Reklama
reklama

Vyškovský student pojede reprezentovat českou fyziku do Portugalska

Talentovaný středoškolák stráví jeden prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Martin z Gymnázia a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov bude na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu bojovat poprvé. Český pětičlenný tým chce navázat na loňský úspěch, kdy se tvrdé konkurenci asijských zemí umístil v první třetině bodování.

Martin si nominaci do světového ringu pojistil osmým místem v celostátním kole fyzikální olympiády letos v březnu. Do zahraničního klání se zapojí poprvé a ambice českého týmu nejsou zrovna malé. Loni v indonéské Yogyakartě dosáhli na medaili všichni zúčastnění a postrčili tak Česko na 29.-35. místo z 86 států.

 „Čeští studenti patří na mezinárodním poli k uznávaným soupeřům, pravidelně vozíme domů stříbrné a bronzové medaile. Když vezmeme v potaz, že soupeříme s týmy ze zemí, kde vybírají z desítek až stovek milionů uchazečů, máme být na co hrdí. Jen ta zlatá se nám od roku 2010 vyhýbá, tak třeba to letos zlomíme,“ doufá vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění. Podle Kříže je pro české studenty rovněž velkým hendikepem nedostatek příležitostí k fyzikálním pokusům v rámci běžného studia.

„Možnost ověřit si vlastnoručně, jak teorie funguje v praxi, je k nezaplacení. Zároveň tvoří základní předpoklad pro to, aby žáci sami začali přemýšlet nad tím, jak nějaký fyzikální jev pomocí pokusů dokázat. Proto prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ podporujeme školy v tom, aby do svých laboratoří a učeben zakoupily potřebné vybavení pro pokusy,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.

Skupina ČEZ kromě toho již řadu let podporuje i Jednotu českým matematiků a fyziků, která zaštiťuje národní i mezinárodní fyzikální olympiády.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře