Reklama
reklama

Veřejnost vybrala jméno a design nových tramvají

Brňané vybrali podobu i jméno nových tramvají DPMB. Slušivý bílo-červený design i jméno Drak bude mít všech jednačtyřicet tramvají, z nichž první do ulic města vyjedou na konci letošního roku.

„Naše nové tramvaje bude využívat veřejnost, proto jsme jí dali možnost zapojit se do výběru vizuální podoby i jména vozů. Z finálního výsledku jsem nadšený a potvrdilo se mi, že dát lidem důvěru byl dobrý nápad,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Soutěž dopravní podnik zahájil 8. února 2019, od kdy mohli lidé posílat své grafické návrhy. Sešlo se jich 264, autory byli dospělí, děti, rodiny, laici i profesionálové. Z těch, které splňovaly podmínky, vybralo vedení DPMB tři finalisty, mezi kterými rozhodla v hlasování na webu projekt150.cz veřejnost, a to poměrně jednomyslně. Z celkového počtu 1070 hlasů vítězný návrh obdržel 648.

Pro vítězný grafický návrh se ve druhém kole stejným systémem vybíralo jméno. Sešlo se 55 návrhů. „Návrhy vycházely z historie Brna a jeho symbolů, brněnského hantecu, nebo z vítězného grafického návrhu na podobu nových tramvají,“ dodal Havránek. Veřejnost ve finále vybírala mezi jmény Evička, Ester, Sisi a Drak, který soutěž přesvědčivě vyhrál. Z necelých dvou a půl tisíců hlasů získal téměř polovinu. Na druhém místě skončila Evička, dále Sisi a poslední Ester. Mezi návrhy, které do užšího výběru nepostoupily, byly například Dr.Šalinberg, Štatlařka, Grandšalina, Housenka a další.

Autorem vítězného grafického návrhu je Miroslav Rajnoha, autorem návrhu jména Anton Somov. Oba dopravní podnik ocení 18. května 2019 na Dni otevřených dveří v Medlánkách.

Projekt Tramvaj pro Brno obnáší dodávku komponentů a následnou kompletaci 41 vozů v Ústředních dílnách DPMB. Celkové náklady na projekt činí cca 1,3 miliardy korun.

TZ: DPMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete si dát řádně do těla, ponořit se do vodní lázně, nebo se jen tak povalovat na slunci u bazénu? Není nic snazšího než zajít do fitness či wellness centra, případně na koupaliště. Komu by se...
24.08.2019 - 11:30
Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména...
24.08.2019 - 08:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
Komentáře