Reklama
reklama

Vinobraní zve i na historickou krčmu

V polovině září propukne Znojemské historické vinobraní, které na letošní rok chystá několik novinek. Tou hlavní je historická krčma situovaná do areálu nádvoří znojemského hradu. Změn se dočká také obsazení královského páru a nebude chybět ani interaktivní zábava pro děti.

Znojemské historické vinobraní se letos bude konat o třetím zářijovém víkendu, tedy od 15. do 17. září, a návštěvníci se jako každý rok mohou těšit na rytířské turnaje, uličku chudiny, ochutnávky vína nebo středověkou hudbu v ulicích, která je po skončení programu po oba večery vyprovodí na cestu domů. Chybět nebudou ani hudební a vinařské scény, samozřejmostí je také speciální program pro dětské návštěvníky. Velkou novinkou pro letošní rok je historická krčma, která se bude nacházet na nádvoří znojemského hradu. „Krčmu připravujeme ve spolupráci s Muzeem gastronomie a bude se v ní reflektovat atmosféra doby Jana Lucemburského.

V kuchyni se bude pracovat se surovinami, které byly v té době dostupné, jídlo se navíc podávalo pro dvě osoby a jedlo se rukama nebo lžící," uvádí František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, která vinobraní pořádá. Právě speciální dřevěné lžíce budou mít každý rok jiný motiv a návštěvníci si je mohou zakoupit jako suvenýr. „Je to podobná sběratelská záležitost jako mince, které jsme zavedli před třemi lety. V krčmě budou také divadelníci, kteří se budou snažit návštěvníky vtáhnout do děje, jak je tomu například v Uličce chudiny. Rádi bychom lidem ukázali, že se jedná především o historické vinobraní, které za žádnou cenu nechceme stavět na současných popových hvězdách, ale právě na oné historické atmosféře. Díky průvodu a interaktivním scénám, jako je Ulička chudiny a nově vzniklá historická krčma, se nám to daří“, vysvětluje Koudela.

Stálicí v programu historického vinobraní je průvod krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou. „Krále opět ztvární známý herec Miroslav Hrabě, ale Šárka Drozdová, která byla v minulosti v roli královny, se letos nemůže průvodu zúčastnit. Proto jsme se do její role rozhodli obsadit Michaelu Filipovou, která předešlých osm let v průvodu figurovala jako princezna Anna“, přiblížil změny v obsazení Koudela. Novinky budou čekat na návštěvníky také v hradním příkopu, kde je scéna určená dětem. Na ty letos čeká interaktivní zábava v podobě lovu draků, kdy děti projdou přibližně patnáct stanovišť a na jejich konci se s drakem setkají. Chybět nebude ani doprovodný hudební program na Masarykově a Horním náměstí. Zůstanou zachovány i dvě ryze vinařské scény – rozlehlá a populární s vinaři VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny a menší, komornější na Vinném trhu.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muže, který v parku pod Petrovem zkolaboval, brněnští policisté asi půl hodiny oživovali. V nemocnici se zjistilo, že muž je nakažen žloutenkou typu C. Teď se musí strážníci nechat vyšetřit.
18.12.2017 - 07:20
Devatenáctiletý mladík se stal v sobotu večer údajně cílem útoku třiačtyřicetiletého muže.
17.12.2017 - 18:34
Jihomoravská metropole v posledních letech mění svou podobu a v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Nevyužívané či zchátralé budovy, které v dobách minulých určovaly tvář a často i prosperitu...
17.12.2017 - 08:40
Zpříjemnění a obohacení svátečních dnů kulturními zážitky nabízí Divadlo Bolka Polívky.
16.12.2017 - 16:44
Možná jste už o této relativně nové zábavě slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli. Vědomostní kvízy v hospodách, které k nám přišly z Velké Británie, totiž dobývají nejen Českou republiku, ale i...
16.12.2017 - 10:15
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Komentáře