Reklama
reklama

Volby a předvolební mediální bublina

Kdo z nás je pevně rozhodnut, koho bude letos volit? Pokud se zeptáte lidí ve Spojených státech amerických na jejich volební rozhodnutí, tak mnozí otevřeně sdělí vlastní názor. V mém okolí častěji vnímám nejednoznačné postoje. Slova: nevím, je mi to jedno, stejně si udělají, co chtějí, příp. zamlouvá se mi ten a ten, ale ještě se rozhoduji. Není se čemu divit. Zvláště letos nás překvapuje početné spektrum politických stran a hnutí, která se objevují v předvolebních průzkumech. Sami odborníci varují před těmito průzkumy, které zdaleka nemusí odpovídat realitě a obzvláště v roce letošním.

Proto mi dovolte krok stranou od volebních průzkumů a pojďme si udělat krátký, subjektivní a tím, sebeironicky řečeno, trochu nevyvážený pohled do „předvolebního guláše“ politických stran.

V posledních letech zde vzniklo několik hnutí, která mají údajně odstranit nepravosti v politice. Jedno takové uskupení Víta Bárty již stihlo působit v minulé vládě. Ostatní podobná hnutí a bezprogramové politické slepence od leva doprava, kde často ani neexistuje delegování kandidátů vnitrostranickou demokratickou cestou, se již doslova třesou na politické funkce. Kupují si prostý lid hlasitým populismem nebo také předvolebními koláčky a zmrzlinou. Jak potupné a urážlivé pro lid žijící v Čechách a na Moravě.   

Nepřeji si, věnovat příliš prostoru nafouknuté mediální bublině, která ještě před několika měsíci zde prakticky nebyla, a věřím, že velmi brzy opět splaskne. Zda se tak stane před volbami či po volbách, je věc druhá.

Pojďme se podívat, alespoň telegraficky, pod pokličku stranám, které jsou již delší dobu známé, čitelné a pro mnoho voličů, relativně přijatelné.  Vítěz voleb minulých ČSSD nenabízí pro své voliče mnoho nového. Pokračování utrácivé, přerozdělovací politiky a slova o dobře fungujícím silném státu. Při čtení priorit strany mnoho ekonomů zatrne, protože 100% realizace programu by znamenala růst nezaměstnanosti, zadlužování a nekonkurenceschopnosti ekonomiky. Naštěstí politické strany často nedostávají svým předvolebním slibům, takže nás do roka a do dne apokalypsa zřejmě nestihne. TOP 09 se v minulých volbách do poslanecké sněmovny profilovala coby pravicová alternativa pro voliče přející si odpovědné hospodaření a snižování zadlužení České republiky. Mnoho zklamaných voličů ODS kvalitně zvládnutým předvolebním slibům pana Kalouska a Schwarzenberga uvěřilo a volilo domnělou pravici. Jedno klišé zní, že strom poznáš po ovoci. V tomto případě se typicky levicové kroky (zvyšování daní, růst státní správy, náklonnost k „bruselské“ byrokratické agendě apod.) schovávaly pod pravicovou rétorikou a TOP 09 se spíše vybarvila do strany Lidové. Dříve úspěšná ODS dlouhodobě ztrácí voličskou podporu. Důvody jsou nejméně dva. Strana se, podobně jako ČSSD, nikdy řádně neočistila od tzv. kmotrů a podobně jako TOP 09, nedostála předvolebním pravicovým slibům a dovolila koalici ODS, TOP09 a VV naplňovat levicový koncept zadlužování, vyšší míry zdaňování a přerozdělování, který překvapivě kritizuje i sama levice.

KSČM se jasně profiluje na levicové vlně a často ani nezakrývá své ambice zestátňování, opětovnou demontáž velké části tržního systému a uplatňování sociálního inženýrství. Za 40 + 23 let se toho u komunistů mnoho nezměnilo… SPOZ – Zemanovci sází na jméno prezidenta ve svém názvu a zviditelňování strany skrze zástupce ve vládě. Těžko říci, zda to bude stačit na 5% hranici pro postup do poslanecké sněmovny?

Všechny tyto strany a nejmenovaná hnutí si ve svých programech, příp. i v reálných krocích libují v přerozdělování peněz daňových poplatníků a jen marketingově se vymezují na levici a pravici, příp. se nevymezují vůbec. Do popředí zájmu voličů se v posledních letech dostává relativně nová strana, která by se mohla stát v budoucích volbách černým koněm nebo přesněji řečeno beranem.

Svobodní neboli Strana svobodných občanů. Stávají se známější a oblíbenější, i díky srozumitelnému programu, který se opírá o reálné ekonomické děje. Zejména na internetu má velkou obec podporovatelů, která se každý rok skokově rozrůstá. Jestliže předchozí strany a nejmenovaná hnutí mají jedno společné: sliby o přerozdělování peněz daňových poplatníků, tak Svobodní prosazují naopak zeštíhlení státu a snížení daní a zrušení některých neefektivních daní, tak aby více peněz zůstávalo v kapsách občanům, omezení pravomoci politiků („lidové veto“ na zákony po švýcarském vzoru v referendu), ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu, referendum o vystoupení z EU a následného vstoupení do Evropského společenství volného obchodu (ESVO) a zákaz tzv. „uzákoněným loupežím“ na občanech. Tedy kupování věcí, které by si občan na svobodném trhu dobrovolně nekoupil – bio paliva v naftě, dotace na obnovitelné zdroje zahrnuté v ceně elektřiny, koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi apod.

Svobodní rádi prezentují, asi jako jediná česká politická strana, systém vnitřních primárních voleb, kde jsou kandidáti voleni celou členskou základnou a navíc i základnou příznivců. Tzv. otevřené primárky, jsou věcí běžnou v USA, která má zajistit větší demokratičnost volby kandidátů a zajistit, celou voličskou základnou, dohled nad dodržováním programu strany. Jaká sci-fi je to např. pro Úsvit, Hlavu vzhůru, ANO 2011 a další. V letošních volbách, poprvé od založení strany v roce 2009, v čele s předsedou Petrem Machem, mají Svobodní již pomalu nakročeno do poslanecké sněmovny.  Přesto předseda Petr Mach zdůrazňuje, že Svobodní budují stranu na desetiletí s pevnou politickou filosofií a nikoli pro krátkodobý úspěch v nejbližších volbách.

Ať už Svobodní uspějí v následujících volbách více či méně, je dobré, že se na pravici rýsuje nadějná alternativa a skutečná protiváha současné levici.

Výběr stran a hnutí máme sice velký, ale pamatujme na to, že volby nejsou loterií, ale krokem odpovědným za nás samotné i budoucí generace. Někdo nevědomě volí zlo, jiný raději menší zlo a někdo už se rozhodl menší zlo nikdy nevolit. Zajímavou pomůckou může být tzv. Volební kalkulačka (volebnikalkulacka.cz) na internetu, kde si můžete udělat názorový test, abyste zjistili, která politická strana je vám nejblíže. Přeji vám spokojenou volbu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře