Reklama
reklama

Výstava Nechtěné dědictví na Špilberku představuje architekta Jana Dvořáka

Výstava Nechtěné dědictví přibližuje dílo brněnského architekta Jana Dvořáka, který svými stavbami s šedesátých až osmdesátých let výrazně přispěl k moderní tváři města Brna. Dvořák často poukazoval na nutnost chránit brněnskou meziválečnou architekturu a podařilo se mu vypátrat a zachránit několik původních kusů nábytku z vily Tugendhat.

Výstava Nechtěné dědictví vychází z Dvořákovy osobní pozůstalosti a zahrnuje plány, fotografie z realizací, řadu koláží a skic k výtvarným dílům, výstřižky z tisku a několik teoretických textů. Výstava ukáže to nejzajímavější. „Jejím těžištěm jsou především Dvořákovy brněnské realizace a dokumentace jejich současného stavu. Zazní i rozhovory s jeho manželkou, synem, kolegyněmi, kolegy, ale i s dnešními majiteli budov nebo autory jejich přestaveb,“ upřesňuje kurátorka výstavy Šárka Svobodová. Kromě toho expozice symbolicky znázorňuje i postoj veřejnosti: návštěvníci se například projdou po chodbě s koláží z původních plánů. Prostor výstavy také pracuje s vertikálními prvky, tak typickými pro Dvořákovu tvorbu. Do samostatné kapitoly je zpracován také Dvořákův prvek tzv. lomenicové střechy.

Jan Dvořák v Brně projektoval např. hotel Myslivna v Pisárkách, internát India v Komárově, areály několika výzkumných ústavů nebo již neexistující budovu Snaha na Lidické ulici naproti Lužánkám. Navrhl i futuristické řešení brněnského Jižního centra – jeho vizualizace návštěvníci také uvidí. Dvořák působil i mimo Brno: vypracoval výtvarní řešení Jaderné elektrárny v Dukovanech, v Práčích na Znojemsku navrhl kulturní dům a ve Vrbnu pod Pradědem smuteční síň. Pro jeho tvorbu je podstatná provázanost architektury a umění, ke svým stavbám vytvářel umělecká díla, sám byl autorem několika fontán, soch a památníků. 

Výstava Nechtěné dědictví má tři části. První a největší je od dnešního dne k vidění na Špilberku, menší část se otevře 5. května v kulturním prostoru Praha a třetí část bude k vidění ve vile Tugendhat od 16. května.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře