Reklama
reklama

Vítězem voleb je hnutí ANO a lidovci. Z parlamentních stran posílili pouze komunisté

Pokud byly volby v roce 2010 označovány za revoluční, ty právě skončené znamenají doslova rozvrat politiky v podobě, kterou tu známe od roku 1992. Poprvé od roku 1998 se do sněmovny dostalo namísto pěti sedm stran, nejsilnější ČSSD bude disponovat pouze čtvrtinou poslanců, dolní komora bude roztříštěná. A především, posílili populisté.

Faktickým vítězem voleb je Babiš, bez jehož podpory nemůže vzniknout vláda, to samé platí o lidovcích. Podobně jako v minulých volbách i letos posílili z parlamentních stran pouze komunisté, oslabila ČSSD a TOP 09, občanští demokraté se ocitli přímo nad propastí. Věci veřejné ve sněmovně vystřídají ANO a Úsvit, do dolní komory se vrátí lidovci.

Volby sice vyhrála podle očekávání opět ČSSD, avšak zdaleka ne s takovým rozdílem, jaký si její předáci představovali. Navíc se rozplynul jejich sen o jednobarevné vládě ČSSD s podporou komunistů. ČSSD přišla oproti volbám roce 2010 o 138 438 voličů, získala pouhých 20,45 % hlasů. Jde vůbec o historicky nejnižší počet hlasů pro vítěze voleb. Naopak komunisté jako jediná sněmovní strana posílila, oproti roku 2010 jim svůj hlas dalo o 151 279 voličů více.

KSČM získala celkově 14,91 % hlasů. Levice v součtu tedy mírně posílala (o jeden mandát), avšak vzhledem k faktu, že byla sedm let v opozici, nelze její výsledek hodnotit jinak, než jako prohru. ČSSD a KSČM mají nyní ve sněmovně dohromady pouze 83 mandátů.

Prohrou skončily volby také pro etablované strany pravice, TOP 09 i ODS zaznamenaly propad. TOP 09 volilo v roce 2010 přes 873 000 voličů, letos jim svůj hlas dalo 596 357 voličů. Pobyt ve vládě tak Kalouskovu stranu připravil o necelých 277 476 voličů. Ještě hůře dopadla ODS. Zatímco před třemi a půl ji volilo 1057 792 voličů, letos občanským demokratům svůj hlas dalo pouhých 384 174 lidí. ODS tak za tři a půl roku přišla o 673 618 voličů. TOP 09 bude disponovat šestadvaceti mandáty, ODS dokonce pouhými šestnácti. Do sněmovny se naopak vrátí lidovci, získali 336 970 hlasů, po přepočtu na mandáty to pro ně bude znamenat zisk čtrnácti sněmovních křesel.

Největší úspěch ale zaznamenalo hnutí ANO Andreje Babiše, získalo 927 240 hlasů (18,65 %), Úsvit Tomia Okamury pak volilo 342 339 (6,88 %). ANO bude disponovat 47 poslanci, Úsvit čtrnácti. Prakticky to znamená, že existují pouze dvě realistické koaliční varianty. Většinovou vládu můžou sestavit buď ČSSD, ANO a KDU-ČSL, tato koalice by disponovala 111 mandáty. Alternativou k této levostředové vládě je pravicová koalice ANO, TOP 09, ODS a KDU-ČSL, měla by většinu 103 mandátů.

Pravicovou koalici nicméně vylučuje ODS, její lídryně interpretuje vzkaz voličů jednoznačně: ODS potřebuje ke své očistě pobyt v opozici. „Voliči nám teď vzkazují, že máme jít na střídačku, naštěstí nás pravděpodobně nechali postoupit do Poslanecké sněmovny,” uvedla v sobotu odpoledne Němcová pro ČTK. „Neznamená to, že se vzdáváme. ODS půjde do opozice, nebudeme se podílet na žádném vládním angažmá, musíme se sebou něco udělat," dodala později.

První variantu, tj. vládu sociálních demokratů, ANO a KDU-ČSL již naopak připustili zástupci všech tří stran. „My nebudeme opakovat chybu z roku 2010, kdy mimo jiné i personální změny ve vedení strany vedly k tomu, že se nakonec domluvily politické strany, které volby nevyhrály a sestavily vládu bez sociální demokracie," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ČT24. To samé pak zopakoval jeho první místopředseda Michal Hašek.

Andrej Babiš nejdřív vylučoval podporu pravicové i levostředové vládě. Později svá vyjádření ale korigoval. „Nyní čekáme na prezidenta a ČSSD. O vstupu do koalice jsme vedli debatu a jsme připraveni jednání se účastnit, ale hlavně máme zodpovědnost vůči našim voličům. Chceme být ale konstruktivní, ale prioritou jsou zákony, které by potom měly být realizovány. Chceme beze zbytku splnit program,“ uvedl Babiš pro server Novinky.cz.

Taktéž předseda lidovců Pavel Bělobrádek si navzdory programovým rozdílům umí koalici s ČSSD a ANO představit. „Určitou logiku dává menšinová vláda sociální demokracie s ANO a námi, ale vůbec to nebude jednoduché, protože jak s ANO, tak s ČSSD máme razantně rozdílné názory na důležité věci,” uvedl Bělobrádek pro ČTK.

Nyní se strany musejí dohodnout na obsazení vedení Sněmovny. Mezitím nejspíš povede s jednotlivými stranami jednání prezident Miloš Zeman. Pokud pověří sestavením vlády lídra vítěze voleb, je pravděpodobné, že se Sobotka pokusí domluvit právě s Babišem a Bělobrádkem, a to ať už na otevřené koalici nebo nějaké podobě menšinové vlády.

Speciálně pro web www.centrumnews.cz komentuje Volby 2013 politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře