Reklama
reklama

Školné? Nejen levice umí nadbíhat voličům

 Politický analytik Vratislav Dostál komentuje předvolební dění speciálně pro noviny Centrumnews.

Není nad to konfrontovat předvolební sliby s tím, co aktéři v rozličných pozicích hájili a prosazovali v časech, kdy o svém politickém angažmá nejspíš ani nesnili. ODS v pondělí představila předvolební program pro oblast školství.

Za stranu, která své programové priority pro oblast vzdělávání prosazovala posledních sedm let ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, předvolební sliby představil lídr ODS na jižní Moravě Petr Fiala. Člověk by předpokládal, že bude jako dlouholetý pedagog, bývalý rektor Masarykovy univerzity a exministr školství, disponovat konzistentními názory. Budou ale volby, názorová konzistence musí stranou. Politici potřebují hlasy voličů.

Petr Fiala ještě coby rektor Masarykovy univerzity uvedl v rozhovoru pro studentský portál Lemur, že je dlouhodobě zastáncem zavedení spoluúčasti studentů. „K tomu vždy dodávám, že to není ani z ideových důvodů, ani kvůli nějakým osobním zájmům, ale jsem přesvědčen, že spoluúčast studentů prostě dříve či později nastat musí,“ uvedl Fiala 12. července 2010.

Podobně hovořil již v roce 2008. V rozhovoru pro server Finance.cz uvedl, že je dlouhodobým zastáncem zavedení školného, jež považuje za nezbytné. A den po svém jmenování ministrem školství na zavedení školného také trval. „Nějaká forma spoluúčasti studentů je nezbytná,“ nepochyboval Fiala ještě loni v květnu.

Začala ale předvolební kampaň. A hle, Fiala je schopen popřít, co o školném tvrdil v posledních letech. ODS, která zavedení školného prosazovala navzdory kritice angažované veřejnosti a protestům studentů, na něm totiž netrvá. „Školné není to nejdůležitější. Chceme revizi poplatků tak, aby nejdřív platili ti, kteří studují dlouho nebo se studiu dostatečně nevěnují,“ obrátil Fiala.

Tu a tam slýcháme od politických pozorovatelů, kterak především levice populisticky nadbíhá náladám voličů. Vida, i bytostný konzervativec dokáže pět týdnů před volbami slíbit opak toho, co léta prosazoval. Otázka nyní je, zda mají voliči důvod uvěřit slibům, kterými lídr ODS v Jihomoravském kraji popírá vše, co – ať již v pozici děkana, hlavního vědeckého poradce předsedy vlády či ministra školství – v posledních letech hájil a prosazoval.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře