Reklama
reklama

Vyškovský student pojede reprezentovat českou fyziku do Portugalska

Talentovaný středoškolák stráví jeden prázdninový týden počítáním náročných příkladů a sestavováním fyzikálních pokusů. Martin z Gymnázia a SOŠ zdravotnická a ekonomická Vyškov bude na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu bojovat poprvé. Český pětičlenný tým chce navázat na loňský úspěch, kdy se tvrdé konkurenci asijských zemí umístil v první třetině bodování.

Martin si nominaci do světového ringu pojistil osmým místem v celostátním kole fyzikální olympiády letos v březnu. Do zahraničního klání se zapojí poprvé a ambice českého týmu nejsou zrovna malé. Loni v indonéské Yogyakartě dosáhli na medaili všichni zúčastnění a postrčili tak Česko na 29.-35. místo z 86 států.

 „Čeští studenti patří na mezinárodním poli k uznávaným soupeřům, pravidelně vozíme domů stříbrné a bronzové medaile. Když vezmeme v potaz, že soupeříme s týmy ze zemí, kde vybírají z desítek až stovek milionů uchazečů, máme být na co hrdí. Jen ta zlatá se nám od roku 2010 vyhýbá, tak třeba to letos zlomíme,“ doufá vedoucí české výpravy Jak Kříž z Katedry fyziky Přírodovědné fakulty Univerzity v Hradci Králové. Ta pro finalisty mezinárodní olympiády zajistila přípravné soustředění. Podle Kříže je pro české studenty rovněž velkým hendikepem nedostatek příležitostí k fyzikálním pokusům v rámci běžného studia.

„Možnost ověřit si vlastnoručně, jak teorie funguje v praxi, je k nezaplacení. Zároveň tvoří základní předpoklad pro to, aby žáci sami začali přemýšlet nad tím, jak nějaký fyzikální jev pomocí pokusů dokázat. Proto prostřednictvím programu Oranžová učebna Nadace ČEZ podporujeme školy v tom, aby do svých laboratoří a učeben zakoupily potřebné vybavení pro pokusy,“ říká manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ Pavel Puff.

Skupina ČEZ kromě toho již řadu let podporuje i Jednotu českým matematiků a fyziků, která zaštiťuje národní i mezinárodní fyzikální olympiády.

TZ

Autor: 
redakce
Aktuálně
„Napiš si nulu!“ řval Walter Sobchak ve filmu Big Lebowski na muže, který podle něj udělal při bowlingu přešlap. Obdobně absurdní – nicméně velice reálná – situace se v pondělí ráno odehrála v...
20.02.2019 - 19:00
Původní návrh haly za Lužánkami Foto: MMB
Město vybralo místo pro novou halu pro brněnskou Kometu. Vedení Brna se rozhodovalo mezi velodromem a variantou Západ na výstavišti, která nakonec zvítězila. Multifunkční hala vyroste za pavilonem Z...
20.02.2019 - 17:34
Snímek Všichni to vědí Foto: MMB
Španělsko a Peru představí svou kulturu publiku pomocí filmových obrazů. Přehlídka filmů už začala v Praze, ve čtvrtek 21. února dorazí také do Brna.
20.02.2019 - 13:59
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Tradiční oslavy Mezinárodního dne průvodců přinesou od soboty 23. do neděle 24. února do Brna prohlídky zajímavých míst s odborným výkladem průvodců. Prohlídky jsou za třicet korun.
20.02.2019 - 11:39
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Novorozeného chlapce někdo v úterý odložil do babyboxu v Nemocnici milosrdných bratří v Brně. Chlapeček dostal jméno Kryštof a je letos již pátým odloženým dítětem v babyboxu.
20.02.2019 - 06:00
Století a půl. Takové výročí letos slaví městská hromadná doprava (MHD) v Brně. U příležitosti tohoto jubile se Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozhodl uspořádat řadu akcí, jimiž by chtěl toho...
19.02.2019 - 19:00
Komentáře