Reklama
reklama

Z vodojemů se stal Chrám kamene

Fragmenty zaniklé Královské kaple nebo Židovské brány, středověké náhrobky i kamenné ozdoby ze starobylých měšťanských domů. To vše si prohlédnou návštěvníci v lapidáriu v opravených vodojemech. Nová stálá expozice na hradě Špilberk nazvaná Chrám kamene je jim přístupná od počátku června.

Mimořádně působivý prostor naleznou Brňané uvnitř východních hradeb hradu Špilberk. Své lapidárium umístilo Muzeum města Brna do bývalých vodojemů, které nedávno prošly rekonstrukcí.„Jako zásobárna vody pro město sloužily přibližně do 20. let 20. století, následně chátraly. Dvě obří prostory s hloubkou kolem 6 metrů byly původně oddělené a přístupné pouze shora šachtami. Během oprav byly mezi nádržemi proraženy dva průchody a také nový vstup zvenčí. Práce na vybudování lapidária a odborného zázemí hradu trvaly od července 2017 do prosince 2019,“ popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
V nádržích, které v Brně vznikly v letech 1870–1871 a 1900, si během komentovaných prohlídek s průvodcem lidé v rámci expozice Chrám kamene prohlédnou více než tři desítky kamenných artefaktů. „Adaptací obou nádrží získalo muzeum atraktivní prostor pro vystavení exponátů dokumentujících zaniklé městské kostely, paláce a hřbitovy. Zvlášť zajímavé jsou fragmenty z tzv. Královské kaple nebo konzola s mužskou tváří z Židovské brány. Celé expozici dominují Boží muka z roku 1494 od Valeriana Planera,“ uvedl kurátor sbírky lapidária Filip Kyrc. Na návštěvníky čeká také náhrobník Alberta z Krosna z roku 1399, rektora kostela sv. Mikuláše, který stával na dnešním náměstí Svobody. Ten je nejstarším přesně datovaným exponátem výstavy. Soubor kamenných artefaktů je součástí sbírek Muzea města Brna od jeho počátků, dosud mu však chyběly odpovídající výstavní prostory. „Exponáty lapidária byly prvně vystaveny již v roce 1908 v ambitu bývalého dominikánského kláštera a zůstaly zde i po jeho úpravách na sídlo městské správy ve 30. letech minulého století.
Některé z nich jsou zde k vidění dosud,“ vysvětlil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. „Myšlenka využít pro lapidárium bývalé špilberské vodojemy vznikla už před čtvrt stoletím. Jejich impozantní dispozice evokující chrámový prostor tak dnes získává nové využití přinášející návštěvníkům Špilberku nevšední zážitek,“ doplnil Ciprian.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře