Reklama
reklama

Výsadba 242 stromů mezi Novými sady a ulicí Poříčí má pomoct od hluku a prachu

V parku na rohu Poříčí a Nových sadů, který se nachází mezi čtyřproudovými komunikacemi, vysadila městská část Brno-střed stěnu z 242 vzrostlých habrů. Má tak oddělit obytný prostor od rušné komunikace.
Ilustrační foto

Zelenou plochu před domy v části ulice Křídlovická z obou stran obtékají čtyřproudové silnice. Jedna z Poříčí a druhá z Nových sadů. Místo je tak znehodnoceno vysokou hladinou hluku, zvýšenou prašností a exhalacemi.

„Na setkání s místními obyvateli jsme mluvili o tom, co je tam trápí a co by pomohlo, aby toto místo plnilo lépe svoji funkci a učinilo místo příjemnějším k životu. Sousedstvím s dopravními tepnami trpí totiž nejen zeleň, ale především obyvatelé přilehlých domů,“ uvedla 3. místostarostka Jasna Flamiková. 

Na základě podnětů a poznatků občanů Eva Wagnerová zpracovala projekt, který byl v těchto dnech zahájen masivní výsadbou 242 vzrostlých habrů o výšce asi 3 metry. Již v příštím roce by tyto habry měly vytvořit souvislou zelenou stěnu, která park a obytné domy odcloní od hlučné a prašné komunikace a přispěje ke snížení jejího negativního vlivu na lokalitu. Díky této vegetační cloně by mělo dojít ke zmírnění prašnosti a snížení hluku. Kromě habrů byly okolo komunikace v některých místech vysázeny také tisy.

„Habry jako rychle rostoucí, neopadávající dřevina brzy vytvoří dokonalé oddělení dopravní ruchu od pobytové zóny v parku. Na jaře pak park rozsvítí svými růžovými květy 29 nově vysazených okrasných třešní, které vytvoří novou alej okolo cesty před domy,“ dodala Flamiková.

Městská část do výsadby investovala celkem 366.000 korun.  V okamžiku získání dalších potřebných finančních prostředků budou v parku provedeny další úpravy, jako výsadby dalších dřevin, trvalek, travin a osazení novým mobiliářem.     

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře