Reklama
reklama

Vila Tugendhat inspiruje v zahraničí i u nás. Čím vynikají její následovníci?

Nachází se v brněnských Černých Polích a je ojedinělým funkcionalistickým skvostem nejen pro jihomoravskou metropoli. Pod autorstvím jedinečné stavby je podepsán německý architekt Ludwig Miese van der Rohe, který v roce 1928 návrh vypracoval na zakázku manželů Grety a Fritze Tugendhatových.

 Od roku 1994 je zpřístupněna veřejnosti a od roku 2001 patří na seznam UNESCO. Navíc se slavná vila Tugendhat stala inspirací nejen pro filmaře, ale zároveň je i předobrazem několika dalších objektů. Kde je můžete nalézt? Netřeba se nutně vydávat daleko za hranice naší země. První cílovou destinací bude stověžatá matička. Právě v Praze totiž vzniknul obytný mezonetový byt s názvem Casa Dolce Vita, který v brněnské funkcionalistické perle našel svůj vzor. Alespoň co se návrhu interiérů týče. Za autorstvím projektu, jehož realizace probíhala v mezidobí let 2014–2018, stojí Atelier Michal Hagara. „Zadání pro mě jako designéra, a můj ateliér jako realizátora znělo následovně: přetvořit poměrně nový, středně velký mezonetový byt v centru Prahy pro potřeby a úroveň kosmopolitního páru, přičemž jsem dostal téměř neomezenou autorskou volnost. Inspirovaný modernizmem a zamilovaný do brněnské vily Tugendhat, čerpal jsem při navrhování konceptu právě z těchto zdrojů, ne až tak formálně, jako spíš ideově. Protože měli neustále cestující klienti byt využívat jako styčný bod a útočiště, rozhodl jsem se ho ztvárnit jako uklidňující a přívětivý, s jiskrnou hravostí, což jsem zacílil čistě geometrickým schématem, jednoduchými, až striktními tvary a ušlechtilou materiálovou škálou podpořenou nekompromisním řemeslným zpracováním,“ uvádí na svém webu autor projektu Michal Hagara.

Základní částí bytu je světelný koncept, který má podle autora nejen vytvářet nálady, ale celkově probouzet hmotu k životu. Příkladem lze uvést kamennou stěnu v hlavním obývacím pokoji, která se po rozsvícení světel stane osobitou uměleckou instalací. „Zóny v bytě jsou multifunkční a záměrně ne vždy na první pohled prozrazují svoji primární funkci, zrcadlová kubatura obdélníkového půdorysu v sobě ukrývá vestavěný šatník a toaletu se sprchovým koutem. Vstup je chápaný jako uvítací prostor, ať již pro majitele, či jejich návštěvy, proto je ztvárněný stejně reprezentativně jako ostatní interiér, navíc je prvním dojmem z celého díla. Sluneční světlo vnikající do prostoru chodby je tlumené rastrem, který jej nejen změkčuje a rozptyluje, ale zároveň brání nežádoucím pohledům zvenčí. Motiv rastru je použit i na ostatních okenních plochách orientovaných severovýchodně.

Tak jako v celém projektu, i zde platí syntéza výtvarné a užitkové funkce prvků,“ vysvětluje architekt. Osobitě je pojatá i kuchyňská zóna, která tvoří přiznanou a plnohodnotnou součást obývacího prostoru. I v těchto částech nalezl Michal Hagara místo pro malý vtip. Nad varnou deskou umístil další ze světelných objektů. Ten v okamžiku mění oblast odpočinku v místo bujarého večírku. „Modernizmus jako směr potvrdil svoje kvality a aktuálnost pro nového člověka zítřka. Styl, který jsem začal rozvíjet sám, nazývám contemporary modernism, současný modernizmus,“ doplňuje Michal Hagara.

Beskydy

Brněnská vila ovlivnila i stavbu domu soukromého majitele v menší obci v podhůří Beskyd. Na pozemku s přibližnou plochou 4 000 m² si přál vystavět domov, který bude kopírovat čistý funkcionalistický styl, pro mnoho staveb v Brně tolik typický, a zároveň propojí architekturu a použité přírodní materiály s okolní otevřenou přírodou. V jihomoravské metropoli nenašel majitel pouze inspiraci, ale rovněž autora projektu, architekta Lukáše Tecla. Stavba je nízkoenergetická a byly v ní využity nejmodernější technologie a materiály včetně některých prvků, které pro ni byly speciálně vyvinuty, například konstrukce oken. Elegantní stavba se dělí na společenský a soukromý prostor, architekt nevynechal ani letní kuchyň či saunu. Stejně jako pro vilu Tugendhat a ostatní objekty vystavěné ve funkcionalistickém stylu, je i pro dům v Beskydech charakteristické dělení otevřeného prostoru, pracovalo se zde proto s průhledy, prostupy lomu světla a se světlem celkově. K venkovskému a podhorskému rázu objektu odkazuje aktivní využití přírodních materiálů a nízkoenergetičnost stavby.

USA

Své fanoušky si našlo dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe i v zámoří, kde vnuklo podnět ke stavbě hned dvakrát. Při své evropské cestě se do vily zamilovali manželé žijící v americkém Bostonu. Ve zdejší konzervativní a drahé čtvrti Chestnut Hill proto nechali vystavět svůj rodinný dům s rozpočtem 600 000 dolarů a maximální zastavěnou plochou 297 m². Architekt Martin Werminghausen, rovněž obdivovatel Miese, se brněnský domov rodiny Tugendhat nesnažil kopírovat, ale vytvořit otevřený a kontinuální prostor, který aktivoval světlo, stejně jako tomu bylo i u jeho německého předchůdce. Vila inspirovala i manželský pár ke vzniku dvoupodlažního sídla v Kalifornii. Návaznost na brněnský předobraz je však v tomto případě nasnadě, manželka známého vědce Francisca J. Ayaly, doktorka Hana Ayala, totiž z jihomoravské metropole původem pochází.

Dům, který si nechali postavit před téměř třiceti lety, zaujímá plochu 250 m² a stejně jako u všech ostatních staveb je jeho dominantním prvkem denní světlo. Díky propojení s velkými prosklenými plochami, vysokými stropy se zapuštěnými světly a vzdušnou atmosférou je důstojným následovníkem svého slavného funkcionalistického vzoru.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ohňostroj Foto: MMB
Významná brněnská výročí, charleston a rozzářené brněnské nebe. Tak by šlo charakterizovat letošní ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis. První ohňostroj osvítí nebe nad Špilberkem už...
23.05.2019 - 17:42
Už po jedenácté se tento pátek vydají lidé v Brně a okolí do kostelů, kaplí a klášterů. Řada z nich nikoli za modlitbou, ale za zážitkem. Ten pro ně organizátoři letos připravili na rekordních 204...
23.05.2019 - 17:28
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Komentáře