Reklama
reklama

Výstaviště a Masarykův okruh. Co je pojí?

Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?

Nový pavilon D a modernizace stávajícího pavilonu C. A půjčka 350 milionů korun. Takový je výsledek, který počátkem letošního září vzešel z posledního řádného zasedání Zastupitelstva města Brna před komunálními volbami. Představitelé jihomoravské metropole schválili Veletrhům Brno, které jsou ve vlastnictví města, akcionářskou zápůjčku.

Podle tiskového mluvčího Veletrhů Brno Jiřího Smetany je výstavba nové kryté výstavní plochy nutná, protože chybí prostory pro pořádání největších akcí. Řadí se k nim například strojírenský veletrh, který v letošním 60. ročníku vyprodal vystavovatelům všechny pavilony. Podle plánů se návštěvníci mohou nově těšit na multifunkční pavilon s výstavní plochou 4500 metrů čtverečních, který by kromě velkých veletržních akcí měl sloužit i kulturním a sportovním účelům. Pojmout by měl až 5000 návštěvníků a propojí se s historickým pavilonem C. Ten by následně mohl sloužit i jako zázemí. Podle vedení Brna jde o oboustranně výhodný záměr. Město zhodnotí své finance a Veletrhy získají díky úvěru od koncernu městských firem výhodnější podmínky půjčky. Navržený úrok činí 1,8 procenta, přičemž celková investice dosáhne zhruba půl miliardy korun, zbytek potřebné částky zajistí výstaviště z vlastních zdrojů. Splácet by Veletrhy měly začít v roce 2020.

A jak se městem vlastněným Veletrhům Brno daří? V loňském roce vykazovaly zisk 60 milionů korun. O poznání hůře, alespoň co se návštěvnosti týče, je na tom další z městských aktivit. Velká cena. Tu pořádá město Brno společně s dalšími veřejnými institucemi pod hlavičkou Spolku pro GP ČR. Od pátku do neděle zavítalo letos na Masarykův okruh 187 348 diváků. I přes přívětivé slunečné počasí tak závody sledovalo méně sportovních fanoušků než loni, kdy návštěvnost dosáhla 193 834 diváků. Podle tajemníka pořádajícího Spolku pro GP ČR není sice rozdíl markantní, i tak se ale zdá, že co se Velké ceny týče, jde o výrazně nákladnou brněnskou tradici. Předloňský ročník vykázal ztrátu 28 milionů korun, ten loňský si zase vyžádal rekordní dotaci od státu 70 milionů korun a dalších 30 milionů od kraje a města. Ty letos věnovaly stejný obnos, od státu však pořadatel obdržel o 31 milionů méně. Náklady se však pohybují řádově okolo 165 milionů, největší položkou je zalistovací poplatek ve výši 110 milionů. Klesající návštěvnost Spolku pro GP ČR a městu do karet příliš nehraje. Případnou ztrátu totiž opět hradí právě organizátor.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Jeden z brněnských strážníků který nebyl ve službě v pondělí večer odvážným zákrokem zabránil loupeži v obchodě.
17.10.2018 - 08:17
Odtahová služba na Zelném trhu v Brně Foto: Centrum news
Neoprávněné parkování v modrých zónách se řidičům v Brně nemusí vyplatit. Místo pokuty je čeká rovnou odtažené auto.
16.10.2018 - 10:35
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zmateného muže skákajícího před projíždějící auta zahlédl muž na Lesné. Kvůli obavě o jeho zdraví přivolal strážníky. Muž hlídce ale nedokázal říct ani své jméno.
16.10.2018 - 08:00
Zábrdovický most Foto: Google maps
Na celých 15 měsíců uzavřou opravy Zábrdovický most spolu se Zábrdovickou ulicí. Uzavírka začne v sobotu 20. října. Chodci mohou pro přechod řeky Svitavy využít lávku, řidiči ale budou muset most...
15.10.2018 - 13:50
V nákupním centru AVION Shopping park Brno se ve dnech 19. - 20. října 2018 uskuteční festival s názvem Senioři v akci. Tento festival je určený nejen seniorům, ale všem, kteří mají chuť se dozvědět...
15.10.2018 - 10:58
Modré zóny Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Dodržování rezidentního parkování v Brně nyní hlídají strážníci, popřípadě jedno auto s kamerami. V budoucnu se ale chystá rozsáhlý kamerový systém, který bude kontrolovat vjezdy aut do modrých zón...
15.10.2018 - 08:00
Komentáře