Reklama
reklama

Den Brna nabídne nocování v kasematech i barokní ohňostroj

Každoroční připomínka významné historické události nebude chybět ani letos. Hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války si tamní připomenou od 15. do 17. srpna.

Čtyři měsíce roku 1645 obléhalo švédské vojsko o síle osmadvaceti tisíc mužů Brno. Nepočetná skupina okolo patnácti set mužů, z nichž pouhá třetina byli vojáci, dokázala město ubránit tak, že Švédové odtáhli s nepořízenou. Díky této události vznikla legenda, na jejímž základě se v Brně zvoní už v jedenáct hodin.

Na připomenutí tohoto vítězství mohou zájemci zamířit do moravské metropole na Den Brna. Od pátku do neděle bude na náměstí Svobody dobový jarmark s vojenským ležením. První den proběhne ve tři hodiny odpoledne nástup a pochod městské hotovosti centrem, po slavnostním zahájení pak šermířské ukázky a večer noční prohlídky v podzemí pod Zelným trhem.

Návštěvníci budou svědky odlévání černých koulí pro generála Torstensona, chybět nebude ani slovutný magistr Clemens nebo brněnský kat. V sobotu bude následovat průvod vojska městem, položení věnců u hrobky Raduita de Souches a po celý den bude od jedenácti do jedenácti padat z orloje speciální edice černých kuliček.

Ve tři hodiny proběhne komponovaná bitevní ukázka s názvem I dnes vyhrajeme a večer bude následovat průvod se světly, koncert před Katedrálou sv. Petra a Pavla, vystoupení historického vojska a před půl desátou pak barokní ohňostroj v Denisových sadech. Odvážní zájemci mohou přenocovat v kasematech na Špilberku.

V neděli bude vést na Petrově pontifikální bohoslužbu biskup Vojtěch Cikrle na poděkování za šťastnou budoucnost města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře