Reklama
reklama

Za dva roky bude kulaté výročí Mendela. Akce k události chystá i Mendelova univerzita

Včera podepsali zástupci Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, města Brna a Jihomoravsého kraje memorandum o spolupráci. Za dva roky to totiž bude 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Akce k výročí hodlá pořádat i Mendelova univerzita v Brně.

Mendel žil a pracoval v augustiánském opatství na Starém Brně. Opatství se v posledních letech stále více otvírá veřejnosti. Ve výročním roce bude dokonce k vidění i Mendelův rukopis první přednášky, který se vrátil do Brna.  „Ukážeme jej 18.7., kdy se Mendel narodil, 15.8. na starobrněnskou pouť a 28.10. v den výročí vzniku Československého státu," uvedl ekonom opatství Jan Emil Biernat pro Mendelovu univerzitu.

„Postava Gregora Johanna Mendela je stále známější v zahraničí, než u nás doma. Kulaté výročí jeho narození, které oslavíme za dva roky, je vhodnou příležitostí, jak to změnit. Naše univerzita hrdě nese jméno zakladatele genetiky ve svém názvu. V jubilejním roce chystáme řadu odborných a společenských akcí, mimo jiné přednášky se zajímavými vědci," řekla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Veškeré akce spojené s výročím podporuje město Brno i Jihomoravský kraj.

 

Zdroj: Mendelu.cz 

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Ocenit profesionalitu zásahů dobrovolných hasičů a preventivní činnost sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů. To je cíl ankety Dobrovolní hasiči roku. Přihlašování sborů a jednotek bylo dnes...
29.05.2020 - 16:30
O šest týdnů později a bez slavnostního ceremoniálu. Tak odstartuje poslední květnovou sobotu letošní 74. plavební sezóna na Brněnské přehradě, která přinese Brňanům i některé novinky.
29.05.2020 - 12:25
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Komentáře