Reklama
reklama

Vlaková výluka trápí i cestující v MHD

Kdo by čekal, že dlouho dopředu avizovaná vlaková výluka začne hladce a bez komplikací, tak se spletl. Cestující si zejména v prvních dnech stěžovali na nedostatek informací, zmatky v dopravě a především na nevyhovující zázemí na dolním nádraží, kam je část spojů odkloněna.

I když město dopředu avizovalo, že přes léto čeká hlavní nádraží tříměsíční vlaková výluka, během které bude část spojů odkloněna, nebylo především v prvních dnech schopno zajistit dostatečnou informovanost a komfort cestujících. Kvůli výluce nyní čeká cestující přesedání v Židenicích, Králově Poli, nebo na dolním nádraží na náhradní dopravu, pomocí které se dostanou do centra Brna a na hlavní nádraží. „Kde je to dolní nádraží?“ „Jak se na něj dostanu?“ „Odkud jezdí ta náhradní doprava?“ Takové otázky zaznívaly především v prvních dnech výluky na hlavním nádraží. Cestující si stěžovali, že informace nejsou dobře dohledatelné na internetu, a z toho důvodu mnohdy nestihli svůj spoj.

Pro náhradní dopravu, která by cestujícím měla usnadnit přejezd mezi jednotlivými nádražími, nebyl zaveden zvláštní spoj, byly pouze posílené současné linky. Ovšem i přes posílení dochází především v ranní a odpolední špičce k náporu cestujících, kteří se mají problém do souprav vejít. Většina z nich cestuje i s kufrem, který samozřejmě zabere místo. „Stalo se mi, že jsem přijel do Brna, o výluce jsem sice věděl, ale na tom dolním nádraží byl opravdu nápor cestujících a nevešel jsem se do autobusu. Musel jsem čekat asi deset minut na další, což v momentě, kdy spěchám, není úplně nejpříjemnější“, uvedl Juraj, který jezdí do Brna z Bratislavy.

Kvůli vlakové výluce byly upraveny trasy autobusů 60 a 61, které dopravní podnik využívá právě jako spojnici mezi dolním a hlavním nádražím. Jelikož autobusy nejsou označeny jako náhradní doprava, spousta cestujících je zmatená označením, že jedou do bohunického kampusu. „Sice tam teď přidali, že jedou přes hlavní nádraží, ale jsou cestující, kteří se stále ptají, jestli je to opravdu doveze na vlak," uvádí Sabina, která cestu vlakem od začátku výluky absolvovala již několikrát. Na nádražích by cestujícím měli usnadňovat orientaci také informátoři v oranžových vestách. Pokud si tedy cestující nejsou jistí, kterým směrem se vydat, mohou se obrátit právě na informátory, kteří je nasměrují a ochotně jim vysvětlí cestu.

Ovšem zmatení nejsou jen lidé cestující mezi nádražími, ale také běžní uživatelé MHD. „Čekala jsem na Úzké s kamarádkou, že pojedeme ke kampusu. Dlouho ale autobus nejel a teprve kolemjdoucí pán nás upozornil, že ze zastávky nic nejede. Jak jsem zvyklá tuhle trasu jezdit často, nevšimla jsem si cedule na jízdním řádu, která oznamuje, že zastávka se dočasně nachází na druhé straně ulice," sdělila své dojmy další z cestujících. Tyto autobusy nyní jezdí trasu Dolní nádraží/Autobusové nádraží / Úzká / Hlavní nádraží / Soukenická a dále pokračují klasicky až do Bohunic. Proto mohou vzniknout drobné komplikace i pro cestující po Brně. Například na již zmíněné zastávce Úzká staví autobusy přímo před Vaňkovkou pouze ve směru do Bohunic. V opačném směru staví těsně za zatáčkou od hlavního nádraží, poté zastaví až na autobusovém nádraží.

Další nepříjemností související s výlukou bylo také chybějící zázemí na dolním nádraží. V parných letních dnech si zde cestující nemohli koupit ani vodu. Navíc na celém nádraží je pouhých pět laviček, tři mobilní toalety a malá stříška, pod kterou se v případě deště nemají všichni cestující šanci vejít. Po týdnu výluky a řadě stížností od cestujících zde přibyl alespoň malý stánek, ve kterém si lidé mohou koupit balenou vodu. Mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Kateřina Šubová uvádí, že se pro cestující snažili zajistit co možná nejlepší zázemí vzhledem k tomu, že se jedná pouze o provizorní místo. Cestující, kteří jsou zvyklí jezdit do Brna pravidelně, si pomalu na výluku a s ní spojené komplikace začínají zvykat. Problémy mohou ovšem nastat u cestujících, kteří se rozhodnou udělat si do Brna výlet o prázdninách. Výluka totiž potrvá až do 10. září a je způsobena především opravou Pražského viaduktu a dále také opravami čtvrtého nástupiště, přilehlé šesté koleje a služebního přejezdu na hlavním nádraží.

Další opravy čekají hlavní nádraží v Brně v letech 2018 a 2019. Jednou z dalších významných dopravních investic, která bude přímo navazovat na skončení letošní vlakové výluky, bude přesun tramvajových kolejí z Dornychu na Plotní.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře