Reklama
reklama

Bobošíková zahájila předvolební kampaň. S Klausem v zádech

Na sklonku tohoto týdne zahájil volební blok Hlavu vzhůru kampaň na jižní Moravě. V brněnském hotelu Voroněž představil lídry své kandidátky. Do Brna kvůli tomu přijela předsedkyně bloku Jana Bobošíková.

Na tiskové konferenci zdůraznila, že blok je pravicovým subjektem, který je připraven vrátit republiku na cestu prosperity. „Jsme jediní, kteří chtějí vytvářet podmínky pro tvorbu bohatství, ne slibovat jak společenské bohatství přerozdělit,“ uvedla Bobošíková.

Lídrem jihomoravské kandidátky bloku je Jana Volfová, místopředsedkyně Suverenity. Ano, jde o dámu, na kterou si už málokdo vzpomíná. Exposlankyně ČSSD na sebe naposledy výrazněji upozornila v čase vlády Miloše Zemana sestavením stínové vlády žen.

„Respekt k rodičům a prarodičům, který nám je vlastní, vede i k respektu k ostatním lidem a jejich práci.  Jsme připraveni pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou, nemocným, dětem, handicapovaným, ale odmítáme pracovat na ty, kteří se systematicky práci vyhýbají a žijí jen ze sociálních dávek,“ uvedla ve čtvrtek Volfová.

Blok Hlavu vzhůru má sice minimální šance ve volbách uspět, přesto se fenoménem Jana Bobošíková má smysl zabývat, jde totiž o pozoruhodný zjev české politiky. V posledních letech kandidovala snad ve všech volbách. V poslední nepřímé volbě prezidenta v roce 2008 byla protikandidátkou Václava Klause. Nominovali ji komunisté. Sice tehdy pronesla před volbou projev, kandidaturu ale nakonec stáhla. Klausovi tak pomohla obhájit mandát.

Od té doby Klaus nevynechal příležitost, aby Bobošíkovou podpořil. Stalo se tak i při celorepublikovém zahájení kampaně bloku minulý týden. Bobošíková v hnutí spojila řadu osobností krajní pravice s regionálně ukotvenými politickými subjekty. A právě v tomto kontextu je její spojení s Klausem pozoruhodné.

Jana Bobošíková totiž oslovuje veřejnost především populistickým – v mnoha ohledech až extremistickým – profilem, jenž v sobě zahrnuje voličsky přitažlivou směs sociálního a nacionálního protestního apelu s důrazem na právo, pořádek a čistotu, boj s korupcí, spolu s kritikou stávajících politických elit.

Typickým atributem programového rejstříku populistické strany je antielitářský akcent a kritika všech stávajících politiků. Přidáme-li k tomu ostrou kritiku Evropské unie, kterou Bobošíková – podobně jako Klaus – neváhá přirovnávat k RVHP, máme co do činění s poměrně pestrým mixem sociálních segmentů, které může přitáhnout.

Vzhledem k její ideové výbavě není pravděpodobné, že by obdržela významnější počet hlasů. Přesto se jí může podařit oslovit především deklasované segmenty společnosti, jejichž členové se hlásí k politice krajní pravice a krajní levice. Podle většiny sociologických šetření  se její podpora pohybuje stabilně okolo tří procent hlasů.

 Speciálně pro noviny Centrum news komentuje předvolební dění politický analytik Vratislav Dostál.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře