Reklama
reklama

Bobošíková zahájila předvolební kampaň. S Klausem v zádech

Na sklonku tohoto týdne zahájil volební blok Hlavu vzhůru kampaň na jižní Moravě. V brněnském hotelu Voroněž představil lídry své kandidátky. Do Brna kvůli tomu přijela předsedkyně bloku Jana Bobošíková.

Na tiskové konferenci zdůraznila, že blok je pravicovým subjektem, který je připraven vrátit republiku na cestu prosperity. „Jsme jediní, kteří chtějí vytvářet podmínky pro tvorbu bohatství, ne slibovat jak společenské bohatství přerozdělit,“ uvedla Bobošíková.

Lídrem jihomoravské kandidátky bloku je Jana Volfová, místopředsedkyně Suverenity. Ano, jde o dámu, na kterou si už málokdo vzpomíná. Exposlankyně ČSSD na sebe naposledy výrazněji upozornila v čase vlády Miloše Zemana sestavením stínové vlády žen.

„Respekt k rodičům a prarodičům, který nám je vlastní, vede i k respektu k ostatním lidem a jejich práci.  Jsme připraveni pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou, nemocným, dětem, handicapovaným, ale odmítáme pracovat na ty, kteří se systematicky práci vyhýbají a žijí jen ze sociálních dávek,“ uvedla ve čtvrtek Volfová.

Blok Hlavu vzhůru má sice minimální šance ve volbách uspět, přesto se fenoménem Jana Bobošíková má smysl zabývat, jde totiž o pozoruhodný zjev české politiky. V posledních letech kandidovala snad ve všech volbách. V poslední nepřímé volbě prezidenta v roce 2008 byla protikandidátkou Václava Klause. Nominovali ji komunisté. Sice tehdy pronesla před volbou projev, kandidaturu ale nakonec stáhla. Klausovi tak pomohla obhájit mandát.

Od té doby Klaus nevynechal příležitost, aby Bobošíkovou podpořil. Stalo se tak i při celorepublikovém zahájení kampaně bloku minulý týden. Bobošíková v hnutí spojila řadu osobností krajní pravice s regionálně ukotvenými politickými subjekty. A právě v tomto kontextu je její spojení s Klausem pozoruhodné.

Jana Bobošíková totiž oslovuje veřejnost především populistickým – v mnoha ohledech až extremistickým – profilem, jenž v sobě zahrnuje voličsky přitažlivou směs sociálního a nacionálního protestního apelu s důrazem na právo, pořádek a čistotu, boj s korupcí, spolu s kritikou stávajících politických elit.

Typickým atributem programového rejstříku populistické strany je antielitářský akcent a kritika všech stávajících politiků. Přidáme-li k tomu ostrou kritiku Evropské unie, kterou Bobošíková – podobně jako Klaus – neváhá přirovnávat k RVHP, máme co do činění s poměrně pestrým mixem sociálních segmentů, které může přitáhnout.

Vzhledem k její ideové výbavě není pravděpodobné, že by obdržela významnější počet hlasů. Přesto se jí může podařit oslovit především deklasované segmenty společnosti, jejichž členové se hlásí k politice krajní pravice a krajní levice. Podle většiny sociologických šetření  se její podpora pohybuje stabilně okolo tří procent hlasů.

 Speciálně pro noviny Centrum news komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře