Reklama
reklama

Zemanův Hašek a Haškova ČSSD

Jihomoravská metropole je v těchto dnech epicentrem české politiky. Kromě toho, že předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg přijal pozvání Divadla Husa na provázku, které tento týden slaví své pětačtyřicáté narozeniny, se v Brně mohou, alespoň teoreticky, potkat předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman. Zatímco socialisté zahajují v Lužánkách předvolební kampaň, Zeman zavítal do Brna v rámci svého turné po České republice.

Jeho cesta je pozoruhodná právě v souvislosti s blížícími se volbami. Nebudeme hned tvrdit, že se Zeman po českých a moravských zemích vydal primárně v souvislosti s volbami, přesto nejednoho pozorovatele napadne, že její načasování nemusí být až tak náhodné. Kromě toho, že je bývalým předsedou ČSSD, nepochybně – a sám to opakovaně řekl – má zájem na úspěchu SPOZ.

Podle posledních sociologických šetření se nicméně zdá, že Zemanovci do dolní komory nakonec neproniknou. Nejen proto bude pro budoucí politické kroky Zemana klíčové, jak ve volbách dopadnou sociální demokraté. Přesněji řečeno, lidé blízcí jejich prvnímu místopředsedovi a hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi.

ČSSD je nejpozději od voleb roku 2010 rozdělená na dvě křídla. Jejich vzájemné pnutí ostatně poznamenalo i prezidentskou volbu. Po Zemanově zvolení přijal Hašek roli klíčového spojence prezidenta, a to nejen v ČSSD. Asociace krajů, jejímž je jihomoravský hejtman šéfem, se stala Zemanovým mocenským předpolím ještě v čase, kdy byl premiérem Petr Nečas. Tato aliance se projevila také na březnovém sjezdu sociálních demokratů v Ostravě. Výsledkem bylo oslabení Sobotky a naopak posílení pozice Michala Haška. Ilustrovat to lze na nezvolení Jiřího Diesntbiera na post místopředsedy strany.

Předčasné volby mohou být nicméně pro plány Zemana a Haška problémem. Rusnokova vláda, jejíž pět ministrů kandiduje za SPOZ, nebude totiž s to v krátkém čase voličům dokázat, že jsou to právě oni, kdo na rozdíl od ČSSD hájí zájmy levice. Hašek přitom nejspíš počítal s pomocí SPOZ v rámci boje uvnitř své strany. Jedině s ní by se mu mohlo podařit boj proti Sobotkovi uvnitř ČSSD vyhrát. To, že upřednostnil své partikulární zájmy a prostřednictvím oslabení ČSSD chtěl posílit svou pozici, nechme nyní stranou.

Přesto se zdá, že svou misi nevzdává. Před časem na otázku časopisu Týden, zda by vzal funkci předsedy vlády, odpověděl „nikdy v politice neříkej nikdy“. Hašek je dvojkou na jihomoravské kandidátce právě za Sobotkou, jejich souboj se tak přenese i do voleb. Vždyť Zeman dal již najevo, že by mohl při výběru kandidáta na premiéra přihlédnout právě k preferenčním hlasům.

„Jděte k volbám, ať budete volit kohokoli,“ vzkázal prezident dneska v Brně po boku Haška. Ten přitom odmítl účast na začátku kampaně ČSSD v Jihomoravském kraji. Přitom původně tvrdil, že na mítink ČSSD rád dorazí a že by Zemana mohl přivést s sebou. V úterý však obrátil. „Program prezidenta nepočítá s účastí hlavy státu na mítincích politických stran, tedy ani na mítinku ČSSD," zdůvodnil svůj obrat Hašek.

Alibi tedy má. Přesto se nelze ubránit tvrzení, dle kterého Hašek chce dát upřednostněním Zemana voličům jasně najevo, koho nyní považuje v české politice za svého spojence: není to ČSSD jako celek, tedy strana, kterou reprezentuje, nýbrž Miloš Zeman a jemu věrní uvnitř sociální demokracie.

O vzájemném poměru sil tábora Sobotky a Haška a tedy o vlivu Zemana na ČSSD rozhodnou voliči kroužkováním. A tentokrát jejich preference neovlivní pouze budoucnost ČSSD, nýbrž také povahu a charakter české politiky. Pokud předvolební průzkumy nelžou, příštím premiérem bude totiž sociální demokrat.

  Speciálně pro noviny Centrumnews komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře