Reklama
reklama

Baletní vystoupení Manon přenese živě z Londýna kino Scala

Hlavní role se zhostí argentinská baletní diva Marianela Núñez. 16. října tímto velkolepým opusem zahájí brněnská Scala opět přenos baletů.

Po boku Núñez se představí v roli rytíře des Grieuxe jedna z mladých vůdčích baletních ikon Federico Bonelli. Předčasně zesnulý britský choreograf skotského původu Kenneth MacMillan patřil mezi vůdčí umělecké osobnosti své generace a jeho výjimečné postavení pramenilo zejména z jeho úctyhodné vytrvalosti při práci na celovečerních baletech. Vytvořil jich totiž bezpočet a mezi choreografy dvacátého století nenajdeme téměř nikoho, kdo by se mu mohl v jevištních realizacích opusů o třech i více dějstvích rovnat.

Na roli Manon, která s velkým očekáváním otevřela novou baletní sezónu v Královské opeře, Marianela Núñez ukazuje, jak se její vždy svrchovaně poctivý přístup k dokonalému tvůrčímu výrazu i suverénní taneční vyzrálost protínají v bodě špičkové umělecké kreace, v níž září na jevišti s až oslepující intenzitou.

Charakterově velmi propracovaná role mladé venkovské dívky, jež postupně tone v morálním bahně pařížského velkoměsta osmnáctého století, totiž patří k vrcholným tužbám každé baletky.

Zároveň se těší i veliké a stálé oblibě u baletního publika a MacMillanova famózní choreografie slavící letos čtyřicet let od svého první uvedení je jen potvrzením toho, jakou prestiž v sobě účinkování v takovémto díle vlastně ukrývá. „Je to úchvatná zodpovědnost,“ prohlásila Marianela Núñez těsně před slavnostním představením zahajujícím novou baletní sezónu, za něž také ihned sklidila nadšené kritiky.

Stopětapadesátiminutový přenos o třech dějstvích s přestávkou přenese Scala 16. října ve 20.15.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře