Reklama
reklama

Benátský kupec v hlavní roli s Bolkem Polívkou poprvé na prknech Městského divadla Brno

V roli Žida Šajloka mohli diváci herce Bolka Polívku spatřit již několikrát, doposud to ale ani jednou nebylo v brněnském Městském divadle. To se však nyní mění, Benátského kupce jako romantickou komedii i napínavý soudní thriller uvede divadlo v premiéře již tuto sobotu 5. dubna.

Hra bývá tradičně považována za romantickou komedii, jelikož se v příběhu vyskytují Bassaniovy námluvy a sňatek s belmontskou dědičkou Porcií. Zároveň ale naplňuje základní předpoklad komedie, kdy je na závěr svatba, tedy šťastný konec, v tomhle případě dokonce trojnásobná. „Jenomže příběh o židovském lichváři komediálnost Benátského kupce komplikuje,“ popsal dramaturg Jiří Záviš.

Šajlok se snaží domoci se libry masa z těla jeho dlužníka – křesťanského kupce Antonia. Už to v sobě nese počátek tragédie msty. „Šajlok se mstí za to, čeho se mu vrchovatě dostává od křesťanských bližních; mstí se za jejich každodenní projevy nenávisti, opovržení, šikany,“ upřesnil Záviš. Zajímavé je, že Shakespeare dokázal do romantické komedie lásky vepsat brutální příběh o nenávisti.

Polívka ztvárnil Šajloka již v minulosti na Shakespearovských slavnostech, tehdy se ale učil trochu jiný překlad. „Rozhodl jsem se pro překlad Jiřího Joska, který je od známějšího překladu Martina Hilského mírně odlišný. Bolek si na to musí zvyknout, ale pořád je to Shakespeare," popsal režisér Stanislav Moša. Polívka přiznal, že mu občas naskakuje „špatný“ text. „Bylo lehčí hrát jednu hru francouzsky a potom anglicky. Rozhodně jsem však rád, že mohu hrát v takové příjemné a přitom profesionální atmosféře," řekl Polívka.

Inscenace vzbuzuje spoustu otázek, například co je spravedlnost a křivda, právo a zákon nebo slitovnost a soucit. A je Žid Šajlok nemilosrdný krvelačný lichvář, anebo nešťastná oběť, která jen oplácí stejnou mincí? A je krásná, bohatá a chytrá Porcie příkladem milosrdenství, nebo tvrdou manipulátorkou? „Jako všechny Shakespearovy hry i Benátský kupec je divadelní metaforou. Láska se zrcadlí v nenávisti a nenávist v lásce, zlo v dobru a dobro ve zlu,“ dodal Záviš.

Podle něj je v neposlední řadě hra divadelní básní – věčně provokující, znepokojující, velká a krásná hra. V ní se nám na jevišti Hudební scény Městského divadla Brno představí v hvězdném obsazení Bolek Polívka, Svetlana Janotová, Petr Štěpán, Jiří Mach, Aleš Slanina, Alan Novotný, Zdeněk Junák, Martin Havelka a Vojtěch Blahuta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře