Reklama
reklama

Strategickým cílem Změny jsou až příští sněmovní volby

Ve čtvrtek zahájilo jihomoravskou kampaň před sněmovními volbami hnutí Změna. Na její kandidátce, podobně jako v ostatních obvodech, kandiduje skupina občanských aktivistů, kteří se dlouhodobě angažují ve veřejném prostoru.

Přestože se jedná o nestraníky, jejich zkušenosti a dosavadní práce ve prospěch obcí a občanů jsou nadějeplné. Kandidátky Změny prakticky ve všech krajích totiž dokazují, že tu ještě existují lidé, kteří berou politiku jako službu obci a nikoli prostředek pro vlastní obohacení.

Příkladem na jihomoravské kandidátce budiž Miroslav Patrik, předseda Dětí Země a dlouholetý bojovník za šetrnější zacházení s přírodou. Iniciátorem a zakladatelem Změny je Jan Korytář, který poté, co odešel ze Strany zelených, zahájil boj o očistu liberecké politiky.

Krátce poté zaznamenal v komunálních volbách 2010 fenomenální úspěch. Složil občanskou zelenou kandidátku sdružující tři politické strany s výraznou zelenou profilací a nezávislé kandidáty, a podařilo se mu rozbít vládnoucí kartel liberecké komunální politiky: velkou koalici ODS a ČSSD.

Změnu tehdy volilo více než 21 % voličů a porazila mimo jiné i občanské demokraty.  Korytář byl po volbách chvíli i primátorem. Důvěru voličů na Liberecku získala Změna i v loňských krajských volbách. Cílem hnutí je vybudovat celostátní politickou sílu vyrůstající z podhoubí občanské společnosti, ideově chce stavět na třech pilířích: sociální citlivosti, odpovědnosti k životnímu prostředí a ekonomické prosperitě.

V Jihomoravském kraji chtějí předáci hnutí přispět ke schválení Zásad územního rozvoje kraje a nového územního plánu Brna, a to s vyšší vahou dotčených obcí a veřejnosti, zejména při rozhodování o umístění silnic a železničního uzlu v Brně, o němž by mohli rozhodnout občané v referendu na podzim roku 2014.

Vyloženě sympatický je na Změně smysl pro realitu. Její lídři neslibují nic, co by byť jen naznačovalo populistický přístup k politice, naopak si uvědomují svou pozici a setrvačnost politického provozu. Vědí, že změn nelze dosáhnout skokově a naráz. V případě, že uspějí již letos, nebudou usilovat o vstup do vlády. Naopak chtějí být konstruktivní a zároveň kritickou opozici.

Jak bylo řečeno, jsou ale realisté, za cíl si letos dali zisk tří procent hlasů. V období do příštích sněmovních voleb, jejichž řádný termín připadá na podzim 2017, plánují ale systematickou politickou práci, která by z nich měla učinit sílu, jež bude za čtyři roky disponovat potenciálem promluvit významně do výsledku voleb a získat sněmovní mandáty.

Mezitím chtějí usilovat o hlasy voličů v komunálních volbách příští rok. Představa, že by jejich kandidátka vygenerovala osobnost podobnou Janu Korytáři, musí Brňanům lahodit. Vždyť i zdejší radnice potřebuje provětrat. Kéž by byl kartel sociálních a občanských demokratů v roce 2014 – třebas i za přispění Změny – historií.

Popravdě, bylo by už načase.

 Speciálně pro noviny Centrumnews komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře