Reklama
reklama

Vyškovský student pojede reprezentovat českou fyziku do Portugalska

Talentovaný středoškolák stráví jeden prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Martin z Gymnázia a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov bude na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu bojovat poprvé. Český pětičlenný tým chce navázat na loňský úspěch, kdy se tvrdé konkurenci asijských zemí umístil v první třetině bodování.

Martin si nominaci do světového ringu pojistil osmým místem v celostátním kole fyzikální olympiády letos v březnu. Do zahraničního klání se zapojí poprvé a ambice českého týmu nejsou zrovna malé. Loni v indonéské Yogyakartě dosáhli na medaili všichni zúčastnění a postrčili tak Česko na 29.-35. místo z 86 států.

 „Čeští studenti patří na mezinárodním poli k uznávaným soupeřům, pravidelně vozíme domů stříbrné a bronzové medaile. Když vezmeme v potaz, že soupeříme s týmy ze zemí, kde vybírají z desítek až stovek milionů uchazečů, máme být na co hrdí. Jen ta zlatá se nám od roku 2010 vyhýbá, tak třeba to letos zlomíme,“ doufá vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění. Podle Kříže je pro české studenty rovněž velkým hendikepem nedostatek příležitostí k fyzikálním pokusům v rámci běžného studia.

„Možnost ověřit si vlastnoručně, jak teorie funguje v praxi, je k nezaplacení. Zároveň tvoří základní předpoklad pro to, aby žáci sami začali přemýšlet nad tím, jak nějaký fyzikální jev pomocí pokusů dokázat. Proto prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ podporujeme školy v tom, aby do svých laboratoří a učeben zakoupily potřebné vybavení pro pokusy,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.

Skupina ČEZ kromě toho již řadu let podporuje i Jednotu českým matematiků a fyziků, která zaštiťuje národní i mezinárodní fyzikální olympiády.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
Odtahová služba na Zelném trhu v Brně Foto: Centrum news
Neoprávněné parkování v modrých zónách se řidičům v Brně nemusí vyplatit. Místo pokuty je čeká rovnou odtažené auto.
16.10.2018 - 10:35
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zmateného muže skákajícího před projíždějící auta zahlédl muž na Lesné. Kvůli obavě o jeho zdraví přivolal strážníky. Muž hlídce ale nedokázal říct ani své jméno.
16.10.2018 - 08:00
Zábrdovický most Foto: Google maps
Na celých 15 měsíců uzavřou opravy Zábrdovický most spolu se Zábrdovickou ulicí. Uzavírka začne v sobotu 20. října. Chodci mohou pro přechod řeky Svitavy využít lávku, řidiči ale budou muset most...
15.10.2018 - 13:50
V nákupním centru AVION Shopping park Brno se ve dnech 19. - 20. října 2018 uskuteční festival s názvem Senioři v akci. Tento festival je určený nejen seniorům, ale všem, kteří mají chuť se dozvědět...
15.10.2018 - 10:58
Modré zóny Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Dodržování rezidentního parkování v Brně nyní hlídají strážníci, popřípadě jedno auto s kamerami. V budoucnu se ale chystá rozsáhlý kamerový systém, který bude kontrolovat vjezdy aut do modrých zón...
15.10.2018 - 08:00
Počátkem letošního roku zde došlo k ukončení provozu léčebny, před letními prázdninami budil areál naopak emoce kvůli umístění části nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici. Nyní je vše jinak a začne...
14.10.2018 - 08:21
Komentáře