Reklama
reklama

Zelení odmítají dělení na pravici a levici. Avšak jen zdánlivě

Ve čtvrtek zahájili jihomoravskou předvolební kampaň zelení, kteří usilují o návrat do sněmovny. Stranu tu do voleb vede Jitka Seitlová, exsenátorka za ODA a bývalá zástupkyně ombudsmana. Voličům slibuje vstřícnou a efektivní státní správu, příznivé podmínky pro podnikatele, účinnější ochranu spotřebitelů a sociální pomoc nemocným a slabým.

Strana zelených má dlouhodobý problém se svou identitou. Zatímco například v sousedním Německu jsou zelení ideově zakotveni nalevo, v České republice se nejenže odmítají na pravolevé ose sebeidentifikovat, nýbrž mnohdy tuto základní politickou osu odmítají jako takovou. „Dělení na pravici a levici je překonané, podstatné je vnést do politiky slušnost. Brát ji jako službu občanovi,“ říká Seitlová.

O tom, že jedna část spektra chce poplatky ve zdravotnictví, zatímco druhá nikoli, o tom, že pravice prosazuje daň rovnou, zatímco levice progresivní, či o tom, že Nečasova vláda chtěla zavést školné, jež levice považuje za popření rovných podmínek pro vzdělání, Seitlová mlčí. Jak si tedy lídryně zelených na jihu Moravy vysvětluje nárůst sociálně vyloučených skupin obyvatel a s tím související vysoké preference komunistů i pětadvacet let od listopadových událostí?  

Podle ní to souvisí s fenoménem selektivní paměti. Vůbec si nepřipouští, že by obliba KSČM souvisela nikoli s kvalitou života lidí za normalizace, nýbrž s tím, jak se jim žije dnes. Vždyť poslední dvě vlády znepříjemnily život lidem odkázaným na pomoc státu, ať už hendikepovaným, důchodcům či sociálně deklasovaným.

Lze proto úspěšně pochybovat o tom, že více než půl milionu voličů KSČM sní o návratu před listopad 1989. Komunisté se profilují především jako zastánci zájmů sociálně deklasovaných a ohrožených skupin lidí. A ty je také volí. Zkrátka, současná podpora komunistů je vizitkou spíše těch, kteří tu vládli v posledních letech. KSČM se za svou popularitu nijak nezasloužila, je už čtvrtstoletí v opozici a sbírá pouze protestní hlasy.

„Mým krédem je toto: neptej se, co ti stát dá, nýbrž co ty můžeš dát státu,“ trvá na svém Seitlová a zdůrazňuje osobní odpovědnost občanů za svůj osud. Pokud by volby dopadly podobně jako v roce 2006 patem a bylo by pouze na Jitce Seitlové, zda vznikne vláda pravice či levice, kam by se přiklonila? „Musím přiznat, že bych byla spíše pro vládu pravého středu,“ doznává Seitlová. Přestože je tedy podle ní dělení na pravici a levici zastaralé, má jasno. Důležitá zpráva pro voliče: budou-li volit zelené, hlasují pro vznik pravicové vlády.

 Speciálně pro noviny Centrum news komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře