patřila rozhodně k vrcholům festivalu. Tento ojedinělý dvouvečer je pokračováním spolupráce s Operou Göteborg a pro brněnské uvedení spojil své síly orchestr Janáčkovy opery NdB se třemi vynikajícími švédskými sólisty Katarinou Karnéus, Katarinou Giotas a Andersem Lorentzsonem. Do hlubin lidské mysli můžete spolu s Bartókem a Schönbergem nahlédnout ještě dvakrát 23. a 30. 10. 2016.

Před Vánoci se také v pouhých dvou představeních 19. a 20. 12. vrátí vynikající inscenace Janáčkovy Věci Makropulos rovněž v režii Davida Radoka. V hlavní roli se tentokrát představí hvězda operních jevišť, švédská sopranistka Annalena Persson, která dnes patří k mezinárodně ceněným interpretkám např. wagnerovských rolí. V dalších rolích se představí např. Aleš Briscein (Gregor) a Svatopluk Sem (Prus). Nepromeškejte jedinou příležitost v této sezoně, protože inscenaci pak čeká dlouhá cesta do Hongkongu, kde ji soubor brněnské opery uvede v únoru 2017 na 45. ročníku Hong Kong Arts Festival.

Dánský tenorista Magnus Vigilius slavil v rámci janáčkovského festivalu velký úspěch v roli Borise v inscenaci Káti Kabanové. To však není jeho jediná spolupráce s brněnskou operou. Již na necelý měsíc jej čeká vstup do inscenace Pucciniho Toscy v roli Cavaradossiho, která má blok představení v listopadu – 6., 8., a 13. 11. 2016. partnerkou mu bode vynikající německá sopranistka Maida Hundeling.

Nejen dílo Leoše Janáčka má domovské právo na brněnském jevišti. V jediném podzimním bloku diváky čeká mimořádná inscenace, která právě získala cenu Divadelních novin. Dvě díla v jednom večeru - Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, oratorium, které v brněnské inscenaci poprvé dostalo scénickou podobu.  Dido a Aeneas – tragický milostný příběh v hudebním zpracování největšího z anglických barokních skladatelů Henryho Purcella. Jejich hudba promlouvá stejně výmluvným jazykem – zdánlivě prostým a průzračným, ale ukrývajícím v sobě emoce staré jako lidstvo samo. Proč lidem není dána nesmrtelnost, a proč nás opouští ti, které milujeme? To jsou otázky společné oběma příběhům a z nich vychází i naše inscenace, kterou můžete v této sezoně vidět v jediném bloku 15., 16. a 18. listopadu 2016. V režii Jiřího Heřmana se vracíme do vzpomínek Gilgameše ztrácejícího svého nejbližšího přítele a Belindy, jejíž milovaná sestra Dido umírá. V hlavních rolích Jiří Hájek, Markéta Cukrová, Andrea Široká, Igor Loškár. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře