Reklama
reklama

Den Brna nabídne nocování v kasematech i barokní ohňostroj

Každoroční připomínka významné historické události nebude chybět ani letos. Hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války si tamní připomenou od 15. do 17. srpna.

Čtyři měsíce roku 1645 obléhalo švédské vojsko o síle osmadvaceti tisíc mužů Brno. Nepočetná skupina okolo patnácti set mužů, z nichž pouhá třetina byli vojáci, dokázala město ubránit tak, že Švédové odtáhli s nepořízenou. Díky této události vznikla legenda, na jejímž základě se v Brně zvoní už v jedenáct hodin.

Na připomenutí tohoto vítězství mohou zájemci zamířit do moravské metropole na Den Brna. Od pátku do neděle bude na náměstí Svobody dobový jarmark s vojenským ležením. První den proběhne ve tři hodiny odpoledne nástup a pochod městské hotovosti centrem, po slavnostním zahájení pak šermířské ukázky a večer noční prohlídky v podzemí pod Zelným trhem.

Návštěvníci budou svědky odlévání černých koulí pro generála Torstensona, chybět nebude ani slovutný magistr Clemens nebo brněnský kat. V sobotu bude následovat průvod vojska městem, položení věnců u hrobky Raduita de Souches a po celý den bude od jedenácti do jedenácti padat z orloje speciální edice černých kuliček.

Ve tři hodiny proběhne komponovaná bitevní ukázka s názvem I dnes vyhrajeme a večer bude následovat průvod se světly, koncert před Katedrálou sv. Petra a Pavla, vystoupení historického vojska a před půl desátou pak barokní ohňostroj v Denisových sadech. Odvážní zájemci mohou přenocovat v kasematech na Špilberku.

V neděli bude vést na Petrově pontifikální bohoslužbu biskup Vojtěch Cikrle na poděkování za šťastnou budoucnost města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře