Reklama
reklama

Divadelní večery pod otevřeným nebem zahájí premiérou Noci na Karlštejně

Už čtyři roky ožívá v letních dnech Biskupský dvůr pod petrovskými věžemi a více než dva týdny tam každý večer patří divadlu. O to se postarají herci Městského divadla Brno, kteří tam také letos uvedou premiéru Noci na Karlštejně. Chybět nebudou od 22. června do 13. července ani inscenace Cyril a Metoděj nebo Koločava.

„Zakazujeme, aby ve věži hradu Karlštejna, v níž se nachází kaple, bylo dovoleno komukoli s nějakou ženou, byť by to byla i zákonitá manželka, spáti nebo ležeti,“ píše se v listině z roku 1357, která pravděpodobně autora původní veselohry Noc na Karlštejně inspirovala.  Na představení Igora Ondříčka ale ženy smí, v jeho podání se o hlavní role postarala Hana Holišová a Jaroslav Matějka.

Příběh o mladé královně Elišce Pomořanské, která skutečně měla obrovskou sílu, díky níž mohla lámat meče, ale zároveň i oddaně stála po boku svého muže, je samozřejmě především romantickou veselohrou, kterou ovšem rozehrávají skutečné historické postavy. Čtvrté ženě Karla IV. bylo v den svatby šestnáct let, byla tedy o jedenatřicet let mladší než její muž.

Necelý měsíc po svatbě byla v Praze arcibiskupem Arnoštem z Pardubic korunována českou královnou, během následujících čtrnácti let porodila manželovi šest dětí, a když byl Karel IV. v roce 1371 vážně nemocen, vykonala dokonce pěší pouť z Karlštejna ke katedrále sv. Víta, aby se modlila za zdraví svého muže. Nejen tato událost svědčí o láskyplném vztahu, který mohl inspirovat k následnému uměleckému zpracování.

„Prostředí Biskupského dvora je pro tento již tradiční český muzikál jako stvořené, věříme, že gotické věže brněnské katedrály a teplé letní večery budou pro něj tou nejlepší scénografií,“ uvedla dramaturgyně Klára Latzková. Noc na Karlštejně mohou návštěvníci spatřit od 22. do 25. června a 6. až 13. července.

 

Další představení v Biskupském dvoře:

27. – 28. 6. Cyril a Metoděj

30.6. a 1.7. Koločava

3.7. a 4.7. Baron Trenck aneb Per procellas ad portum

Začátky inscenací jsou vždy o půl deváté večer a hraje se za každého počasí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře