Reklama
reklama

Z vodojemů se stal Chrám kamene

Fragmenty zaniklé Královské kaple nebo Židovské brány, středověké náhrobky i kamenné ozdoby ze starobylých měšťanských domů. To vše si prohlédnou návštěvníci v lapidáriu v opravených vodojemech. Nová stálá expozice na hradě Špilberk nazvaná Chrám kamene je jim přístupná od počátku června.

Mimořádně působivý prostor naleznou Brňané uvnitř východních hradeb hradu Špilberk. Své lapidárium umístilo Muzeum města Brna do bývalých vodojemů, které nedávno prošly rekonstrukcí.„Jako zásobárna vody pro město sloužily přibližně do 20. let 20. století, následně chátraly. Dvě obří prostory s hloubkou kolem 6 metrů byly původně oddělené a přístupné pouze shora šachtami. Během oprav byly mezi nádržemi proraženy dva průchody a také nový vstup zvenčí. Práce na vybudování lapidária a odborného zázemí hradu trvaly od července 2017 do prosince 2019,“ popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
V nádržích, které v Brně vznikly v letech 1870–1871 a 1900, si během komentovaných prohlídek s průvodcem lidé v rámci expozice Chrám kamene prohlédnou více než tři desítky kamenných artefaktů. „Adaptací obou nádrží získalo muzeum atraktivní prostor pro vystavení exponátů dokumentujících zaniklé městské kostely, paláce a hřbitovy. Zvlášť zajímavé jsou fragmenty z tzv. Královské kaple nebo konzola s mužskou tváří z Židovské brány. Celé expozici dominují Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera,“ uvedl kurátor sbírky lapidária Filip Kyrc. Na návštěvníky čeká také náhrobník Alberta z Krosna z roku 1399, rektora kostela sv. Mikuláše, který stával na dnešním náměstí Svobody. Ten je nejstarším přesně datovaným exponátem výstavy. Soubor kamenných artefaktů je součástí sbírek Muzea města Brna od jeho počátků, dosud mu však chyběly odpovídající výstavní prostory. „Exponáty lapidária byly prvně vystaveny již v roce 1908 v ambitu bývalého dominikánského kláštera a zůstaly zde i po jeho úpravách na sídlo městské správy ve 30. letech minulého století.
Některé z nich jsou zde k vidění dosud,“ vysvětlil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Myšlenka využít pro lapidárium bývalé špilberské vodojemy vznikla už před čtvrt stoletím. Jejich impozantní dispozice evokující chrámový prostor tak dnes získává nové využití přinášející návštěvníkům Špilberku nevšední zážitek,“ doplnil Ciprian.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře