Reklama
reklama

Vyškovský student pojede reprezentovat českou fyziku do Portugalska

Talentovaný středoškolák stráví jeden prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Martin z Gymnázia a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov bude na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu bojovat poprvé. Český pětičlenný tým chce navázat na loňský úspěch, kdy se tvrdé konkurenci asijských zemí umístil v první třetině bodování.

Martin si nominaci do světového ringu pojistil osmým místem v celostátním kole fyzikální olympiády letos v březnu. Do zahraničního klání se zapojí poprvé a ambice českého týmu nejsou zrovna malé. Loni v indonéské Yogyakartě dosáhli na medaili všichni zúčastnění a postrčili tak Česko na 29.-35. místo z 86 států.

 „Čeští studenti patří na mezinárodním poli k uznávaným soupeřům, pravidelně vozíme domů stříbrné a bronzové medaile. Když vezmeme v potaz, že soupeříme s týmy ze zemí, kde vybírají z desítek až stovek milionů uchazečů, máme být na co hrdí. Jen ta zlatá se nám od roku 2010 vyhýbá, tak třeba to letos zlomíme,“ doufá vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění. Podle Kříže je pro české studenty rovněž velkým hendikepem nedostatek příležitostí k fyzikálním pokusům v rámci běžného studia.

„Možnost ověřit si vlastnoručně, jak teorie funguje v praxi, je k nezaplacení. Zároveň tvoří základní předpoklad pro to, aby žáci sami začali přemýšlet nad tím, jak nějaký fyzikální jev pomocí pokusů dokázat. Proto prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ podporujeme školy v tom, aby do svých laboratoří a učeben zakoupily potřebné vybavení pro pokusy,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.

Skupina ČEZ kromě toho již řadu let podporuje i Jednotu českým matematiků a fyziků, která zaštiťuje národní i mezinárodní fyzikální olympiády.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Perníky, punč a betlém. To jsou Vánoce v AVION Shopping parku Brno
14.12.2018 - 19:45
Sportovcem Brna je Adam Ondra Foto: MMB
Sportovcem Brna je již po páté v řadě sportovní lezec Adam Ondra. Mezi nejlepší brněnské sportovce Akademie brněnského sportu zařadila také kapitána Komety Leoše Čermáka a triatlonistku Vendulu...
14.12.2018 - 13:42
Náměstí Svobody Foto: Centrum news
Plastové baňky, které zdobí vánoční strom na náměstí Svobody, tři Španělé vzali se stromu a použili na kopání. Zachytily je kamery a od strážníků dostali pokutu.
14.12.2018 - 09:08
Jihomoravský kraj má po osmi letech nové logo. Na základě výběrového řízení byl vybrán návrh založený na jednoduchosti a minimalismu. Podoba loga vychází z tradičních barev a tvarů moravské keramiky...
13.12.2018 - 15:43
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zlepšit komunikaci mezi městem Brnem a jeho akciovými společnostmi a efektivněji koordinovat práce na silnicích. To je úkolem nové pracovní skupiny Koordinátora oprav a uzavírek, kterou včera zřídili...
13.12.2018 - 06:00
Kryté beach kurty na Riviéře, kryokomora nebo obměněné šatníky. To jsou jen některé z investic v hodnotě 71 milionů korun, o nichž dnes rozhodla Rada města Brna. Ta funguje jako valná hromada...
12.12.2018 - 18:26
Komentáře