Reklama
reklama

Výtluky a opravy. Čeká dopravu opět kolaps?

Letošní ladovská zima přinesla Brnu i celému jihomoravskému kraji možnost užít si dosyta sněhových radovánek. Zároveň se však nesla i v duchu problémů a kolapsů v dopravě způsobených právě množstvím sněhu a teplotami hluboko pod nulou. A vypadá to, že její důsledky budou pro řidiče doznívat ještě dlouho.

S přicházejícím jarem odezněly i potíže, které během zimních měsíců zažívala hromadná doprava v moravské metropoli. V důsledku hustého sněžení a mrazů zažili Brňané nejeden její kolaps a zapotili se i silničáři na brněnských a jihomoravských silnicích. Řidiči však ještě nemají vyhráno. Následky minulých měsíců jsou patrné neustále, ustoupivší sníh totiž odhalil výtluky a díry v komunikacích, opravovat se však budou průběžně.

 A řidiči tak musí být stále obezřetní, silnice v okolí Brna totiž připomínají spíše tankodrom. Na to, že se problematická situace opakuje každým rokem, upozorňuje i motoristická anketa Nejhorší díra republiky 2017, která odstartovala počátkem března. Byť se podle názvu tváří recesisticky, myšlena je vážně. Projekt začíná letos již svůj sedmý ročník a řidiči v něm mohou upozorňovat na nejhorší výmoly, se kterými se na svých cestách setkali. Kraj chce spolu se Státním fondem dopravní infrastruktury letos uvolnit na opravy jihomoravských silnic ze svých rozpočtů přes miliardu korun. Podle náměstka hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Romana Hanáka především na opravu komunikací II. a III. třídy. Právě silnice nižších tříd totiž pod správu kraje spadají. „Přes 570 milionů korun poputuje z krajské kasy na běžnou údržbu, více než 190 milionů na komplexní opravy silnic a mostů,“ uvedl Hanák.

Patrná je snaha především vyčerpat co nejvíce evropských dotací pro opravy silnic. Realizovat se tak budou velké projekty jako rekonstrukce mostu přes silnici I/23 na Jihlavské v Brně či ulice Rakovecké. Méně oprav se v porovnání s rokem 2016 naopak dočkají jihomoravské dálnice. Řidičům rovněž nezbývá než doufat, že se během nutných oprav nedostanou do ještě větších komplikací kvůli dopravním omezením. Bohaté zkušenosti mají z předešlých let, kdy se kvůli špatné koordinaci prací Brno stalo téměř nedobytnou pevností.

Dopravní kolaps už ale během března zažilo širší centrum města. Kolony a zmatky na řidiče čekaly hned v pondělí po jarních prázdninách v úseku na křižovatce Jugoslávské a Merhautovy a v křížení Vranovské a Cejlu. Provoz ze tří ulic se zde totiž sjíždí do jedné trasy, důvodem je uzavřená Francouzská ulice a opravy v Merhautově ulici.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře