Reklama
reklama

Divadelní svět Brno změnil pořadatele

Brno má za sebou pět dní nabitých divadlem. Skončil totiž již šestý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který se letos výjimečně konal v podzimním termínu 17. až 21. října. A to nebyla změna jediná. Zatímco loňské ročníky pořádalo Turistické informační centrum ve spolupráci se všemi brněnskými příspěvkovými divadly, letos si celou akci vzalo pod svá ochranná křídla Národní divadlo Brno. Přinesla změna pořadatele a výrazné dramaturgické změny uspokojivý výsledek?

Brno – Festival v číslech lze shrnout takto: pět dní, osmadvacet souborů, pětatřicet představení na deseti scénách. Celkem sedm tisíc dvě stě sedm platících diváků a účast přibližně sedmdesát procent. „Festival letos prošel dramaturgickým i organizačním restartem a Národní divadlo Brno bude nadále usilovat o to, aby byl Divadelní svět vnímán jako reprezentativní festival, jenž do Brna přiváží ty nejlepší inscenace z celé Evropy, případně z celého světa,“ uvedla produkční festivalu Martina Procházková.

Podíl zahraniční produkce se skutečně od minulého ročníku zvýšil. Jak podotkl ředitel Národního divadla Martin Glaser, divadlo se rozhodlo uvést především progresivní soubory, které udávají trendy současného divadla. Napověděl tomu i podtitul celého festivalu: Festival progresivního divadla. Diváci se tak mohli podívat na nejzajímavější představení divadelních souborů z Německa, Anglie, Francie, Polska, Maďarska, Rakouska, Slovinska a Slovenska, ale i na to nejlepší z českých scén. Rozhodnutí zaměřit festival takto progresivně samozřejmě vyvolává otázku, zda se tento záměr shledal právě u brněnského publika s očekávaným výsledkem.

Publikum z řad „lidu“ je totiž obvykle spíše konzervativní, od divadla očekává raději klasiku a oddech (ne nadarmo je nejnavštěvovanějším divadlem Městské divadlo Brno), zatímco novátorská představení ocení spíše mladé publikum, studenti či lidé, kteří se k divadlu nestaví pouze jako pasivní konzumenti. O to více, když nejde o představení česká, ale cizojazyčná. Ostatně výsledné vyhodnocení tento fakt potvrzuje. „Zahraniční představení byla obecně obsazena méně, ovšem díky tomu, že v letošním roce byly téměř všechny zahraniční produkce titulkovány, byla i jejich návštěvnost rozhodně uspokojivá.

Největší zájem byl o česká představení, která byla téměř všechna vyprodána,“ uvedla Procházková. Přesto však považují organizátoři akci za povedenou. Možná i proto, že se v Brně nachází tolik vysokých škol, včetně škol umělecky zaměřených, z nichž se rekrutují diváci, kteří od divadla očekávají otázky a nové postupy. I kvůli podzimnímu termínu se řada akcí, na něž byli Brňané v rámci festivalu zvyklí, nekonala, těžiště se přesunulo pod střechu divadel. Tou nejmarkantnější ztrátou je bezesporu Slavnost masek, maškarní rej a tematická soutěžní přehlídka divadel, která se těšila obrovské návštěvnosti. I na tomto příkladu je tak zřejmý posun festivalu z „lidového“ prostředí do intelektuálnější roviny.

Další ročník festivalu na sebe nenechá dlouho čekat, vrátí se totiž do jarního termínu a bude se konat od 27. do 31. května. Jestli se oblíbená Slavnost masek navrátí či ne, je zatím předmětem diskuzí. „Zůstává otázkou, zda budeme raději investovat do Slavnosti masek, nebo do nějakého dalšího hostujícího představení,“ vysvětlila Procházková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře