Reklama
reklama

Volit můžete i mimo své trvalé bydliště. Potřebujete jen voličský průkaz

Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.

Přesně za měsíc, tedy 20. a 21. října se po celé České republice budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že část obyvatel pracuje či studuje mimo své trvalé bydliště, mohou si tito lidé zažádat o voličský průkaz, aby tak mohli hlasovat odkudkoli. Brňané mohou požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to osobně u úřadů městských částí. Pokud se rozhodnou pro pozdní vyřízení, tak musí podat písemnou žádost nejpozději sedm dní před volbami.

Toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky; o osobně učiněné žádosti se sepíše úřední záznam. S osobní žádostí může přijít volič i dva dny před volbami. Obecní úřad nebo zastupitelský úřad voličský průkaz předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče, anebo jej voliči zašle.

Termíny k voličským průkazům
- Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman 19. dubna 2017. Od tohoto termínu může volič požádat o vydání voličského průkazu.
- Prvním dnem, kdy může nejdříve úřad předat voličský průkaz je 5. říjen 2017.
- Konec lhůty pro doručení písemné žádosti o voličský průkaz je 13. říjen 2017.
- Konec lhůty pro osobní žádost o voličský průkaz je 18. říjen 2017 do 16 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto
Policisté cizinecké policie zkontrolovali v Brně 1162 lidí. Při akci, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, se zaměřili při kontrole na cizince a oprávněnost pobytu a pátrání po osobách a věcech....
20.10.2017 - 16:07
Ulice Kotlářská je od dnešních brzkých ranních hodin mezi křižovatkami s ulicemi Bayerova a Tučkova uzavřena pro veškerou individuální dopravu.
20.10.2017 - 14:37
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Komentáře