Reklama
reklama

Veřejnosti se otevřou brněnské chrámy

V létě budou Brňané opět mít možnost podívat se do čtyř běžně nepřístupných brněnských chrámů. Červený kostel Jana Amose Komenského na Komenského náměstí, starobrněnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí a kostel sv. Michala na Dominikánském se 15. června otevřou pro veřejnost i s průvodci zdarma.

Vybrané památky půjde navštívit od úterý do soboty odpoledne. Akce potrvá tři měsíce. Kromě soukromé prohlídky se zájemci o těchto památkách mohou dovědět více při komentovaných prohlídkách, které se konají čtyřikrát denně. Přesné časy jsou k dispozici zde.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější gotická památka ve městě. V roce 1323 ji dala založit Eliška Rejčka na místě, kde podle pověsti nalezli jeden ze tří praporků vypuštěných ze Špilberku. Sama královna je měla vypustit ve větru, aby tak určila lokaci nového kláštera. Dnes tam pod písmenem E s korunkou můžete najít místo jejího posledního odpočinku.

Kostel sv. Tomáše vznikl jen o pár dekád později. O jeho vybudování se zasadil Jošt Moravský. Jeho strýc Karel IV řádu augustiniánů věnoval dodnes ceněnou Svatotomskou madonu, kterou zde dnes však už nenajdete. Po josefínských reformách v 18. století se řád augustiniánů musel z dnešního Moravského náměstí odstěhovat na Staré Brno do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a vzal si ji s sebou. Klášter byl následně přebudován na Místodržitelský palác s úřady a v současnosti v něm sídlí Moravská galerie.

Počátky kostelu sv. Michala sahají až do 13. století, kdy zde byl založen dominikánský klášter. Za jeho zdmi zasedal moravský zemský sněm, dal jméno náměstí, na němž stojí a dnes v něm sídlí úřad městské části Brno-střed. Dnešní podoba chrámu je dána barokní přestavbou ze 17. století.

Červený kostel Jana Amose Komenského byl první evangelický kostel ve městě. V 19. století si jej postavili němečtí evangelíci. Navrhl jej přední vídeňský architekt Heinrich von Ferstel ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. V souladu s luteránským přesvědčením je interiér velmi strohý a pro své akustické kvality se také dnes často využívá ke koncertům.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Nového moderního bazénu se dočkali žáci ze základní školy Arménská v městské části Brno – Bohunice. Zdejší keramický bazén byl v provozu od roku 1977. V posledních letech už však byl jeho stav...
11.12.2019 - 21:26
Po roce se hlavní nádraží znovu otevře Foto: MMB
V neděli 15. prosince skončí výluka na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Vlaky, které kvůli jeho rekonstrukci stavěly na židenickém a provizorním dolním nádraží, se vracejí zpět na hlavní nádraží.
11.12.2019 - 10:53
Poškrábané auto Foto: PČR JMK
Nezměrnou dávku drzosti, možná i posilněnou nějakým alkoholem, měl dosud neznámý vandal v Žabovřeskách. Očividně znuděný si totiž pro svoji nesmyslnou zábavu vybral osm zaparkovaných aut a v...
11.12.2019 - 05:00
Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok Foto: MMB
Na svém posledním setkání v letošním roce projednali brněnští zastupitelé 143 bodů. Hlavní byl návrh rozpočtu na rok 2020, ten po rozpravě zastupitelé podpořili. Schválili také patnáct osobností,...
10.12.2019 - 18:03
Komentáře