Reklama
reklama

Míříme nejspíš k vládě levice. I za přispění Jihomoravanů

Agentura SANEP zveřejnila ve čtvrtek preference a volební potenciál jednotlivých politických stran v Jihomoravském kraji. Vzhledem k tomu, že se volby uskuteční až příští víkend, není radno činit předčasné závěry, přesto si lze o jejich výsledku aspoň rámcovou představu udělat už nyní.

V zásadě lze říct, že preference Jihomoravanů výrazně nevybočují z nálad veřejnosti v celé republice. Tak jako jinde i tu vyhrají sociální demokraté. Druhé místo bude patřit nejspíš komunistům, kteří se po těchto volbách možná budou nepřímo podílet na vládnutí. Stalo by se tak poprvé od listopadu 1989.

Podle SANEPu získají sociální demokraté na jižní Moravě 26,8 % hlasů. Jejich potenciál ale činí až necelých třicet procent. Takřka tříprocentní rozdíl těchto dvou ukazatelů je rozdílem mezi již rozhodnutými respondenty a těmi, kteří se svou volbou prozatím váhají. Komunisté disponují potenciálem přesahující dvacet procent. Pokud jde o preference, jsou na necelých šestnácti procentech.

Pro vznik vládní většiny bude přitom klíčový právě součet hlasů pro ČSSD a KSČM. Pokud budou v posledních letech opoziční strany disponovat po přepočtu hlasů na mandáty sto a jedním křeslem v dolní komoře, je pravděpodobné, že po volbách vznikne levicová vláda. Na jižní Moravě přitom sociální demokraté a komunisté získají okolo pětačtyřiceti procent hlasů. V této souvislosti je užitečné připomenout, kolik hlasů tu získala koalice ODS – TOP 09 – VV v roce 2010.

Občanské demokraty volilo 18 % voličů, TOP 09 15,3 % a Věci veřejné 9,7 %. Celkově tedy strany vládní koalice získaly na jižní Moravě necelých dvaapadesát procent hlasů. Tu je potřeba učinit podstatnou poznámku: d'Hondtova metoda, která se v České republice používá k přepočtu hlasů na mandáty, nahrává silným stranám. Prakticky to znamená, že zastoupení ČSSD bude ve sněmovně vzhledem k jejich počtu hlasů nadhodnoceno.

A tu se dostáváme k druhému podstatnému momentu, k situaci na pravici: ta bude, pokud se tedy během posledního předvolebního týdne nic nezmění, po volbách nebývale roztříštěná. Právě tato okolnost může nakonec i při těsném výsledku obou bloků stran rozhodnout, a výhoda je na straně ČSSD a KSČM. Podle SANEPu nezíská TOP 09, ODS ani ANO Andreje Babiše výrazně více než deset procent hlasů. V úhrnu tak pravicové strany obdrží maximálně okolo pětatřiceti procent. Znamená to, že oproti volbám v roce 2010 ztratí více než patnáct procent voličů.

Otevřenou otázkou samozřejmě je, jak na celorepublikové úrovní dopadnou lidovci a SPOZ. Úspěch prvních by mohl posunout těžiště k pravici, úspěch druhých bude znamenat jisté vítězství levice. Další neznámou je, ke které straně se většinově přikloní váhající voliči a jaká bude nakonec volební účast.

Podle SANEPu se voleb zúčastní necelých 60 % oprávněných voličů. Připomeňme, že nízká účast obecně nahrává především KSČM, a tedy levici. Nejvíce hlasů komunisté získali v roce 2002, k volbám tehdy přišlo jen 58 % voličů, z nich je volilo 18,5 %. Výrazně vyšší účast letos nebude určitě, a komunisté, jak ukázaly loňské krajské volby, na popularitě za posledních jedenáct let neztratili. Opak je spíše pravdou.

Česká republika tak, i za přispění Jihomoravanů, směřuje nejspíš k levicové vládě.

 Speciálně pro noviny Centrumnews komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Komentáře