Reklama
reklama

Volit můžete i mimo své trvalé bydliště. Potřebujete jen voličský průkaz

Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.

Přesně za měsíc, tedy 20. a 21. října se po celé České republice budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že část obyvatel pracuje či studuje mimo své trvalé bydliště, mohou si tito lidé zažádat o voličský průkaz, aby tak mohli hlasovat odkudkoli. Brňané mohou požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to osobně u úřadů městských částí. Pokud se rozhodnou pro pozdní vyřízení, tak musí podat písemnou žádost nejpozději sedm dní před volbami.

Toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky; o osobně učiněné žádosti se sepíše úřední záznam. S osobní žádostí může přijít volič i dva dny před volbami. Obecní úřad nebo zastupitelský úřad voličský průkaz předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče, anebo jej voliči zašle.

Termíny k voličským průkazům
- Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman 19. dubna 2017. Od tohoto termínu může volič požádat o vydání voličského průkazu.
- Prvním dnem, kdy může nejdříve úřad předat voličský průkaz je 5. říjen 2017.
- Konec lhůty pro doručení písemné žádosti o voličský průkaz je 13. říjen 2017.
- Konec lhůty pro osobní žádost o voličský průkaz je 18. říjen 2017 do 16 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře