Reklama
reklama

Zastupitelská demokracie je založená na důvěře. Hašek ji ztratil, měl by rezignovat

Politika není procházka růžovým sadem. Jde o mimořádně komplexní a dynamický fenomén. Její součástí je stejně tak idealismus a oddanost věci, jako intriky, léčky a pragmatismus či cynismus. Podstatná je na politice její vztahovost, a to v rozličných rovinách.

Pro demokratické uspořádání je klíčový vztah politik – volič. Případně politická elita – veřejnost. To, že se tu politici netěší vysoké důvěře, je všeobecně známý fakt. Má to své příčiny systémové, historické i psychosociální. Jednoduše řečeno lze říct, že česká politická kultura není srovnatelná se zeměmi, kde má demokracie mnohaletou tradici. I Masaryk přece říkával: demokracii máme, teď ještě ty demokraty. Dával tomu tehdy tak třicet let.

Pro jakýkoli vztah je přitom důvěra klíčová. Každý to známe z vlastní zkušenosti, každý se pohybujeme v mnoha sociálních prostředích a zastáváme rozličné sociální role. Ty se mohou lišit i diametrálně, avšak to, co nás činí v oněch rolích autentickými bytostmi, je důvěra, kterou si dokážeme u partnerů vybudovat. Platí přitom, že léta budovanou důvěru lze ztratit jediným neuváženým krokem. Poté se nám mnohdy už nikdy nemusí podařit původní důvěru obnovit. Za podraz, lež či intriku pak platíme tím, že jsme z onoho sociálního prostředí, aspoň na čas, vyloučeni.

Politika se tu stává prostředím, z něhož se vytrácí lidskost. Co je to vlastně lidský vztah? Nepochybně určitá závaznost, určitá trvalost; něco mezi dvěma (či více) lidskými bytostmi, co jakýmsi způsobem je, trvá, platí. Identický vztah má i svou historii, svou minulost a svou budoucnost, své začátky, své motivy, své překážky, své krize. Zkrátka: to, co jsem byl, říkal, sliboval včera, platí i dnes a je pro mne závazkem pro zítřek.

Tento týden jsme se dozvěděli, že první místopředseda sociální demokracie a jihomoravský hejtman Michal Hašek je lhář. „Jsem si vědom chyb, které se staly v posledních dnech. Já jsem se na schůzi politického grémia omluvil kolegům, že jsem je uváděl v omyl ohledně lánské schůzky. Využívám této tiskové konference, abych se omluvil občanům České republiky za to, že jsem držel dohodu účastníků lánské schůzky a ta zněla, že ta schůzka byla a zůstane neveřejná,“ uvedl Hašek.

„Mrzí mě to, lhát se nemá, ani v politice, ani v životě, považuji to za svoji osobní chybu. Bude to součástí mého zvažování, s jakým stanoviskem předstoupím před účastníky ústředního výkonného výboru 10. listopadu," dodal Hašek.

Všude jinde na západ od českých hranic by po podobném doznání přišla slova o rezignaci na všechny politické funkce. Nejspíš bychom slyšeli něco na tento způsob: „Omlouvám se kolegům, spolustraníkům a především voličům. Je mi jasné, že od nynějška mohou jen stěží věřit tomu, co hájím a zastávám. A protože nechci poškozovat stranu, která mne vynesla do vrcholné politiky, odstupuji ze všech svých politických funkcí.“

Avšak Česká republika není kupříkladu Velká Británie, máme jiné politiky, žijeme v jiném kontextu a kulturně máme blíže spíše na východ či jihovýchod Evropy. Proto mohl Hašek po svém doznání tvrdit, že chce rozhodně zůstat platným členem sociální demokracie. Navíc například mandát jihomoravského zastupitele má od voličů a ti mu jej nyní nemají jak vzít. A z pozice hejtmana by ho museli odvolat jeho straničtí a koaliční kolegové.

Čekat se to ale nedá. Hašek má brněnskou, a nejspíš i jihomoravskou, sociální demokracii pod kontrolou. Jinak si nelze vysvětlit usnesení městského výkonného výboru (MěVV ) brněnské ČSSD ze čtvrtka. Cituji doslova:

a) MěVV ČSSD Brno – město konstatuje, že výsledek voleb do Poslanecké sněmovny je procentuálně nejhorším výsledkem ČSSD po vzniku ČR; b) MěVV ČSSD Brno-město vyzývá ústřední orgány ČSSD, aby se zabývaly odpovědností za procentuálně nejhorší volební výsledek ČSSD po vzniku ČR, především pak vyvozením odpovědnosti za neúspěšnou volební kampaň; c) MěVV ČSSD Brno – město vyzývá všechny aktéry současné situace v ČSSD k hledání konsenzu, který zajistí úspěšné vyjednání sestavení vlády s hlavní rolí ČSSD s cílem prosadit maximum programových priorit sociální demokracie a jednotnou podporu poslaneckého klubu; d) MěVV ČSSD Brno – město žádá všechny aktéry, aby hledali řešení na půdě demokraticky zvolených orgánů ČSSD.

Ani zmínka o lži. Ani zmínka o výzvě k odstoupení, natož slova o vyloučení (člena ČSSD může vyloučit pouze mateřská organizace). Brněnská sociální demokracie je tak dokonale odtržená od reality, že namísto toho, aby se zabývala způsobem, jak zbavit všech politických funkcí usvědčeného lháře, který intrikoval proti demokraticky zvolenému předsedovi své strany, volá po řešení na půdě demokraticky zvolených orgánů strany. Těch orgánů, které chtěl Hašek obejít.

Jinak řečeno, ČSSD v Brně volá po zákulisním politikaření. Zkrátka ji nedochází, že politika je věc veřejná a že politici disponují mandátem na základě slibu, který dali voličům. Za něj si vysloužili hlasy, mandáty, funkce. Zastupitelská demokracie ale stojí a padá s důvěrou. Lhář, ať už lhal motivován čímkoli, a v tomto případě šlo pohříchu pouze o mocenské ambice, tento slib nedodržel a proto o důvěru přišel. Logicky by měl přijít také o ony funkce a posty.

To, že Hašek pokrytectví, lež a podrazy považuje za standardní politickou praktiku a hovoří o setrvání v politice, lze snad pochopit. Hraje o všechno. Proč ale na jeho argumentaci přistupují členové brněnské ČSSD, pochopit nejde. Vždyť se tak stávají nedůvěryhodnými stejně, jako jihomoravský hejtman.

Povolební dění komentuje speciálně pro noviny CENTRUM news a web www.centrumnews.cz politický analytik Vratislav Dostál. Povolební dění komentuje speciálně pro noviny CENTRUM news a web www.centrumnews.cz politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře