Reklama
reklama

Volby ovládl Babiš. Etapa započatá listopadem se nejspíš uzavírá

Hnutí ANO Andreje Babiše stalo fenoménem letošních voleb. Troufáme si to tvrdit přesto, že jsou volby ještě nejsou za námi. Všechna sociologická šetření totiž hnutí ANO předpovídají zisk více než deseti procent voličů. Některá dokonce naznačují, že by mohlo obsadit druhé místo a získat i přes 15 % hlasů.

Pokud ANO skutečně takto výrazně uspěje, nebude to znamenat pouze přeskupení sil na pravici, půjde o varování pro všechny, kdo promýšlejí politiku jako službu obci, jako věc veřejnou. Babišův úspěch může být projevem inklinace voličů k vůdcovskému či charismatickému pojetí politiky. Bude to znamenat kvalitativní posun, bude to signál naznačující, že česká veřejnost nemusí napříště pohrdnout nabídkou autoritativního řízení společnosti. Bude to začátek nové etapy českých dějin, ta polistopadová se tak pomalu uzavře.

Pro českou polistopadovou politiku, pomineme-li počáteční období kladení základů systému, byla charakteristická neobyčejný stabilita jeho jednotlivých prvků. Již na konci první poloviny 90. let minulého století začala politice dominovat socio-ekonomický konflikt. Drtivá většina voličů se orientovala podle ekonomického a sociálního programu jednotlivých stran, klíčovou se stala osa pravice vs. levice. Zároveň se do dolní komory od roku 1998 dostalo vždy pouze pět stran.

Navíc docházelo ke koncentraci hlasů pro obě nejsilnější strany. V předčasných volbách v roce 1998 ČSSD v součtu s ODS obdržely 3 621 302 hlasů, což činilo v přepočtu na procenta zisk 67,7 % hlasů. Mandátů mezi dva nejsilnější subjekty české politiky připadlo 137. Tento trend spočívající v koncentraci hlasů pro oba hlavní póly české stranické soustavy kulminoval v roce 2006. ODS a ČSSD tehdy volilo 3 621 302 voličů, což pro ně znamenalo zisk více jak dvou třetin hlasů (67,70 %) a 155 mandátů. 

Zlom přinesly volby 2010 a ty letošní budou znamenat nejspíš doslova rozvrat politiky, jak jsme ji tu znali posledních dvacet let. Před třemi a půl lety tratily etablované strany české pravice a levice v součtu 25 % hlasů, v absolutních číslech přišly celkem o neuvěřitelných 1 408 243 voličů z voleb v roce 2006. V přepočtu na mandáty to znamenalo, že ODS přišla o osmadvacet a ČSSD o osmnáct poslaneckých křesel. Součet hlasů pro ČSSD a ODS klesl na 2 213 059 hlasů, dohromady získaly poprvé od voleb v roce 1992 méně než polovinu hlasů, přesně 42,30 %. Celkové pak obsadily pouhých 109 křesel ve Sněmovně.

V minulých volbách na ztrátě důvěry v zavedené strany vydělaly Věci veřejné. Jejich strategie spočívající v kritice všech politických elit (dinosauři), v důrazu na antistranický apel a v neochotě zařadit se k pravici či levici, znamenala zisk více než deseti procent hlasů. Podobný, avšak výrazně profesionálnější a na podstatně vyšší finanční sumě vystavěný projekt Andreje Babiše, uspěje i letos. A protože se ODS potácí nad propastí, uspěje oproti VV nejspíš o dost výrazněji.

Také Babiš kritizuje politiky ODS a TOP 09 i lídry ČSSD. I on svou kampaň založil na boji proti korupci a nabízí údajně racionální řešení a profesionální správu státu. A nakonec: i Babiš se původně odmítal přiřadit k pravici i k levici. Před volbami pak ANO označil za pravostředovou formaci. Je to logické, neboť právě na pravici je otřes důvěry v zavedené strany daleko markantnější.

Lídr jihomoravské kandidátky ANO Martin Stropnický přesto srovnání ANO s VV odmítá. Podle něj je subjekt, do kterého se nechal vlákat, přece jenom jiný šálek čaje. „Srovnávat Andreje Babiše s Bártou je úsměvné. Motivačně, lidsky, podnikatelsky i výběrem spolupracovníků se Babiš pohybuje v jiné galaxii. Snad se shodneme třeba na tom, že profesor Zlatuška je poněkud jiný kalibr než slečna Kočí,“ napsal Stropnický.

„Jistě, můžete namítnout, že nemáte stoprocentní záruku, zda se ANO bude po volbách chovat tak, jak dnes tvrdí. Když nedostaneme příležitost, nemůžeme nikoho přesvědčit, že se dá politika dělat jinak. Jistou zárukou by mohlo být snad to, jak jsme každý ve svém oboru pracovali doposud, to, jak jsme se chovali jako občané. Žádáte záruku stoprocentní? Jedna by tu byla: pokud budete volit politické matadory, nezmění se nic,“ dodal bývalý diplomat a herec.

Přiznejme mu kus pravdy. Zároveň mu připomeňme, že zkušenost s Věcmi veřejnými hovoří jasně: frustrace, která je zapříčiněna znechucením velké části veřejnosti z politiky, může způsobit pokračování té samé politiky, avšak v ještě výrazně pokleslejší podobě. A Babiš zatím prokázal mnohé, nikoli však demokratický přístup k řešení konfliktů. Důkazem budiž rezignace místopředsedkyně hnutí Hany Greplové a dalších tří místopředsedů letos v květnu. Prý odešli na protest proti Babišovu diktátorskému stylu vedení. Základní heslo Babiše podle ní je: „Já platím, já rozhoduji.“

Babiš netuší, co je demokratická procedura, demokratické rozhodování, v čem tkví politická rovnost a jak vzniká politická vůle, za kterou stojí kompromis zohledňující různé perspektivy, zájmy, hodnoty či ideje. Babiš nic netuší o tom, že politika, aby byla ještě demokratickou politikou, musí být výrazně kolektivní aktivitou, kolektivním výtvorem. V žádném případě ji nelze připodobňovat k řízení firmy. Ostatně co je na řízení firmy demokratického? Nic.

Politický komentátor Bohumil Pečinka tvrdí, že se Babiš pro politické angažmá rozhodl v momentě, kdy ztratil v politické sféře krytí. Mělo se tak stát shodou okolností v roce 2010, prý tehdy začal dokonce pociťovat ohrožení. Jinak řečeno, za jeho motivací pro politické angažmá je fakticky výhradně osobní a utilitární zájem.

Odtud je logická i údajná Babišova spolupráce s STB: je pragmatik, v jehož zájmu je uchovat si v každém režimu svůj ekonomický kapitál a společenské konexe. Politickým idealistou zkrátka není, sleduje výhradně své zájmy, jeho úspěch povede k prohloubení oligarchického pojetí politiky a nárůstu frustrace české veřejnosti.

  Speciálně pro noviny Centrumnews komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře