Reklama
reklama

Veřejnost vybrala jméno a design nových tramvají

Brňané vybrali podobu i jméno nových tramvají DPMB. Slušivý bílo-červený design i jméno Drak bude mít všech jednačtyřicet tramvají, z nichž první do ulic města vyjedou na konci letošního roku.

„Naše nové tramvaje bude využívat veřejnost, proto jsme jí dali možnost zapojit se do výběru vizuální podoby i jména vozů. Z finálního výsledku jsem nadšený a potvrdilo se mi, že dát lidem důvěru byl dobrý nápad,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Soutěž dopravní podnik zahájil 8. února 2019, od kdy mohli lidé posílat své grafické návrhy. Sešlo se jich 264, autory byli dospělí, děti, rodiny, laici i profesionálové. Z těch, které splňovaly podmínky, vybralo vedení DPMB tři finalisty, mezi kterými rozhodla v hlasování na webu projekt150.cz veřejnost, a to poměrně jednomyslně. Z celkového počtu 1070 hlasů vítězný návrh obdržel 648.

Pro vítězný grafický návrh se ve druhém kole stejným systémem vybíralo jméno. Sešlo se 55 návrhů. „Návrhy vycházely z historie Brna a jeho symbolů, brněnského hantecu, nebo z vítězného grafického návrhu na podobu nových tramvají,“ dodal Havránek. Veřejnost ve finále vybírala mezi jmény Evička, Ester, Sisi a Drak, který soutěž přesvědčivě vyhrál. Z necelých dvou a půl tisíců hlasů získal téměř polovinu. Na druhém místě skončila Evička, dále Sisi a poslední Ester. Mezi návrhy, které do užšího výběru nepostoupily, byly například Dr.Šalinberg, Štatlařka, Grandšalina, Housenka a další.

Autorem vítězného grafického návrhu je Miroslav Rajnoha, autorem návrhu jména Anton Somov. Oba dopravní podnik ocení 18. května 2019 na Dni otevřených dveří v Medlánkách.

Projekt Tramvaj pro Brno obnáší dodávku komponentů a následnou kompletaci 41 vozů v Ústředních dílnách DPMB. Celkové náklady na projekt činí cca 1,3 miliardy korun.

TZ: DPMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ohňostroj Foto: MMB
Významná brněnská výročí, charleston a rozzářené brněnské nebe. Tak by šlo charakterizovat letošní ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis. První ohňostroj osvítí nebe nad Špilberkem už...
23.05.2019 - 17:42
Už po jedenácté se tento pátek vydají lidé v Brně a okolí do kostelů, kaplí a klášterů. Řada z nich nikoli za modlitbou, ale za zážitkem. Ten pro ně organizátoři letos připravili na rekordních 204...
23.05.2019 - 17:28
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Komentáře