Reklama
reklama

Výsadba 242 stromů mezi Novými sady a ulicí Poříčí má pomoct od hluku a prachu

V parku na rohu Poříčí a Nových sadů, který se nachází mezi čtyřproudovými komunikacemi, vysadila městská část Brno-střed stěnu z 242 vzrostlých habrů. Má tak oddělit obytný prostor od rušné komunikace.
Ilustrační foto

Zelenou plochu před domy v části ulice Křídlovická z obou stran obtékají čtyřproudové silnice. Jedna z Poříčí a druhá z Nových sadů. Místo je tak znehodnoceno vysokou hladinou hluku, zvýšenou prašností a exhalacemi.

„Na setkání s místními obyvateli jsme mluvili o tom, co je tam trápí a co by pomohlo, aby toto místo plnilo lépe svoji funkci a učinilo místo příjemnějším k životu. Sousedstvím s dopravními tepnami trpí totiž nejen zeleň, ale především obyvatelé přilehlých domů,“ uvedla 3. místostarostka Jasna Flamiková. 

Na základě podnětů a poznatků občanů Eva Wagnerová zpracovala projekt, který byl v těchto dnech zahájen masivní výsadbou 242 vzrostlých habrů o výšce asi 3 metry. Již v příštím roce by tyto habry měly vytvořit souvislou zelenou stěnu, která park a obytné domy odcloní od hlučné a prašné komunikace a přispěje ke snížení jejího negativního vlivu na lokalitu. Díky této vegetační cloně by mělo dojít ke zmírnění prašnosti a snížení hluku. Kromě habrů byly okolo komunikace v některých místech vysázeny také tisy.

„Habry jako rychle rostoucí, neopadávající dřevina brzy vytvoří dokonalé oddělení dopravní ruchu od pobytové zóny v parku. Na jaře pak park rozsvítí svými růžovými květy 29 nově vysazených okrasných třešní, které vytvoří novou alej okolo cesty před domy,“ dodala Flamiková.

Městská část do výsadby investovala celkem 366.000 korun.  V okamžiku získání dalších potřebných finančních prostředků budou v parku provedeny další úpravy, jako výsadby dalších dřevin, trvalek, travin a osazení novým mobiliářem.     

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
m roku 2016 vybrala porota vítězný návrh na novou podobu parku na Moravském náměstí – místa, které se postupem času stalo jen spojnicí několika ulic. Kdy se tedy Brňané dočkají moderního místa, které...
22.04.2018 - 07:37
Vydáte-li se v nejbližších dnech ze stověžaté matičky po nejstarší české dálnici směr jihomoravská metropole a budete-li kromě provozu a aut kolem sebe sledovat i okolí, jistě vašemu oku neujde...
21.04.2018 - 10:29
Dobrá zpráva pro všechny milovníky kol. Dva nové úseky cyklostezky o celkové délce tří kilometrů mezi Třebíčem a Dukovany jsou od čtvrtka 19. dubna 2018 otevřené. Navazují na stávající, více než...
20.04.2018 - 20:00
Hry a vzdělávací aktivity. Takovým způsobem pojme Zoo Brno Den Země, který každoročně připadá na 22. dubna. Organizátoři slibují bohatý, zábavný a informacemi o přírodě nabitý program.
20.04.2018 - 18:00
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muž ve svátečním obleku přišel kamarádovi oznámit, že se chce zabít. Následně odešel. Po hodinovém intenzivním pátrání policie muže našla opilého v ulici na Vinohradech.
20.04.2018 - 11:54
Ulice Údolní Foto: MMB/ Z. Kolařík
Horní část ulice Údolní čeká dlouho připravovaná rekonstrukce. Pracovat se bude v úseku od ulice Úvoz po odbočku k bazénu na Kraví Hoře. Tato etapa prací potrvá 12 měsíců,
20.04.2018 - 08:00
Komentáře