Reklama
reklama

Výtluky a opravy. Čeká dopravu opět kolaps?

Letošní ladovská zima přinesla Brnu i celému jihomoravskému kraji možnost užít si dosyta sněhových radovánek. Zároveň se však nesla i v duchu problémů a kolapsů v dopravě způsobených právě množstvím sněhu a teplotami hluboko pod nulou. A vypadá to, že její důsledky budou pro řidiče doznívat ještě dlouho.

S přicházejícím jarem odezněly i potíže, které během zimních měsíců zažívala hromadná doprava v moravské metropoli. V důsledku hustého sněžení a mrazů zažili Brňané nejeden její kolaps a zapotili se i silničáři na brněnských a jihomoravských silnicích. Řidiči však ještě nemají vyhráno. Následky minulých měsíců jsou patrné neustále, ustoupivší sníh totiž odhalil výtluky a díry v komunikacích, opravovat se však budou průběžně.

 A řidiči tak musí být stále obezřetní, silnice v okolí Brna totiž připomínají spíše tankodrom. Na to, že se problematická situace opakuje každým rokem, upozorňuje i motoristická anketa Nejhorší díra republiky 2017, která odstartovala počátkem března. Byť se podle názvu tváří recesisticky, myšlena je vážně. Projekt začíná letos již svůj sedmý ročník a řidiči v něm mohou upozorňovat na nejhorší výmoly, se kterými se na svých cestách setkali. Kraj chce spolu se Státním fondem dopravní infrastruktury letos uvolnit na opravy jihomoravských silnic ze svých rozpočtů přes miliardu korun. Podle náměstka hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Romana Hanáka především na opravu komunikací II. a III. třídy. Právě silnice nižších tříd totiž pod správu kraje spadají. „Přes 570 milionů korun poputuje z krajské kasy na běžnou údržbu, více než 190 milionů na komplexní opravy silnic a mostů,“ uvedl Hanák.

Patrná je snaha především vyčerpat co nejvíce evropských dotací pro opravy silnic. Realizovat se tak budou velké projekty jako rekonstrukce mostu přes silnici I/23 na Jihlavské v Brně či ulice Rakovecké. Méně oprav se v porovnání s rokem 2016 naopak dočkají jihomoravské dálnice. Řidičům rovněž nezbývá než doufat, že se během nutných oprav nedostanou do ještě větších komplikací kvůli dopravním omezením. Bohaté zkušenosti mají z předešlých let, kdy se kvůli špatné koordinaci prací Brno stalo téměř nedobytnou pevností.

Dopravní kolaps už ale během března zažilo širší centrum města. Kolony a zmatky na řidiče čekaly hned v pondělí po jarních prázdninách v úseku na křižovatce Jugoslávské a Merhautovy a v křížení Vranovské a Cejlu. Provoz ze tří ulic se zde totiž sjíždí do jedné trasy, důvodem je uzavřená Francouzská ulice a opravy v Merhautově ulici.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře