Reklama
reklama

Divadelní večery pod otevřeným nebem zahájí premiérou Noci na Karlštejně

Už čtyři roky ožívá v letních dnech Biskupský dvůr pod petrovskými věžemi a více než dva týdny tam každý večer patří divadlu. O to se postarají herci Městského divadla Brno, kteří tam také letos uvedou premiéru Noci na Karlštejně. Chybět nebudou od 22. června do 13. července ani inscenace Cyril a Metoděj nebo Koločava.

„Zakazujeme, aby ve věži hradu Karlštejna, v níž se nachází kaple, bylo dovoleno komukoli s nějakou ženou, byť by to byla i zákonitá manželka, spáti nebo ležeti,“ píše se v listině z roku 1357, která pravděpodobně autora původní veselohry Noc na Karlštejně inspirovala.  Na představení Igora Ondříčka ale ženy smí, v jeho podání se o hlavní role postarala Hana Holišová a Jaroslav Matějka.

Příběh o mladé královně Elišce Pomořanské, která skutečně měla obrovskou sílu, díky níž mohla lámat meče, ale zároveň i oddaně stála po boku svého muže, je samozřejmě především romantickou veselohrou, kterou ovšem rozehrávají skutečné historické postavy. Čtvrté ženě Karla IV. bylo v den svatby šestnáct let, byla tedy o jedenatřicet let mladší než její muž.

Necelý měsíc po svatbě byla v Praze arcibiskupem Arnoštem z Pardubic korunována českou královnou, během následujících čtrnácti let porodila manželovi šest dětí, a když byl Karel IV. v roce 1371 vážně nemocen, vykonala dokonce pěší pouť z Karlštejna ke katedrále sv. Víta, aby se modlila za zdraví svého muže. Nejen tato událost svědčí o láskyplném vztahu, který mohl inspirovat k následnému uměleckému zpracování.

„Prostředí Biskupského dvora je pro tento již tradiční český muzikál jako stvořené, věříme, že gotické věže brněnské katedrály a teplé letní večery budou pro něj tou nejlepší scénografií,“ uvedla dramaturgyně Klára Latzková. Noc na Karlštejně mohou návštěvníci spatřit od 22. do 25. června a 6. až 13. července.

 

Další představení v Biskupském dvoře:

27. – 28. 6. Cyril a Metoděj

30.6. a 1.7. Koločava

3.7. a 4.7. Baron Trenck aneb Per procellas ad portum

Začátky inscenací jsou vždy o půl deváté večer a hraje se za každého počasí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře