Reklama
reklama

Bobošíková zahájila předvolební kampaň. S Klausem v zádech

Na sklonku tohoto týdne zahájil volební blok Hlavu vzhůru kampaň na jižní Moravě. V brněnském hotelu Voroněž představil lídry své kandidátky. Do Brna kvůli tomu přijela předsedkyně bloku Jana Bobošíková.

Na tiskové konferenci zdůraznila, že blok je pravicovým subjektem, který je připraven vrátit republiku na cestu prosperity. „Jsme jediní, kteří chtějí vytvářet podmínky pro tvorbu bohatství, ne slibovat jak společenské bohatství přerozdělit,“ uvedla Bobošíková.

Lídrem jihomoravské kandidátky bloku je Jana Volfová, místopředsedkyně Suverenity. Ano, jde o dámu, na kterou si už málokdo vzpomíná. Exposlankyně ČSSD na sebe naposledy výrazněji upozornila v čase vlády Miloše Zemana sestavením stínové vlády žen.

„Respekt k rodičům a prarodičům, který nám je vlastní, vede i k respektu k ostatním lidem a jejich práci.  Jsme připraveni pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou, nemocným, dětem, handicapovaným, ale odmítáme pracovat na ty, kteří se systematicky práci vyhýbají a žijí jen ze sociálních dávek,“ uvedla ve čtvrtek Volfová.

Blok Hlavu vzhůru má sice minimální šance ve volbách uspět, přesto se fenoménem Jana Bobošíková má smysl zabývat, jde totiž o pozoruhodný zjev české politiky. V posledních letech kandidovala snad ve všech volbách. V poslední nepřímé volbě prezidenta v roce 2008 byla protikandidátkou Václava Klause. Nominovali ji komunisté. Sice tehdy pronesla před volbou projev, kandidaturu ale nakonec stáhla. Klausovi tak pomohla obhájit mandát.

Od té doby Klaus nevynechal příležitost, aby Bobošíkovou podpořil. Stalo se tak i při celorepublikovém zahájení kampaně bloku minulý týden. Bobošíková v hnutí spojila řadu osobností krajní pravice s regionálně ukotvenými politickými subjekty. A právě v tomto kontextu je její spojení s Klausem pozoruhodné.

Jana Bobošíková totiž oslovuje veřejnost především populistickým – v mnoha ohledech až extremistickým – profilem, jenž v sobě zahrnuje voličsky přitažlivou směs sociálního a nacionálního protestního apelu s důrazem na právo, pořádek a čistotu, boj s korupcí, spolu s kritikou stávajících politických elit.

Typickým atributem programového rejstříku populistické strany je antielitářský akcent a kritika všech stávajících politiků. Přidáme-li k tomu ostrou kritiku Evropské unie, kterou Bobošíková – podobně jako Klaus – neváhá přirovnávat k RVHP, máme co do činění s poměrně pestrým mixem sociálních segmentů, které může přitáhnout.

Vzhledem k její ideové výbavě není pravděpodobné, že by obdržela významnější počet hlasů. Přesto se jí může podařit oslovit především deklasované segmenty společnosti, jejichž členové se hlásí k politice krajní pravice a krajní levice. Podle většiny sociologických šetření  se její podpora pohybuje stabilně okolo tří procent hlasů.

 Speciálně pro noviny Centrum news komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře