Reklama
reklama

Vila Tugendhat získala památkovou ochranu podle Haagských úmluv

Vila Tugendhat získala novou formu památkové ochrany. Výbor pro ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu rozhodl o poskytnutí zvýšené ochrany vile podle Haagské úmluvy na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu. Ta zaručí, že Tugendhat nesmí být využívána pro vojenské účely či představovat cíl vojenského útoku.

Pod ochrannými křídly Článku 10 Druhého protokolu k Haagské úmluvě na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu se doposud nachází pouze 13 kulturních statků v osmi zemích světa. Pro získání ochrany musela vila splnit tři podmínky: být kulturním dědictvím nejvyššího významu, být chráněna odpovídajícími vnitrostátními právními a administrativními opatřeními, která uznávají její výjimečnou kulturní a historickou hodnotu a ujištění strany, která má vilu pod kontrolou, že památka pro vojenské účely využívána nebude.

Vila Tugendhat je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který v roce 1928 vypracoval návrh stavby na zakázku manželů Grety Tugendhatové) a Fritze Tugendhata. V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Osudy vily Tugendhat jsou formou beletrie zaznamenány například v knize Skleněný pokoj britského spisovatele Simona Mawera. Filmy na motivy zmíněné knihy bude mít premiéru 12. března 2019 v brněnském kině Scala.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře