Reklama
reklama

Zelení odmítají dělení na pravici a levici. Avšak jen zdánlivě

Ve čtvrtek zahájili jihomoravskou předvolební kampaň zelení, kteří usilují o návrat do sněmovny. Stranu tu do voleb vede Jitka Seitlová, exsenátorka za ODA a bývalá zástupkyně ombudsmana. Voličům slibuje vstřícnou a efektivní státní správu, příznivé podmínky pro podnikatele, účinnější ochranu spotřebitelů a sociální pomoc nemocným a slabým.

Strana zelených má dlouhodobý problém se svou identitou. Zatímco například v sousedním Německu jsou zelení ideově zakotveni nalevo, v České republice se nejenže odmítají na pravolevé ose sebeidentifikovat, nýbrž mnohdy tuto základní politickou osu odmítají jako takovou. „Dělení na pravici a levici je překonané, podstatné je vnést do politiky slušnost. Brát ji jako službu občanovi,“ říká Seitlová.

O tom, že jedna část spektra chce poplatky ve zdravotnictví, zatímco druhá nikoli, o tom, že pravice prosazuje daň rovnou, zatímco levice progresivní, či o tom, že Nečasova vláda chtěla zavést školné, jež levice považuje za popření rovných podmínek pro vzdělání, Seitlová mlčí. Jak si tedy lídryně zelených na jihu Moravy vysvětluje nárůst sociálně vyloučených skupin obyvatel a s tím související vysoké preference komunistů i pětadvacet let od listopadových událostí?  

Podle ní to souvisí s fenoménem selektivní paměti. Vůbec si nepřipouští, že by obliba KSČM souvisela nikoli s kvalitou života lidí za normalizace, nýbrž s tím, jak se jim žije dnes. Vždyť poslední dvě vlády znepříjemnily život lidem odkázaným na pomoc státu, ať už hendikepovaným, důchodcům či sociálně deklasovaným.

Lze proto úspěšně pochybovat o tom, že více než půl milionu voličů KSČM sní o návratu před listopad 1989. Komunisté se profilují především jako zastánci zájmů sociálně deklasovaných a ohrožených skupin lidí. A ty je také volí. Zkrátka, současná podpora komunistů je vizitkou spíše těch, kteří tu vládli v posledních letech. KSČM se za svou popularitu nijak nezasloužila, je už čtvrtstoletí v opozici a sbírá pouze protestní hlasy.

„Mým krédem je toto: neptej se, co ti stát dá, nýbrž co ty můžeš dát státu,“ trvá na svém Seitlová a zdůrazňuje osobní odpovědnost občanů za svůj osud. Pokud by volby dopadly podobně jako v roce 2006 patem a bylo by pouze na Jitce Seitlové, zda vznikne vláda pravice či levice, kam by se přiklonila? „Musím přiznat, že bych byla spíše pro vládu pravého středu,“ doznává Seitlová. Přestože je tedy podle ní dělení na pravici a levici zastaralé, má jasno. Důležitá zpráva pro voliče: budou-li volit zelené, hlasují pro vznik pravicové vlády.

 Speciálně pro noviny Centrum news komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře