Reklama
reklama

Veřejnosti se otevřou brněnské chrámy

V létě budou Brňané opět mít možnost podívat se do čtyř běžně nepřístupných brněnských chrámů. Červený kostel Jana Amose Komenského na Komenského náměstí, starobrněnská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí a kostel sv. Michala na Dominikánském se 15. června otevřou pro veřejnost i s průvodci zdarma.

Vybrané památky půjde navštívit od úterý do soboty odpoledne. Akce potrvá tři měsíce. Kromě soukromé prohlídky se zájemci o těchto památkách mohou dovědět více při komentovaných prohlídkách, které se konají čtyřikrát denně. Přesné časy jsou k dispozici zde.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamnější gotická památka ve městě. V roce 1323 ji dala založit Eliška Rejčka na místě, kde podle pověsti nalezli jeden ze tří praporků vypuštěných ze Špilberku. Sama královna je měla vypustit ve větru, aby tak určila lokaci nového kláštera. Dnes tam pod písmenem E s korunkou můžete najít místo jejího posledního odpočinku.

Kostel sv. Tomáše vznikl jen o pár dekád později. O jeho vybudování se zasadil Jošt Moravský. Jeho strýc Karel IV řádu augustiniánů věnoval dodnes ceněnou Svatotomskou madonu, kterou zde dnes však už nenajdete. Po josefínských reformách v 18. století se řád augustiniánů musel z dnešního Moravského náměstí odstěhovat na Staré Brno do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie a vzal si ji s sebou. Klášter byl následně přebudován na Místodržitelský palác s úřady a v současnosti v něm sídlí Moravská galerie.

Počátky kostelu sv. Michala sahají až do 13. století, kdy zde byl založen dominikánský klášter. Za jeho zdmi zasedal moravský zemský sněm, dal jméno náměstí, na němž stojí a dnes v něm sídlí úřad městské části Brno-střed. Dnešní podoba chrámu je dána barokní přestavbou ze 17. století.

Červený kostel Jana Amose Komenského byl první evangelický kostel ve městě. V 19. století si jej postavili němečtí evangelíci. Navrhl jej přední vídeňský architekt Heinrich von Ferstel ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. V souladu s luteránským přesvědčením je interiér velmi strohý a pro své akustické kvality se také dnes často využívá ke koncertům.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře