Reklama
reklama

Brno se opět rozzáří. Diváky čeká jubilejní stý ohňostroj i famózní Portugalci

Přelom května a června se v Brně již tradičně ponese v duchu festivalu Brno – město uprostřed Evropy a přehlídky ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis. Letošní 19. ročník proběhne ve znamení jubileí, akce totiž oslaví stý ohňostroj v rámci své historie a přehlídku uzavře ohňostrojový epilog věnovaný 700. výročí narození Karla IV.

Hlavní diváckou atrakcí bude mezinárodní soutěž ohňostrojových představení synchronizovaných s hudbou, která patří mezi nejvýznamnější soutěže ve svém oboru nejen v Evropě, ale i celosvětově. Loňský ročník festivalu v celkové návštěvnosti překonal milion diváků, největší pozornost si získávaly jednotlivé soutěžní ohňostroje s průměrnými počty 130 000 návštěvníků. V množství diváků loni suverénně vedla úvodní show soutěže Česka na Brněnské přehradě, kterou si nenechalo ujít 200 000 Brňanů. Obdobný zájem diváků očekávají organizátoři i letos.

Především z těchto důvodů doporučují k cestě na přehradu využít veřejnou dopravu, která bude ve večerních hodinách soutěžních dnů v okolí Bystrce posílena, a to nejen ta směřující z a do centra města Brna, ale rovněž i ve směru na Kuřim a Veverskou Bítýšku.  Speciální bezplatný spoj bude rovněž vyjíždět na trasu mezi nákupním centrem Olympia a přehradou, právě u obchodního střediska budou moci zaparkovat svá vozidla diváci směřující za podívanou z oblasti Břeclavska.

Letošní přehlídku zahájí na hladině přehrady svým uměním česko-německý tým pod jednotícím názvem Ignis Brunensis v sobotu 4. června. V programu budou o čtyři dny později pokračovat ohňostrůjci ze Slovenska a posléze 11. června španělští umělci. V závěru hlavní soutěže se ve středu 15. června na přehradě představí po osmileté odmlce populární portugalský tým Macedos Pirotecnia. Portugalci zvítězili v brněnské soutěži v letech 2005 – 2007 třikrát v řadě a jsou tak historicky nejúspěšnějším týmem mezinárodní části této ohňostrojné přehlídky.

Celoměstský festival zábavy nabízí ve svém hlavním termínu od 27. května do 17. června atraktivní program, jehož součástí je například více než deset programových dětských dnů, připraveny jsou jízdy historických vozidel MHD a parní tramvaje Coraline či setkání horkovzdušných balonářů. Ožije i náměstí Svobody, konat se zde bude například open-air rockový koncert Filharmonie Brno, rozhlasový koncert či přehlídka moravských vín Vínománie, akcí ale Brňan čeká mnohem více.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře