Reklama
reklama

V ČSSD nejde pouze o boj dvou křídel, odehrává se v ní svár o její charakter a duši

Přestože si o ambicích jihomoravského hejtmana Michala Haška jen málokdo dělal před volbami iluze, způsob, jakým se den po volbách, které sociální demokracie vyhrála, pokusil odstavit z čela ČSSD Bohuslava Sobotku, je i na v Česku zcyničtělé politické poměry vcelku silná káva. Tentokrát se ale přepočítal, zatímco doposud Sobotka Haškovi vždy ustoupil, nyní se mu naopak postavil čelem. Popravdě, nic jiného mu už ani nezbývalo.

Podstatné je říct, že se před veřejností neodehrává pouze obyčejný souboj dvou stranických křídel nejsilnější politické strany, to, čeho jsme svědky, je totiž svár o charakter sociální demokracie a skrze ní o budoucí podobu české politiky. Jednoduše to lze říct takto: česká politika dlouhodobě trpí nestabilitou koaličních formulí, to znamená, že tu může prakticky vládnout každý s každým.

Jednou z příčin je pochopitelně to, že se tu politika nebere jako služba obci, nýbrž jako prostředek pro vlastní obohacení, politika tu není ideovým sporem, nýbrž technokratickou správou země. Krom jiného jde o dědictví opoziční smlouvy, jejíž jeden z architektů nyní sedí na Hradě a který je zároveň jedním z aktérů boje v ČSSD.

Tato nestabilita koaličních formulí mimořádně znepřehledňuje politický terén a je jedním z důvodů nedůvěry voličů v politické strany. Což je logické, pokud jsem například volič ODS nebo TOP 09, horko těžko tyto strany volím proto, aby ve vládě seděli sociální demokraté. Což platí i obráceně.

Optimální by přitom pro chod české politiky bylo, střídaly-li by se u moci bloky pravicových a levicových stran. Právě vládu takového bloku dlouhodobě prosazuje křídlo Bohuslava Sobotky. Naopak Michal Hašek je zastáncem politické aliance přes politický střed. Nejvyhraněněji tento názor artikuloval po krajských volbách, kdy odsoudil koalice KSČM a ČSSD v některých krajích.

Přestože lze k takovému spojenectví zaujmout bezpočet výhrad, faktem prostě je, že k sobě mají tyto dva subjekty programově z logiky věci nejblíže. Z totožných důvodů je logické spojenectví TOP 09 a ODS.

Jinak řečeno, Hašek či Škromach, stejně tak Zeman, jsou politici upřednostňující politický kartel před programovou vládou. To samé lze říct například o Pavlu Blažkovi z ODS. Ostatně není náhoda, že právě v Brně vládne velká koalice občanských a sociálních demokratů již druhé volební období. V podstatě bez ohledu na vůli voličů. Ale zpátky k ČSSD.

Připomeňme, že klíčové osobnosti programového proudu v ČSSD jsou současně protivníci vrtošivého a pomstychtivého pána na Hradě. Motivace Zemana jsou přitom spíše osobního rázu, nikoli programového či ideového. A Hašek se mu v jeho plánu pomsty dokonale hodí: je podobného ražení, je ambiciózní, má rad moc a funkce a hlavně, ovládá kraje, tedy novou sociálnědemokratickou nomenklaturu regionálního charakteru.

A navzdory tomu, že těsně po zveřejnění výsledků voleb Hašek tvrdil, že ČSSD nezopakuje chybu z roku 2010, kdy ihned po zveřejnění volebních výsledků rezignoval tehdejší předseda Jiří Paroubek, zorganizoval po konzultaci právě s prezidentem Milošem Zemanem akci, na jejímž konci měl být pád Bohuslava Sobotky.

Toho pak v neděli večer vyzvalo předsednictvo strany k rezignaci. Pro hlasovalo dvacet lidí, proti třináct. Jenže Sobotka zavelel k boji, situace v ČSSD vzedmula mimořádně silné vášně i mimo tradiční stoupence levice a z Haška a spol. se prakticky z hodiny na hodinu stali zrádci.

Hašek, Škromach, Tejc, Chovanec a Zimola navíc schůzku, která nepochybně za manévrem na svržení Sobotky stála, do středy tajili. Fakticky tak několik dnů lhali veřejnosti. Nyní je tedy jasné, že nebudou všeobecně označování pouze za zrádce, nýbrž i za lháře. Sice o tom rozhodne až Ústřední výkonný výbor strany, který se sejde příští pátek, pokud ale Sobotka neučiní mimořádnou chybu, už teď se zdá, že je Hašek politicky mrtvý muž.

ČSSD, chce-li si zachovat tvář, totiž nemůže pod tlakem veřejnosti couvnout. Hrozba politického konce se přitom netýká pouze Haška, nýbrž i brněnského primátora Onderky, který nedělní hlasování o Sobotkově pádu na grémiu ČSSD vyvolal. Nejen proto se za ním ve středu po demonstraci Náměstí svobody vydala početná skupina Sobotkových podporovatelů.

Sociální demokraté nejspíš kvůli takto vyhrocenému sporu, za nímž, zopakujme, není ideový střet, nýbrž obyčejná msta Zemana a mocichtivost Haška, nyní na nějaký čas ztratí tak jako tak preference, z dlouhodobého hlediska se jí ale naskýtá mimořádná příležitost očistit se od lidí, kteří politiků dělají primárně z osobních motivací, od lidí, kterým je politika kšeftem.

Ostatně právě tento moment nejspíš vycítila široká veřejnost, která od neděle vyjadřuje Sobotkovi masivní podporu. Což je fenomén, který tu není ani zdaleka běžný, naposledy jsme to zažili snad po tzv. sarajevském atentátu v roce 1997. Nejen proto by neměl Sobotka nyní couvnout, učinil-li by tak například v zájmu jakési pofidérní stranické jednoty, definitivně by zklamal širokou veřejnost a ČSSD odsoudil k politickému živoření, jakým nyní prochází ODS.

Povolební dění komentuje speciálně pro noviny CENTRUM news a web www.centrumnews.cz politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře