Reklama
reklama

Školné? Nejen levice umí nadbíhat voličům

 Politický analytik Vratislav Dostál komentuje předvolební dění speciálně pro noviny Centrumnews.

Není nad to konfrontovat předvolební sliby s tím, co aktéři v rozličných pozicích hájili a prosazovali v časech, kdy o svém politickém angažmá nejspíš ani nesnili. ODS v pondělí představila předvolební program pro oblast školství.

Za stranu, která své programové priority pro oblast vzdělávání prosazovala posledních sedm let ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, předvolební sliby představil lídr ODS na jižní Moravě Petr Fiala. Člověk by předpokládal, že bude jako dlouholetý pedagog, bývalý rektor Masarykovy univerzity a exministr školství, disponovat konzistentními názory. Budou ale volby, názorová konzistence musí stranou. Politici potřebují hlasy voličů.

Petr Fiala ještě coby rektor Masarykovy univerzity uvedl v rozhovoru pro studentský portál Lemur, že je dlouhodobě zastáncem zavedení spoluúčasti studentů. „K tomu vždy dodávám, že to není ani z ideových důvodů, ani kvůli nějakým osobním zájmům, ale jsem přesvědčen, že spoluúčast studentů prostě dříve či později nastat musí,“ uvedl Fiala 12. července 2010.

Podobně hovořil již v roce 2008. V rozhovoru pro server Finance.cz uvedl, že je dlouhodobým zastáncem zavedení školného, jež považuje za nezbytné. A den po svém jmenování ministrem školství na zavedení školného také trval. „Nějaká forma spoluúčasti studentů je nezbytná,“ nepochyboval Fiala ještě loni v květnu.

Začala ale předvolební kampaň. A hle, Fiala je schopen popřít, co o školném tvrdil v posledních letech. ODS, která zavedení školného prosazovala navzdory kritice angažované veřejnosti a protestům studentů, na něm totiž netrvá. „Školné není to nejdůležitější. Chceme revizi poplatků tak, aby nejdřív platili ti, kteří studují dlouho nebo se studiu dostatečně nevěnují,“ obrátil Fiala.

Tu a tam slýcháme od politických pozorovatelů, kterak především levice populisticky nadbíhá náladám voličů. Vida, i bytostný konzervativec dokáže pět týdnů před volbami slíbit opak toho, co léta prosazoval. Otázka nyní je, zda mají voliči důvod uvěřit slibům, kterými lídr ODS v Jihomoravském kraji popírá vše, co – ať již v pozici děkana, hlavního vědeckého poradce předsedy vlády či ministra školství – v posledních letech hájil a prosazoval.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře